Nejskandálnější korupce v dějinách? Prezidentův gang měl z USA dojnou krávu, a to doslova

Washington - Někteří američtí prezidenti se netěší vůbec dobré pověsti. Pokud by někdo sestavoval pomyslný žebříček těch nejhorších, kdo by se pohyboval v popředí? Jistě by řeč přišla na Richarda Nixona, jemuž zlomila vaz aféra Watergate. Možná by byl vzpomínán Ulysses Grant, jenž byl mnohem lepším generálem než prezidentem. Nebo by vyhrál James Buchannan, který svojí nečinností dovedl USA až k občanské válce? Kdepak, favoritem by byl někdo úplně jiný.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Bílý dům, Washington D.C., USA

Warren G. Harding se narodil v listopadu 1865 v Blooming Grove v americkém Ohiu. Již od mládí se v něm projevovaly obchodnické rysy. Na konci 90. let 19. století koupil místní noviny a díky svému umu je dokázal přetvořit ve významné médium. Pak se vrhl na politiku. V roce 1899 byl poprvé zvolen do ohijského kongresu a o 4 roky později se již stal americkým senátorem.

V roce 1920 byl Harding vybrán za republikánského kandidáta na prezidenta. Volba to nebyla vůbec jednoduchá. Republikánská konference byla paralyzována na mrtvém bodě a mnozí historikové tvrdí, že Hardingovi nakonec nominaci zajistily zákulisní hry newyorské mafie. Účel ale světil prostředky a ohijský senátor prezidentské volby v roce 1920 vyhrál.

Do Bílého Domu nastoupil ve velkém stylu, když do své vlády jmenoval několik schopných odborníků. Byli jimi například ministr financí Andrew Mellon, jehož daňové reformy nastartovaly ekonomiku nebo pozdější prezident Herbert Hoover, který zastával post ministra obchodu. Veřejnost byla spokojena a Harding byl velice oblíbený. Pod rouškou služby veřejnosti ale bujela korupce a prezidentovi přátelé zcela nepokrytě rozkrádali státní pokladnu.

Skandály na sebe proto nenechaly dlouho čekat. Největším skandálem spojeným s Hardingovou vládou byla aféra Teapot Dome. Ta byla pokládána až do propuknutí Nixonovy Watergate za největší skandál amerických politických dějin.

Šlo o to, že americká vláda disponovala rezervními ložisky ropy, jenže se nacházela v oblasti Teapot Dome ve státě Wyoming. Ta měla být pod správou ministra vnitra a Hardingova ohijského spolupracovníka Alberta Falla. Fall je ale bez výběrového řízení a za směšně malé peníze pronajal soukromé naftařské společnosti. To samé učinil ještě s několika dalšími nalezišti. Obchod ale vzbudil podezření amerického Kongresu. Ten zahájil Fallovo vyšetřování a na jeho konci byl ministr uznán vinným z přijetí úplatku ve výši 400 tisíc dolarů a putoval do vězení.

To ale nebylo zdaleka všechno. Hardingovi spolupracovníci drancovali veřejné zdroje dál a ze státu si udělali doslova dojnou krávu. Uvádí se, že dokonce přímo v Bílém domě byla skladována pašovaná whisky. Někteří američtí politici napojení na prezidenta se neštítili ničeho. Ředitel úřadu pro záležitosti veteránů dokonce rozkrádal peníze, jež byly určeny pro bývalé vojáky.

Vyznamenal se i ministr spravedlnosti Henry Daugherty. Ten jednak zbohatl na rozkrádání armádního materiálu a také na úplatcích, jež inkasoval za to, že zametal stopy po zločinech svých kolegů. Nechal se údajně uplácet přímo od americké mafie a osobně tak mařil vyšetřování jejích zločinů. Není divu, že pro skupinu Hardingových přátel, kteří si na několik let de facto zprivatizovali Spojené státy, se vžil přiléhavý název Ohijský gang.

Ještě než stihly být všechny skandály vyšetřeny, Warren Harding v srpnu 1923 zemřel. Ihned poté byly jeho ženou Florence spáleny všechny prezidentovy dokumenty a veřejnost tak začala ihned spekulovat, že první dáma zametla stopy po Hardingově zapojení do obřího rozkrádání země. Někteří dokonce tvrdili, že jej Florence Hardingová sama otrávil, protože Harding byl známý záletník a prý chtěl svoji ženu vyměnit za mladší milenku.  

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak by mohla EU těžit z obchodní války mezi USA a Čínou?

21.10.2018 15:31 Pod tlakem USA se Peking snaží navazovat nové obchodní vztahy. Cílem čínských obchodních ambicí je…

Evropa a Asie jsou připraveny k reformě WTO, má se stát "rovným hřištěm"

19.10.2018 16:56 Pět desítek zemí Evropy a Asie se dnes v Bruselu na společném summitu shodlo, že jsou připraveny…

Putin vydal pokyn. Rusko postaví v Uzbekistánu první jadernou elektrárnu

19.10.2018 15:34 Ruský prezident Vladimir Putin dnes s uzbeckým prezidentem Šavkatem Mirzijojevem dali…

Tesla uvedla na trh nový Model 3. Na kolik vyjde?

19.10.2018 08:49 Americká společnost Tesla ve čtvrtek představila na svých webových stránkách novou verzi sedanu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama