PIN se stává minulostí. Nahradí ho revoluční ověřovací metody

Dny PINů jsou sečteny. Od bankomatů, přes online nakupování až po restaurace zřejmě brzy budou lidé platit pomocí otisku prstu, hlasu, očního scanu či dokonce pomocí srdečního tepu. Co na vizionářské představy říkáte?

bankomaty
doporučujeme

Gigant na poli kreditních karet v současnosti i se zbytkem finančních společností pracuje na nových technologiích, které umožní opustit zastarávající kód PIN a přejdou k biometrickým ověřením, jako je třeba otisk prstu. První výsledky by měly být představeny do konce roku.

„Třeba chytré telefony pronikají do všeho, internetové bankovnictví je na vzestupu. Nová zařízení a typy plateb se objevují v jednom kuse. Třeba Siri je stále častěji používána, aby sama objednala pizzu,“ popisuje šéf oddělení produktů ve Visa Australia Rob Walls. Podle něj se svět hýbe konstantně dopředu a je třeba na to reagovat.

Podle průzkumu, který si Visa nechala udělat, více než polovina respondentů (56%) řekla, že by byla velmi spokojená s užíváním otisku prstu, scanu oka či hlasu jako ověření platby. Téměř polovina uvedla, že se těší na časy, až si nebudou muset pamatovat číselný kód.

Nesouhlasí však úplně všichni - 39% řeklo, že by jim bylo nepříjemné sdílet osobní informace jen kvůli jednodušší a bezpečnější platbě. „Chceme odstranit riziko, že se k pinu někdo dostane a snadno jej zneužije,“ namítá Walls.

Nebude to najednou

Změny přijdou postupně. „Je to evoluce, ne revoluce,“ vysvětlil Walls. „Je třeba se ujistit, že se změny pro každý trh vymyslí individuálně. Navíc lidem zřejmě bude dlouho trvat, než něco takového akceptují. Dále se musí začít přístroje masově vyrábět, obchodníci je musí začít přijímat, banky podporovat,“ zamyslel se Walls.

„Čas, kdy hotovost byla všechno, už dávno pominul,“ tvrdí Anders Sorman-Nilson, inovátor a zakladatel společnosti Thinque, která se problémem také zabývá. „Proniknou do toho všichni. Moje stará matka zbožňuje odemykání svého telefonu otiskem, prý jí to šetří spoustu času,“ obhajoval technologii Nilson.

„Jsme na okraji velké a osvobozující éry, kdy se můžeme oprostit od hesel a čísel. Samozřejmě se veškerá tato data mění v čísla a hesla. Kouzlo je v tom, že si je nemusíme pamatovat a nejde je zneužít,“ liboval si Nilson. „Sci-fi se pomalu stává realitou,“ dokončil. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Amazon se brzy může stát největším maloobchodníkem v USA

12.06.2021 18:21 Americký internetový prodejce Amazon by již v příštím roce mohl vystřídat řetězec Walmart na postu…

Google ve Francii zaplatí pokutu za upřednostňování své reklamy

07.06.2021 18:31 Aktualizováno Americká internetová společnost Google ve Francii zaplatí pokutu 220 milionů eur (5,6 miliardy Kč)…

Země skupiny G7 se dohodly na dani ze zisku globálních firem minimálně 15…

05.06.2021 14:08 Členové skupiny nejvyspělejších zemí světa G7 se dnes dohodli na zavedení daně ze zisku globálních…

Microsoft: Ruští hackeři zodpovědní za loňský útok na SolarWinds vedou…

28.05.2021 21:28 Ruská hackerská buňka, která loni skrze software firmy SolarWinds pronikla do sítí desítek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama