Světová banka má nového konkurenta. Státy se hrnou, USA žárlí

Peking - Soumrak dolaru? Čínský projekt mezinárodní rozvojové banky pro Asii sklidil ve světě ohlas a rychle se zapojují další státy. Mezi nimi jsou ale i spojenci USA, což Washington nese nelibě. Američtí ekonomové sice upozorňují, že bojkot banky není správný, Bílý dům je ale zatím neoblomný: s Pekingem do toho nejdeme.

Přidejte svůj názor 67 komentářů

371

Mezi zakládající členy byly formálně přijaty Británie a Švýcarsko, informovalo dnes čínské ministerstvo financí, a to jen den poté, co čínské pozvání připojit se do Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB) přijala Brazílie.

AIIB navrhla v roce 2013 Čína jako instituci pro financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Největším akcionářem v ní má být rovněž Čína, která také slíbila, že poskytne většinu počátečního kapitálu v celkové sumě 50 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč).

Na seznam zemí, které se rozhodly přijmout čínské pozvání do AIIB, dnes přibyly další tři státy - Austrálie, Nizozemsko a Rusko. Nizozemskou kandidaturu potvrdil premiér Mark Rutte, o ruské informoval během mezinárodního fóra v Číně první místopředseda ruské vlády Igor Šuvalov. O australském plánu požádat o status zakládajícího člena na stejném fóru informoval australský ministr financí Mathias Cormann, uvedla agentura Nová Čína. Žádost podle ní podala i Gruzie.

V posledních dnech rozšířilo řady přihlášených zemí Evropské unie do AIIB Lucembursko, a v Asii přihlášku podala Jižní Korea. Soul je tak dalším spojencem USA, který se k čínskému projektu přihlásil i přes nevoli Washingtonu. Zájem o členství vyjádřil také Tchaj-wan, jeho vyhlídky jsou ale z politických důvodů nejasné.

Počet zakládajících členů AIIB už nyní stoupl na tři desítky a zpracovávají se mimo jiné i přihlášky Rakouska, Německa, Francie či Itálie. Uzávěrka pro přijímání zakládajících členů je 31. března.

Psali jsme:  

V minulých dnech ochotu spolupracovat s AIIB vyjádřila i šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Vůči AIIB podporované Čínou mají výhrady Spojené státy, které v ní vidí konkurenci Světové banky (SB).

Významným protivníkem AIIB zůstává kromě USA pouze Japonsko, připomíná eurodenik.cz. Situace se pro Spojené státy vyvíjí „velmi špatně" a stává se „balzámem na čínskou duši", uvádí Financial Times (FT). Místo toho, aby USA své partnery sjednotily, vystupují „izolovaně a uraženě".

„Kdysi se říkalo, že se svět pokorně sklání před všemocným dolarem. Ale situace s asijskou investiční bankou naznačuje, že dokonce blízcí spojenci Spojených států mají před očima spíše symboly juanu," napsaly závěrem FT.

Střet politiků a ekonomů: USA odmítají "čínskou" banku

Zdroj: YouTube
Vstupte do diskuze (67)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA nás nedokážou rozdrtit, vzkázal zakladatel Huawei

19.02.2019 07:49 Zakladatel čínské telekomunikační firmy Huawei Žen Čeng-fej řekl britské televizní a rozhlasové…

Nejlepší restaurace světa? Na tomto místě byste ji vůbec nečekali

19.02.2019 07:34 Malá restaurace Wolfgat na jihoafrické pláži se dnes stala prvním vítězem hlavního ocenění nově…

Saúdský princ vyrazil do Pákistánu, v kapse má dohodu za 20 miliard dolarů

18.02.2019 16:40 Saúdská Arábie uzavřela s Pákistánem investiční dohody za 20 miliard dolarů (zhruba 455 miliard Kč)…

Číně ruply nervy: USA předvádějí pokryteckou a nemorální šikanu

18.02.2019 15:20 Čína dnes obvinila Washington, že se snaží blokovat její průmyslový rozvoj. Reagovala tak na slova…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama