Konec izolace: Na ostrově Svatá Helena poprvé přistálo dopravní letadlo

Jamestown - Na ostrově Svatá Helena v Atlantském oceánu dnes poprvé přistálo dopravní letadlo. Zahájilo tím pravidelné letecké spojení ostrova se zbytkem světa, dosud zajišťovaly spojení výhradně lodě.

Přidejte svůj názor

British Airways, ilustrační fotografie
doporučujeme

Od nynějška bude na ostrov, vzdálený od nejbližší pevniny 1930 kilometrů, létat každou sobotu letadlo z Jihoafrické republiky.

Členitý ostrov o ploše 122 kilometrů čtverečních je britským zámořským územím a leží zhruba na půli cesty mezi Afrikou a Jižní Amerikou. Jeho dokonalá izolace z něj v minulosti činila bezpečné místo pro nepohodlné vězně - právě na Svaté Heleně skončil roku 1821 svou životní pouť Napoleon Bonaparte. Na začátku 20. století tam byly převezeny i tisíce Búrů z jižní Afriky.

Svatá Helena byla jedním z posledních míst planety dostupných jen po moři - lodě vyplouvající z Kapského Města rychlostí 28 kilometrů za hodinu potřebují na cestu pět dní. Zásobování každé tři týdny zjišťuje plavidlo královské pošty - převáží kromě lidí i potraviny, poštu či auta - zkrátka vše kromě pohonných hmot, které přepravují tankery.

Letiště, které ostrov přiblíží světu, se budovalo pět let a stálo 285 milionů liber (8,3 miliardy Kč). Výstavba trvala proti předpokladům déle, příčinou byly kromě jiného i potíže s vyhledáním dostatečně dlouhé a rovné plochy pro dráhu o délce 1950 metrů. Musela se kvůli ní snížit jedna hora a zasypat jedno údolí. Terén byl s pomocí sedmi milionů krychlových metrů zeminy vyvýšen o 100 metrů a dráha na severní straně končí na výběžku zvednutém 300 metrů nad oceánem.

Inaugurace se měla konat už loni, ale nakonec z ní sešlo. Zjistilo se totiž, že se nepočítalo s obtížnými klimatickými podmínkami, k nimž patří těžko předvídatelný vítr, který komplikuje přistání a start letadel. Zprovoznění letiště proto bylo odloženo na neurčito. Následoval rok výpočtů a testů a odborníci dospěli k závěru, že se budou muset používat menší letadla. Místo boeingů určených pro 120 pasažérů tak padla volba na embraery s kapacitou 70 lidí.

Dnes na dráze přistál první pravidelný spoj - letadlo z Johannesburgu, které na ostrov dorazilo po mezipřistání v namibijské metropoli Windhoeku. Pětidenní cesta se tak zredukovala na šest hodin.

I když zhruba 4000 obyvatel Svaté Heleny zprovoznění letiště vítá jako možnost k rozvoji cestovního ruchu, cena letenky se jim příliš nezamlouvá. Za cestu do Jihoafrické republiky je nutné zaplatit minimálně 804 liber (23.000 Kč), přičemž průměrná roční mzda na ostrově činí 7280 liber (211.000 Kč).Loni ostrov Svatá Helena vyhledalo 595 turistů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec obchodní války? Dohoda mezi USA a Čínou je z 90 procent hotová

26.06.2019 16:02 Aktualizováno Obchodního dohoda mezi Spojenými státy a Čínou je zhruba z 90 procent hotová. V rozhovoru s…

Američany stále víc lákají minidomečky, úřady a banky skřípou zuby

26.06.2019 07:19 Je to v této velké zemi malá revoluce: stále více Američanů se rozhoduje pro "tiny houses", tedy…

Střelba do vlastních řad? Skupina miliardářů přišla s nečekaným požadavkem

25.06.2019 11:16 Skupina nejbohatších lidí ve Spojených státech vyzvala kandidáty pro nadcházející prezidentské…

Renault dostal košem. Nissan odkládá jednání o prohloubení aliance

25.06.2019 09:35 Japonská automobilka Nissan Motor odloží jednání o prohloubení aliance se svým francouzským…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama