Napětí doutná, čeká nás zásadní změna. Trump by nejraději vzal baseballovou pálku a vše zničil, tvrdí komentátor

Davos – Vůdce největší světové komunistické strany na Světovém ekonomickém fóru v Davosu  argumentuje pro globalizaci a velebí divy volného obchodu. A ve stejné době mají USA – domov kapitalismu – nově zvoleného prezidenta, který říká, že pravidla volného obchodu by měla být úplně roztrhána, píše v komentáři pr BBC ekonomický editor Kamal Ahmed.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

„Drak je tu a chce ovládnout švýcarské setkání bohatých. A chce být viděn jako člen tohoto klubu. Nově zvolený prezident Donald Trump chce vzít na tento klub baseballovou pálku a postavit nový,“ shrnuje situaci komentátor.

Připomíná také, že čínští představitelé už minulý týden varovali před „nativismem“, přímo tak odkazovali právě na Trumpa. Už předem se očekávalo, že Si Ťin-pching bude mluvit o tom, jak globální volný obchod přinesl prosperitu a že kroky proti němu pouze škodí ekonomickému růstu. „Může říkat, že globalizace je dobrá pro všechny. Ale dá jasně najevo, že více obchodu je cesta k prosperitě - pro Asii a západní ekonomiky,“ píše Ahmed.

Psali jsme:  

Pro Čínu je toto fórum významný bod. „Když další lídři, zejména Angela Merkelová, nedorazí, má na něm Čína největší delegaci, jakou kdy kdo přivezl,“ připomíná s tím, že poselství je jasné – Amerika se začíná uzavírat do sebe, zatímco Čína se snaží svůj vliv rozšiřovat – a zvoleným způsobem je právě ekonomika.

Připomíná také, že fórum probíhá v době, kdy Trump ujasňuje svůj postoj k Číně. „I když se úřadu ujme až v pátek, fakt, že angažoval nejtvrdšího čínského jestřába Petera Navarra jako hlavu nové Národní rady pro obchod naznačuje změnu," domnívá se Ahmed.

„Skutečnost, že zvolený prezident USA Trump jmenoval do čela obchodní rady ekonoma Navarra, vzbuzuje vážný důvod k obavám. Jeho odmítavý postoj k Číně je známý... Jakákoli snaha ohrozit hospodářské vztahy mezi Čínou a USA způsobí oběma zemím značné ztráty," komentoval Trumpovu volbu deník China Daily.

„V Davosu také vystoupí silný Trumpův stoupenec Anthony Scaramucci. A spíše než by vychvalovat ctnosti současných struktur světového obchodu, je pravděpodobné, že se zaměří na to, co vidí jako slabosti. V minulosti podpořil Navarrovu kritiku toho, že bylo Číně umožněno v době prezidenta Billa Clintona vstoupit do Světové obchodní organizace. Toto rozhodnutí podle nich způsobilo, že se z tohoto kroku americký průmysl nikdy nevzpamatoval.

„Kontrast s prezidentem Si Ťin-pchingem bude silný. A odhalí napětí doutnající mezi dvěma největšími ekonomikami na světě – napětí, které bude definovat zdraví globální ekonomiky v příštím desetiletí,“ dodává komentátor BBC.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Amazon se brzy může stát největším maloobchodníkem v USA

12.06.2021 18:21 Americký internetový prodejce Amazon by již v příštím roce mohl vystřídat řetězec Walmart na postu…

Google ve Francii zaplatí pokutu za upřednostňování své reklamy

07.06.2021 18:31 Aktualizováno Americká internetová společnost Google ve Francii zaplatí pokutu 220 milionů eur (5,6 miliardy Kč)…

Země skupiny G7 se dohodly na dani ze zisku globálních firem minimálně 15…

05.06.2021 14:08 Členové skupiny nejvyspělejších zemí světa G7 se dnes dohodli na zavedení daně ze zisku globálních…

Microsoft: Ruští hackeři zodpovědní za loňský útok na SolarWinds vedou…

28.05.2021 21:28 Ruská hackerská buňka, která loni skrze software firmy SolarWinds pronikla do sítí desítek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama