Katar je odříznut od světa: Arabské aerolinky ruší spoje, Saúdové zavřeli hranice

Dubaj - Diplomatické krize mezi Katarem a několika zeměmi Perského zálivu se přenesla i do byznysu. Některé arabské letecké společnosti ruší spojení s Dauhá. Saúdská Arábie dokonceauzavřela hranice s Katarem, která představuje jediné pozemní spojení Kataru se zahraničím.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Dubajská letecká společnost Emirates a aerolinky Etihad Airways ze Spojených arabských emirátů například oznámily, že od úterý zruší veškeré své lety z a do Dauhá.

Spojení s Katarem ruší také firmy Gulf Air, Saudi Arabian Airlines, Air Arabia či FlyDubai a stejný postup se podle serveru BBC očekává také u dalších aerolinek, včetně egyptské firmy Egyptair.

Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt uvedly, že zastaví letecké spojení s Katarem a uzavřou katarské letecké společnosti Qatar Airways svůj vzdušný prostor. Aerolinky Qatar Airways již ohlásily zrušení všech letů do Saúdské Arábie.

Přes saúdskoarabskou hranici denně projíždějí stovky nákladních vozů dodávajících Kataru potraviny, jejichž pěstování je pro tento pouštní stát obtížné. Předpokládá se, že pozemní přepravou přes hranici se Saúdskou Arábií si Katar zajišťuje zhruba 40 procent potravin. Po uzavření hranice se země stane závislá na námořní a letecké přepravě, píše BBC.

"Okamžitě to způsobí růst cen, což se přímo dotkne běžných obyvatel," uvedl jeden z představitelů poradenské společnosti Cornerstone Global. "Pokud zboží výrazně zdraží, bude katarský lid čím dál více tlačit vládnoucí rodinu ke změně vedení či směru," dodal.

Uzavření hranice by mohlo zkomplikovat také dopravu stavebních materiálů. Katar přitom v současnosti pracuje na řadě velkých projektů, včetně nového přístavu, metra a osmi stadionů pro fotbalové mistrovství světa v roce 2022, píše BBC.

Ratingová agentura Moody's Investors Service vyjádřila obavu, že přerušení diplomatických vztahů by mohlo ovlivnit hodnocení úvěrové spolehlivosti Kataru, pokud dojde k narušení obchodní výměny a přílivu investic.

Egyptský miliardář Nagíb Sawiris dnes vyzval egyptské podnikatele, aby stáhli své investice z Kataru a ukončili obchodní vztahy s touto zemí. Některé egyptské banky již podle agentury Reuters zastavily obchodování s katarskými bankami.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Akcionáři CME schválili prodej Novy firmě PPF

27.02.2020 18:44 Akcionáři mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME) na dnešní valné hromadě…

Světoznámé pivo Corona doplácí na spojování s koronavirem

27.02.2020 12:24 Nový typ koronaviru a zejména obavy z jeho šíření mají nečekanou oběť - světoznámou značku…

Microsoft varuje před dopady koronaviru na prodej počítačů

27.02.2020 08:47 Americká softwarová společnost Microsoft varovala před dopady nového typu koronaviru na prodej…

Prodej aut v Číně klesl v lednu téměř o 19 procent

26.02.2020 10:52 Celkový prodej automobilů v Číně se v lednu meziročně snížil o 18,7 procenta na 1,93 milionu vozů.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama