Jak by vypadal svět pod nadvládou Číny?

Jak by vypadal svět podle Číny? Odpověď na tuto globálně diskutovanou otázku dlouhodobě zaměstnává jak světové, tak i čínské. Spekuluje se o tom, že by se vybudoval starý řád "Li - 礼", který je založen na budování složité struktury hierarchických vztahů. Informoval o tom server The Diplomat.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Co vlastně znamená "Li". V anglickém překladu tohoto čínského znaku nám vychází něco, jako rituál nebo obřad, což je v místním kulturním prostředí vnímáno jako jakýsi etický kodex. Li znamená také ve svém smyslu jednu z pěti ctností (slušnost, spravedlnost, moudrost, věrnost a dobročinnost).

Ty mají svůj původ v konfucianismu, který se od dob dynastie Chan stal neoddělitelnou součástí čínské kultury, života i politiky. Hlavním klíčovým bodem konfucianismu je vlastnost, jelikož právě ta je určitým způsobem nějak spojená s jednou z pěti ctností. Dobročinnost a spravedlnost jsou chápány jako přirozená součást lidské existence, zatímco moudrost a věrnost jako něco, bez čeho nelze dosáhnout slušnosti.

Samotná tradice Starověké Číny vychází z toho, že bez řádu "Li" v podstatě nemohou fungovat jak rodiny, tak i celé země. Opírá se totiž o tři teze

1. Člověk bez spravedlnosti nemůže být.

2. Bez spravedlnosti nelze nic vyřešit.

3. Země postrádající spravedlnost nevydrží.

Zkrátka podtrženo sečteno slušnost a zdvořilost jsou něco pozitivního, na čemž stojí a padá každá civilizace, zatímco hrubost jako něco, co nutně vede ke katastrofě.

Čínský etický kodex a obecně systém struktur ovlivňoval po celých 1000 let celou Východní Asii a prošel několika zdokonaleními. Jedním z nich je například politika "méně ber, více dávej", která se stala hlavním jádrem čínského koncepce vlastnictví.

Abychom to my, Evropané, dokázali pochopit musíme si představit jakýsi kruh, v jehož středu stojí císařský palác. Čím jste blíže středu, tedy císaři, tím větší máte společenské postavení. Naopak čím se vzdalujete středu, tím nižší máte společenské postavení v sociální hierarchii. 

Tradiční čínská kultura totiž věří, že nerovnost mezi lidmi je zcela přirozená a pozitivní, a že veškeré snahy dosáhnout rovnosti jsou utopické. Jediné, co lidstvo podle tradiční čínské kultury spojuje, je získání pěti ctností - slušnosti, spravedlnosti, moudrosti, dobročinnosti a věrnosti. Ty jsou považovány za podmínku řádného fungování společnosti.

Křesťanská Evropa naopak věří v rovnost před Bohem, což se stalo základní filozofií moderního státu, v němž se klade důraz na rovnost zákonem, rovné postavení mužů a žen, rovné postavení velkých a malých zemí atd.

Vzhledem k tomu, že se kultura tradičně křesťanských zemí rozšířila do celého světa, je téměř nemyslitelná, aby mohla čínský koncept hierarchie mohla obstát v dnešním moderním světě.

Témata: Čína | Asie | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš podpořil snahu Thajska o obchodní dohodu s EU, nabízí české zbraně

16.01.2019 15:05 Andrej Babiš podporuje úsilí Thajska vyjednat s Evropskou unií dohodu o volném obchodu. Novinářům…

Jak podpořit domácí ekonomiku? V Číně přišli s nezvyklým návrhem

16.01.2019 08:56 Severočínská provincie Che-pej uvažuje, že prodlouží víkend o půl dne a zaměstnanci budou pouštěni…

Klan Trumpů dosadí do čela Světové banky svého člověka? Ivanka pomůže s…

15.01.2019 13:30 Dcera amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka není jedním ze zvažovaných kandidátů na uvolněné…

Zakladatel firmy Huawei prolomil mlčení. Rázně odmítá obvinění ze špionáže

15.01.2019 12:53 Zakladatel čínské společnosti Huawei Žen Čeng-fej dnes poprvé po několika letech promluvil se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama