Obchodní dohoda CETA mezi EU s Kanadou začne provizorně fungovat v září

Hamburk (Německo)/Brusel - Dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou, známá pod zkratkou CETA, se blíží. Provizorně začne fungovat 21. září.

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes na svém twitterovém účtu oznámil, že se na tomto datu dohodl s kanadským premiérem Justinem Trudeauem.

V provizorním režimu bude dohoda fungovat do doby, než bude ratifikována všemi členskými státy EU, uvedla agentura DPA. V České republice dohodu s Kanadou v dubnu schválil Senát, souhlas ale ještě musí připojit Poslanecká sněmovna.

CETA odstraňuje většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchodování mezi unijními zeměmi a Kanadou. Podle odhadů expertů by dohoda mohla přinést nárůst obchodní výměny mezi EU a Kanadou až o pětinu. Kritici ale tvrdí, že může ohrozit tisíce pracovních míst.

CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement, též Komplexní hospodářská a obchodní dohoda) je dohoda mezi Kanadou a zeměmi Evropské unie, upravující podmínky volného obchodu a dodržování autorských práv.

Znění velké části ustanovení týkajících se autorského práva a jeho vynucování je téměř totožné s těmi, jež obsahovala Evropským parlamentem nedávno zamítnutá kontroverzní dohoda ACTA; to vyvolává obavy v řadách zastánců svobody internetu a lidských práv.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Amazon se brzy může stát největším maloobchodníkem v USA

12.06.2021 18:21 Americký internetový prodejce Amazon by již v příštím roce mohl vystřídat řetězec Walmart na postu…

Google ve Francii zaplatí pokutu za upřednostňování své reklamy

07.06.2021 18:31 Aktualizováno Americká internetová společnost Google ve Francii zaplatí pokutu 220 milionů eur (5,6 miliardy Kč)…

Země skupiny G7 se dohodly na dani ze zisku globálních firem minimálně 15…

05.06.2021 14:08 Členové skupiny nejvyspělejších zemí světa G7 se dnes dohodli na zavedení daně ze zisku globálních…

Microsoft: Ruští hackeři zodpovědní za loňský útok na SolarWinds vedou…

28.05.2021 21:28 Ruská hackerská buňka, která loni skrze software firmy SolarWinds pronikla do sítí desítek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama