Sankce USA vůči Venezuele mohou vést k jejímu bankrotu

Caracas/Washington - Hospodářské sankce, které Spojené státy uvalily v pátek na režim autoritářského venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, podle analytiků můžou způsobit bankrot Venezuely.

Venezuela, ilustrační foto
doporučujeme

USA totiž Caracasu výrazně omezily další zadlužování na amerických trzích, exportu venezuelské ropy do USA se ale sankce příliš nedotknou. Podle některých expertů se však ještě zhorší humanitární krize ve Venezuele, což může zvýšit sociální napětí v zemi.

"Technicky vzato bude mít (vláda) problémy platit dluhy, což může skončit vyhlášením bankrotu," domnívá se venezuelský novinář Víctor Amaya, jehož citoval server Infobae. Washington totiž zakázal americkým subjektům kupovat nově vydané dluhopisy venezuelské vlády se splatností delší než 30 dnů a v případě státní ropné společnosti PDVSA dluhopisy se splatností delší než tři měsíce.

Venezuelská vláda tedy nebude moci prodejem dluhopisů získávat v USA další finance na splácení svého dluhu, ale ani na dovozy. "Budeme mít méně deviz na dovoz potravin a léků, které potřebujeme," řekl agentuře AFP analytik Rafael Quiroz. Venezuela je už několik let v ekonomické krizi, v níž se lidem nedostává základních potravin a léků.

Zhoršení humanitární krize se obává i ekonom Dany Bahar z washingtonského ústavu Brookings Institution. "Tato opatření zasáhnou vládu, ale pravděpodobně také obyvatelstvo," řekl Bahar listu The Financial Times (FT).

Podle FT investoři očekávají, že Venezuela bude muset vyhlásit bankrot. Podle některých už letos, podle jiných příští rok, pokud jí do té doby ještě pomůže Čína a Rusko. Podle venezuelského ekonoma Alejandra Grisantiho, jehož citoval server BBC, ale Čína ani Rusko už nejsou tolik ochotné, jako dříve, zvyšovat své riziko ve Venezuele.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dolar slábne na pozadí růstu koronavirové nákazy, především v USA

08.07.2020 17:46 Americký dolar slábne. Investoři spíše než na jeho statut bezpečné měny v časech ekonomické…

Levi Strauss se propadl do ztráty, propustí 15 procent zaměstnanců

08.07.2020 09:06 Americký výrobce džínového oblečení Levi Strauss & Co. kvůli prudkému propadu tržeb souvisejícímu s…

OECD čeká nejvyšší nezaměstnanost od krize ve 30. letech

07.07.2020 17:27 Míra nezaměstnanosti v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by…

Letos se na Korfu otevře jen polovina hotelů, ceny mají být nižší

07.07.2020 10:53 Na řeckém ostrově Korfu se letos kvůli koronavirové krizi otevře zhruba polovina hotelů. Aktuální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy