Experti se bojí, že země budou devalvovat své měny

New York - Obavy z toho, že některé země začnou v zájmu posílení vlastního exportu devalvovat své měny, budou jedním z nejdůležitějších bodů nadcházejícího zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF), která má proběhnout příští týden ve Washingtonu. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters.

doporučujeme

Otázky měnových kurzů jsou velmi citlivým tématem, protože sice na jednu stranu mohou kurzy pomoci znovu nalézt rovnováhu v globální ekonomice, ale na druhou stranu mohou být velmi dobře využity jako nástroj konkurenčního boje mezi jednotlivými státy.

Spolu s oslabováním dolaru, který ztrácí hodnotu kvůli očekávání dalšího uvolnění měnové politiky ve Spojených státech, rostou obavy z toho, že některé země, zvláště ty rozvojové, mohou sáhnout k devalvaci svých měn. Právě do nich vložilo prostředky mnoho investorů, protože tyto výše úročené měny jim přinášejí vyšší zisky.

Rozvinuté ekonomiky by mohly využít oslabení svých měn k podpoře exportu a tím i celé ekonomiky. Rozvíjející se státy ale nechtějí platit účet za hospodářskou krizi, která začala právě v rozvinutých státech, a hledají způsob, jak udržet konkurenceschopnost svého zboží na světovém trhu.

"Nemůžeme si prostě dovolit, aby naše ekonomika nebyla v rovnováze, zatímco ostatní ekonomiky ano," prohlásil prezident brazilské centrální banky Henrique Meirelles. Některé země se podle něj "snaží chránit samy sebe oslabováním vlastních měn."

Již počátkem tohoto týdne varoval brazilský ministr financí Guido Mantega, že svět se ocitl v "mezinárodní měnové válce", protože některé vlády se snaží manipulovat se směnnými kurzy svých měn, aby tak podpořily vlastní export.

Finanční organizace po celém světě, včetně šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominiqua Strausse-Kahna, však tento názor odmítly.

Podle kanadského ministra financí Jima Flahertyho bude téma směnných kurzů také na jednání během schůzky zástupců zemí skupiny G7. "Otázky směnných kurzů jsou hlavním tématem ve světě. Narušují obchodní vztahy," řekl Flaherty. "Jsme přesvědčeni, že měny, včetně té čínské, musí být flexibilnější tak, aby vzájemné obchody byli spravedlivější," dodal.

Před dvěma týdny prohlásil americký ministr financí Timothy Geithner, že se na listopadovém summitu v Jižní Koreji pokusí svolat zasedání skupiny zemí G20, aby zvýšilo tlak na Čínu v otázce měnových reforem.

Měnová politika Pekingu je již nyní horkým tématem ve Washingtonu. Mnozí američtí zákonodárci jsou přesvědčeni, že podhodnocený jüan dává Číně neférovou výhodu, která připravuje Američany o práci. Sněmovna reprezentantů navíc ve středu přijala zákon, který americkým úřadům umožní Čínu penalizovat, pokud neumožní, aby kurz jüanu rostl.

Rostoucí napětí v oblasti měnových kurzů vyvolává otázky, zda svět nebude potřebovat novou dohodu Plaza Accord, což byla smlouva mezi pěti nejmocnějšími kapitalistickými státy z roku 1985, která umožnila depreciaci dolaru vůči ostatním hlavním měnám.

Podle agentury Reuters je však nyní jasné, že většina světových lídrů nebude chtít Spojeným státům něco podobného dovolit. Země, jako je Brazílie, Jižní Korea a Indie již daly jasně najevo, že si nechtějí rozhněvat Čínu, která je jejich hlavním obchodním partnerem.

"Máme s Čínou dobré vztahy. Nebudeme toto téma otevírat. Ať to otevřou jiné velké země," prohlásil jeden z centrálních bankéřů, který si nepřál být jmenován.

Podle brazilského ministra zahraničí Celsa Amorima, podle kterého je Čína "hlavním zákazníkem" Brazílie, vyvolávání tlaku na Čínu "není tím správným způsobem, jak nalézt řešení situace."

Podle jihokorejského ministra financí Yoona Jeung-hyuna navíc není diskuse o úrovni kurzu čínského jüanu "vhodným tématem" pro summit skupiny G20.

Mnozí lídři zemí skupiny G20 budou mít podle agentury Reuters spíše zájem diskutovat o oslabování dolaru v poslední době. Americká měna totiž ztratila více než pět procent proti koši nejvýznamnějších světových měn. Investoři dolar opouštějí v očekávání, že americká centrální banka (Fed) ještě více uvolní měnovou politiku, aby podpořila růst americké ekonomiky, a místo toho přesunuly své finanční prostředky do měn rozvíjejících se zemí, které jim přinášejí vyšší výnosy.

Témata: Ekonomika
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Amazon se brzy může stát největším maloobchodníkem v USA

12.06.2021 18:21 Americký internetový prodejce Amazon by již v příštím roce mohl vystřídat řetězec Walmart na postu…

Google ve Francii zaplatí pokutu za upřednostňování své reklamy

07.06.2021 18:31 Aktualizováno Americká internetová společnost Google ve Francii zaplatí pokutu 220 milionů eur (5,6 miliardy Kč)…

Země skupiny G7 se dohodly na dani ze zisku globálních firem minimálně 15…

05.06.2021 14:08 Členové skupiny nejvyspělejších zemí světa G7 se dnes dohodli na zavedení daně ze zisku globálních…

Microsoft: Ruští hackeři zodpovědní za loňský útok na SolarWinds vedou…

28.05.2021 21:28 Ruská hackerská buňka, která loni skrze software firmy SolarWinds pronikla do sítí desítek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama