Čína chce letos růst ekonomiky o 6,5 procenta, premiér Li zkritizoval Trumpa

Peking - V pekingském Paláci lidu dnes začalo výroční zasedání čínského parlamentu, na kterém se bude řešit dilema, jak snížit zadluženost země, aniž se zpomalí hospodářský růst. Premiér Li Kche-čchiang v úvodní zprávě konstatoval, že si Čína stanovila letošní cíl růstu ekonomiky na 6,5 procenta, tedy o půl procenta méně než horní hranice loňského předpokladu.

Čínská měna
doporučujeme

Loni si čínské vedení stanovilo růst na úrovni 6,5 až 7 procent, nakonec však HDP vzrostlo o 6,7 procenta, což je nejméně za 26 let.

Peking se snaží stimulovat domácí spotřebu a naopak omezit vládní investice, které vedly k obavám z raketového tempa růstu dluhu. Li proto uvedl, že země cílí na růst "okolo 6,5 procenta či vyšší, pokud to bude možné".

Omezený růst, který přesto zůstává jedním z nejvyšších na světě, podle premiéra souvisí s revizí fungování čínské ekonomik, která se přestává spoléhat výhradně na vývoz, těžký průmysl a masivní státní investice a začíná více sázet na domácí spotřebu.

Schodek veřejných financí má letos činit 2,38 bilionu jüanů (8,8 bilionu Kč). Pro loňský rok si vláda stanovila deficit 2,18 bilionu jüanů. Oba údaje představují tři procenta HDP.

Premiér v projevu také varoval před nebezpečím růstu dluhu, což ekonomové považují za rostoucí hrozbu ekonomickému růstu. Celkové zadlužení místních samospráv, firem a domácností vzrostlo ze 150 procent HDP v roce 2008 na zhruba 260 procent.

Peking chce letos omezit výrobu oceli o 50 milionů tun a produkci uhlí o více než 150 milionů tun. To přispěje k redukci exportu čínských surovin do západních zemí.

Ačkoli čínský premiér přímo nezmínil amerického prezidenta Donalda Trumpa, kritizoval jeho snahu o ochranu před volným obchodem, který Čína hájí. "Deglobalizační trend a protekcionismus jsou na vzestupu," uvedl Li, podle něhož "viditelně posilují faktory, které mohou způsobit nestabilitu a nejistotu".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vážné dopady koronakrize: Agentura Fitch zhoršila rekordní počet státních…

03.07.2020 13:31 Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v prvním pololetí v důsledku negativních dopadů…

Majetek šéfa Amazonu Bezose dosáhl nové rekordní hodnoty

02.07.2020 19:39 Majetek zakladatele a šéfa internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose překonal rekord z doby před…

Farmaceutická firma Novartis se prohne. Kvůli uplácení lékařů zaplatí 678…

02.07.2020 10:43 Švýcarská farmaceutická společnost Novartis zaplatí ve Spojených státech 678 milionů dolarů (16…

Koronakrize: Prodej aut v USA zamrzl, výsledky jsou nejhorší za více než…

02.07.2020 09:29 Prodeje automobilů ve Spojených státech v důsledku koronavirové krize zažily nejhorší čtvrtletí od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy