Nejbohatším člověkem světa je Bezos. V žebříčku Forbesu je i šest Čechů

New York - Nejbohatším člověkem na světě je šéf Amazonu Jeff Bezos s majetkem 112 miliard dolarů (2,3 bilionu Kč). Ten po čtyřech letech sesadil na druhou pozici zakladatele Microsoftu Billa Gatese. Nejbohatším Čechem na 88. místě je opět Petr Kellner s majetkem 15,5 miliardy dolarů (asi 319 miliard Kč). Do žebříčku dolarových miliardářů sestavovaného každoročně časopisem Forbes se dostalo znovu celkem šest Čechů. Poprvé se v žebříčku ocitli podnikatelé z Maďarska a Zimbabwe.

Přidejte svůj názor

Jeff Bezos, zakladatel Amazon
doporučujeme

Celosvětový počet dolarových miliardářů loni vystoupil na rekordních 2208. Jsou přitom ze 72 zemí. Celková hodnota majetku miliardářů se zvýšila o 18 procent na 9,1 bilionu dolarů (přes 186 bilionů Kč). V žebříčku je letos 259 nováčků z různých odvětví, od výroby svatebních šatů po výrobu dětských hraček a elektrických aut.

Poprvé za dobu sestavování žebříčku je v čele člověk, jehož majetek překonal hranici 100 miliard USD. Bezosův majetek se od loňského roku zvýšil o více než 39 miliard dolarů, což je rekordní nárůst. Rozdíl ve výši majetku mezi prvním a druhým v žebříčku je letos nejvyšší od roku 2001.

V první pětici nejbohatších lidí dále skončili majitel firmy Berkshire Hathaway Warren Buffett, majitel francouzské skupiny vyrábějící luxusní doplňky LVMH Bernard Arnault a zakladatel společnosti Facebook Mark Zuckerberg.

Francouz Arnault je současně nejbohatším Evropanem. Nejvýše postavenou ženou je Alice Waltonová z americké společnosti Walmart na 16. místě. Nejmladší v žebříčku je pak na 1650. místě Alexandra Andresenová z Norska, jednadvacetiletá dědička investiční firmy Ferd. Druhou nejmladší je její o rok starší sestra Katharina.

Mezi dolarovými miliardáři je opět šest Čechů

V čele je Kellner, který má majetek ve výši 15,5 miliardy dolarů, což je v přepočtu téměř 319 miliard korun. Druhým zůstává premiér a předseda ANO Andrej Babiš následovaný podnikatelem Karlem Komárkem.

Čtvrtým nejbohatším Čechem je podle něj realitní magnát a majitel skupiny CPI Property Group Radovan Vítek, pátý je vlastník Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský a šestý finančník a majoritní vlastník těžební skupiny Czech Coal Pavel Tykač.

Majetek žádného z šestice Čechů na žebříčku nejbohatších lidí světa se proti loňskému roku nesnížil a Kellner letos bodoval nejvyšším odhadovaným jměním i nejvyšším umístěním v historii. Po roční pauze se dostal do první stovky nejzámožnějších byznysmenů, když obsadil 88. pozici.

Babiš, který prostřednictvím svěřenského fondu nepřímo vlastní holding Agrofert, skončil s odhadovaným jměním za více než 94 miliard korun v celosvětovém žebříčku na 456. místě. Majetek Komárka odhadl Forbes na 65,5 miliardy korun, čímž se umístil na 729. pozici. Vítek s odhadovaným majetkem za zhruba 59 miliard korun obsadil 822. místo, Křetínský se jměním kolem 53 miliard Kč je na 924. místě a Tykač, který má jmění v přepočtu za 26,6 miliardy korun, na 1756. pozici. Pro srovnání americký prezident Donald Trump je na 766. místě žebříčku s majetkem 3,1 miliardy dolarů, tedy v přepočtu za 63,4 miliardy korun.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dopad amerických sankcí? Prodej smartphonů Huawei může klesnout až o…

24.05.2019 16:43 Odbyt chytrých telefonů čínské technologické firmy Huawei, která čelí americkým sankcím, by podle…

Facebook zavede příští rok vlastní kryptoměnu

24.05.2019 10:07 Provozovatel sociální sítě Facebook dokončuje plány na vytvoření vlastní kryptoměny. Do prvního…

Cla USA na čínské zboží platí hlavně američtí dovozci

23.05.2019 20:53 Cla, která Spojené státy uplatňují na dovoz zboží z Číny, poškozují nezamýšlený cíl. Vybíraná cla…

Škoda představila Superb plug-in hybrid a elektrické Citigo iV

23.05.2019 19:50 Aktualizováno Modernizovaný vůz Superb s plug-in hybridním pohonem a automobil Citigo s čistě elektrickým motorem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama