Číňané koupí od JZD Slušovice pět milionů litrů vína

Slušovice - JZD Slušovice se rozhodlo prorazit na čínské trhy, podepsalo kontrakt s Farmou československo-čínského přátelství z čínské provincie Hebei na dodávku pěti milionů litrů moravského vína ročně. Agentuře Mediafax to řekl ve čtvrtek generální ředitel JZD Slušovice-skupiny SFI Josef Drda.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Čínská farma je gigantem s miliardovým ročním obratem a stejná společnost také nedávno odkoupila český pavilon z výstavy EXPO 2010 za 33 milionů korun.

Ke Slušovicím má farma velmi blízký a letitý vztah. "Ještě v dobách slávy slušovického JZD nás na konci 80. let minulého století Číňané oslovili a tehdejší slušovičtí odborníci jim dávali rady, jak farmu vybudovat, do čeho investovat a podobně. Dali na naše rady a podle slušovického modelu farmu zakládali a dodnes úspěšně vedou. Teď jsme vztahy opět oživili a výsledkem je kontrakt na dodávku vína," konstatoval pro MediaFax obchodní ředitel JZD Slušovice Milan Kristek.

Podle Drdy je kontrakt pro slušovický podnik průlomový. "Je to velký obchodní úspěch, který nám přinese nemalý zisk. Navíc nás těší, že můžeme zaštítit dodávku moravského produktu," podotkl Drda.

Čína se rozhodla pro kontrakt zejména proto, že v zemi stoupla v posledních letech spotřeba vína. V rámci kontraktu mají zatím zájem o levnější sudová vína. "Doufáme, že spolupráce se bude postupně rozšiřovat a že jednou budeme dodávat třeba i kvalitnější lahvová vína," řekl Drda.

Produkce pěti milionů litrů vína představuje přibližně 10 až 15 procent celkové české produkce. "JZD Slušovice má vlastní vinařství v Mikulově a v rámci kontraktu budeme do Číny dodávat naši asi poloviční produkci, tedy sto tisíc litrů vína. Spojili jsme se už i s dalšími moravskými vinařskými společnostmi a zřejmě ke spolupráci přizveme i kolegy ze Slovenska," doplnil Drda.

První zásilka by měla do Číny odjet nejdříve za měsíc, nejpozději pak hned po novém roku. Kontrakt je v hodnotě sedmi milionů eur a pro JZD Slušovice-skupinu SFI by zakázka mohla přinést více než zdvojnásobení jejich ročního obratu. Zatímco doposud činí roční obrat slušovické firmy asi 70 milionů korun, díky kontraktu by roční obrat mohl stoupnout až na 170 milionů korun.

Jak agentuře Mediafax Drda dodal, podle všeho budou obchodní jednání s čínskou stranou ještě pokračovat. "Dostali jsme například úkol zajistit dodavatele pivovarských technologií. Mají totiž v úmyslu postavit v Číně malý pivovar, kde by se vařilo české pivo. Rádi by ale investovali také v našem regionu. Konkrétně hodlají investovat do velké firmy na zpracování tvrdého, zejména dubového dřeva, ale také třeba do výrobny plastů," uzavřel Drda.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Amazon se brzy může stát největším maloobchodníkem v USA

12.06.2021 18:21 Americký internetový prodejce Amazon by již v příštím roce mohl vystřídat řetězec Walmart na postu…

Google ve Francii zaplatí pokutu za upřednostňování své reklamy

07.06.2021 18:31 Aktualizováno Americká internetová společnost Google ve Francii zaplatí pokutu 220 milionů eur (5,6 miliardy Kč)…

Země skupiny G7 se dohodly na dani ze zisku globálních firem minimálně 15…

05.06.2021 14:08 Členové skupiny nejvyspělejších zemí světa G7 se dnes dohodli na zavedení daně ze zisku globálních…

Microsoft: Ruští hackeři zodpovědní za loňský útok na SolarWinds vedou…

28.05.2021 21:28 Ruská hackerská buňka, která loni skrze software firmy SolarWinds pronikla do sítí desítek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama