Svět v chudobě a bude hůř. Ekonom varuje před katastrofou

Nová zpráva Světové banky varuje, že klimatická změna může do roku 2030 uvrhnout do chudoby přes 100 milionů lidí. To dle amerického levicového ekonoma Richarda Wolffa nemění celkový obraz - musí se skoncovat především se skandální mírou nerovnosti. Profesor z newyorské New School Univerzity své názory prezentoval v rozhovoru pro server rt.com.

Chudoba

1% nejbohatších vlastní přes 50% světového majetku

Světová banka varuje, že stoupající teploty a přírodní katastrofy budou mít největší dopad na komunity již nyní ohrožené chudobou. Instituce je přitom často kritizována za své programy, které mnohdy vedou ke zhoršení ekonomické situace v jednotlivých zemích. Podle některých názorů tak Světová banka aktuálním odkazováním na klimatickou hrozbu pouze odvádí pozornost od uvedené kritiky. Podle Wolffa však tato strategie nebude fungovat, pokud nedojde k drastickým změnám.

"V minulosti byla Světová banka extrémně konzervativní síla úzce spolupracující s vládami většiny zemí světa a činila jen málo k narušení statutu quo v těchto státech. Pouze je čas od času přiměla následovat ekonomické programy neoliberálního typu," konstatuje ekonom.

Důkaz, že tento model nefungoval spatřuje ve skutečnosti, že mezera mezi bohatými a chudými ve světě se zvětšovala. To však nepřimělo Světovou banku přehodnotit své chování. Dokud neuvidíme skutečně dramatický posun v tom, jak Světová banka chápe svou roli, komu pomáhá a jaké vrstvy společnosti požaduje pozvednout, není dle profesora žádný důvod věřit, že v budoucnu bude jednat jinak než v minulosti.     

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.     

Wolff považuje za velkou záhadu, proč nyní zpráva uvedené instituce spojuje extrémní chudobu s klimatickou změnou. "Jediné, co si o tom můžeme myslet, je to, že klimatická změna se stala ve světě velkou otázkou," uvádí expert. Ihned dodává, že se jí měla Světová banka začít zabývat již před lety. Důvod spatřuje v tom, že USA, které mají na Světovou banku největší vliv, váhaly, zda se v otázce více angažovat.   

"Zdá se mi, že jde o snahu dělat něco, co může být populární, co jim možná přinese dobré hodnocení v novinách. To však nemění základní otázku existujícího světového ekonomického systému, který vytváří rostoucí nerovnost - a to je to, čím je třeba se zabývat," deklaruje Wolff. Jako příklad uvádí zprávu, která se objevila před několika týdny, že došlo k překročení milníku: nejbohatší jedno procento lidí světa vlastní přes polovinu veškeré světové likvidity.

Profesor to označuje za zcela skandální míru nerovnosti. První věcí, kterou by Světová banka dle jeho názoru měla učinit, je prohlásit uvedený stav za naprosto nepřijatelný a přijít s politikou, která zastaví daný způsob nerovné distribuce světového bohatství. "V opačném případě jsou tvrzení o klimatické změně a zničující chudobě jen řeči a nemění základní obraz," míní Wolff.

Změnu přinesou politické otřesy

"Myslím, že jako obvykle jde o vytvoření zástupného dojmu starostlivosti a dojmu jednání, které není skutečné," odpovídá ekonom na otázku, zda Světová banka míní výzvu k boji proti chudobě vážně. Poukazuje na to, že Světová banka i Mezinárodní měnový fond (MMF) mají špatnou reputaci, jelikož většině zemí pomáhají s problémy jen velmi málo či příliš pozdě - v mnoha případech prostřednictvím úsporných programů a neoliberálních reforem, které ve skutečnosti situaci zhoršují.

"Pár vůdců MMF a Světové banky jako nyní madam Legardeová a předtím Joseph Stiglitz tuto realitu pochopili - byť opět málo a pozdě. Proto musí přijít zásadní změna. Nejsou však připraveni ji učinit. Proto starost o klimatickou změnu je výhodná, ale tragická náhražka za skutečnou akci," kritizuje Wolff. Dle jeho mínění tato kampaň nezmění mínění lidí o uvedených organizacích.

"Myslím, že Světová banka a MMF budou muset učinit velké změny a je jen mál signálů, že se je chystají provést, aby změnily svou reputaci. Jsou součástí starého sytému - tradičního systému, kterému vládnou USA a jejich spojenci v Evropě a Japonsku," tvrdí profesor. Oběma institucím klade za vinu aktuální stav světové ekonomiky - růst nerovností i krizi trvající od roku 2008.

Špatná reputace tak dle jeho názoru bude brettonwoodské instituce provázet do doby, než zásadně změní své jednání. "Pochybuji, že se tak stane kvůli něčemu jinému než politickým otřesům ve světě - a myslím, že to nás čeká," uzavírá ekonom.        

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.        

Předpověď počasí na příští víkend: Oteplení z průběhu týdne by mělo vydržet

23.01.2022 06:30 Probíhající víkend ještě neskončil, díky meteorologům už ale mohou lidé vyhlížet i ten poslední…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

První sociální síť vznikla před tisíci lety v Africe, tvrdí vědkyně

22.01.2022 14:28 První sociální síť se neobjevila v éře internetu, ale mnohem dříve - přesněji před 50.000 lety na…

Britové obvinili Kreml ze snahy dosadit na Ukrajině proruského vůdce

23.01.2022 11:03 Britské ministerstvo zahraničí obvinilo Kreml ze snahy dosadit do vedení Ukrajiny proruského vůdce.…

Válek očekává vrchol omikronové vlny epidemie v příštím týdnu

23.01.2022 15:07 Epidemie covidu bude v příštím týdnu vrcholit, může být až 80.000 potvrzených nákaz denně. Počty…

MMF předpokládá, že zvýší odhad ztrát způsobených světové ekonomice…

20.01.2022 19:22 Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládá, že zvýší svůj odhad ztrát způsobených světové ekonomice…

Majetek nejbohatších lidí se za pandemie rozrostl, víc lidí je ale v…

17.01.2022 12:18 Majetek nejbohatších lidí světa se za pandemie covidu-19 rozrostl, na druhou stranu se ale víc lidí…

Tempo růstu globální ekonomiky podle OSN v letošním roce zřejmě zpomalí

13.01.2022 21:58 Tempo růstu globální ekonomiky v letošním roce zřejmě zpomalí na čtyři procenta z loňských 5,5…

Inflace v USA je nejvyšší za posledních 40 let

12.01.2022 15:12 Míra inflace ve Spojených státech v prosinci vystoupila na sedm procent, a dostala se tak nejvýše…

Apple se stal první firmou, jejíž tržní hodnota vystoupila na tři biliony…

03.01.2022 21:39 Aktualizováno Americká technologická společnost Apple se dnes stala prvním podnikem na světě, jehož tržní hodnota…

Gazprom vyvezl do EU a Turecka méně plynu, než se zavázal

03.01.2022 09:41 Ruský plynárenský gigant Gazprom loni nesplnil svůj vlastní, konzervativní cíl pro vývoz plynu do…

Související:

Právě se děje

reklama