Bankrot korejské divize GM odvrácen? Klíčová dohoda s odbory je na světě

Soul - Jihokorejská divize největšího amerického výrobce automobilů General Motors (GM) dnes uzavřela s odboráři dohodu ohledně snižování nákladů. Ztrátová divize minulý měsíc varovala, že bez dosažení této dohody bude nucena vyhlásit bankrot. Podle některých analytiků však osud divize zůstává i navzdory dohodě nejistý.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto

Divize GM Korea původně jako konečný termín pro uzavření dohody s odboráři stanovila 20. duben. Vedení divize nicméně po uplynutí tohoto termínu odložilo rozhodnutí o vyhlášení bankrotu do dnešního večera.

Dohoda s odboráři mimo jiné předpokládá, že zaměstnancům budou v letošním roce zmrazeny mzdy, zrušeny odměny a omezeny benefity. Budoucí vývoj mezd pak bude záviset na tom, jak se divizi bude dařit při obnovování ziskovosti.

V jihokorejských továrnách GM by se díky dohodě měly začít vyrábět nové sportovně-užitkové modely. Dohoda rovněž otevírá cestu k finanční podpoře od státní společnosti Korea Development Bank (KDB), která vlastní v jihokorejské divizi GM podíl 17 procent, napsala agentura AP.

Americký koncern GM kontroluje v jihokorejské divizi podíl 77 procent. Zbývajících šest procent vlastní automobilka SAIC Motor, která je hlavním čínským partnerem GM.

Uzavřená dohoda je předběžná, tento týden by o ní měli hlasovat řadoví členové odborového svazu. "Ratifikace předběžné dohody je klíčová pro náš plán na udržení životaschopnosti divize a pro získání podpory od jihokorejské vlády a našich akcionářů, KDB a GM," prohlásil generální ředitel divize Kaher Kazem. "GM Korea se díky této dohodě stane konkurenceschopným výrobním podnikem," dodal.

Automobilka v únoru oznámila, že hodlá v rámci restrukturalizace uzavřít jednu ze svých čtyř továren v Jižní Koreji, které celkově zaměstnávají kolem 16.000 lidí. Zároveň požádala o vládní podporu a ústupky ze strany odborů, jež by umožnily záchranu zbývajících tří továren.

Jihokorejská vláda dnes uvedla, že se připojí ke snaze o normalizaci situace v jihokorejské divizi GM. Vláda tlačila GM i odbory k dohodě a varovala, že bez jejího dosažení by bylo ohroženo kolem 150.000 pracovních míst v automobilce a v dodavatelských podnicích.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sankce USA? Známe trik, jak se jim vyhnout, pochlubil se íránský ministr…

15.12.2018 18:16 Americké sankce nebudou mít dopad na íránskou politiku doma či v zahraničí. Na konferenci v…

Nissan žaluje Ghosnovu sestru, dle automobilky se neoprávněně obohatila

13.12.2018 18:40 Japonská automobilka Nissan zažalovala u brazilského soudu sestru bývalého předsedy správní rady…

Zasáhne svět v příštím roce globální ekonomická krize? Mezi odborníky to…

10.12.2018 14:50 Světová ekonomika zažívá skvělé časy. Po propadu zapříčiněném ekonomickou krizí, která začala v…

Další rána pro Nissan: Ghosn zůstane ve vazbě, obviněna je celá automobilka

10.12.2018 10:29 Tokijská prokuratura dnes oficiálně obvinila bývalého šéfa automobilky Nissan Motor Carlose Ghosna…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama