První máj jako svátek alegorických vozů a demonstrací. Proč se slaví a kde vznikl?

Praha – První máj. Pro jedny je tento den příjemnou oslavou začátku jara a svátkem zamilovaných. Jiní jej chápou jako svátek práce a důstojnou připomínku často těžký podmínek, v nichž někteří lidé vykonávají svoji práci. A další jej mají neodmyslitelně spojený s alegorickými vozy, mávátky a povinnou účastí v komunistických průvodech.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Prvomájová demonstrace Bloku proti islámu na Letné (1. května 2016)

Impuls k tomu, aby byl 1. květen mezinárodně významným dnem, ale daly události v USA. V roce 1886 zmítali město Chicago sociální nepokoje. Dělníci byli nespokojeni se svým postavením a na začátek května svolali na náměstí Haymarket velkou demonstraci. Policie se ale rozhodla proti davu dělníků zakročit a manifestace se zvrhla v masakr. Někdo totiž na zasahující policisty hodil bombu a 7 z nich bylo v důsledku výbuchu zabito.

Policie reagovala ostře a do davu manifestujících lidí zahájila střelbu. Výsledný masakr otřásal veřejností nejen ve Spojených státech, ale po celém světě. O dva roky později, 1. května 1888, se Američané sešli na chicagském náměstí znovu, aby si neslavnou událost připomněli.

V Paříži v té době zasedali činitelé tzv. Druhé internacionály, což bylo mezinárodní levicové hnutí socialistických sil. Šéf amerického dělnického hnutí napsal do Paříže dopis, v němž události na náměstí Haymarket popisoval. Uvedl též, že američtí dělníci demonstrovali za prosazení osmihodinové pracovní doby.

Internacionála se rozhodla snahu amerických dělníků podpořit a použila svůj vliv k tomu, aby byl 1. květen prohlášen svátkem práce ve většině zemí tehdejší Evropy. Popularita nového svátku se rychle šířila a brzy se k němu přihlašovaly i jiné režimy. Dělnický svátek tak oslavovali například nacisté, i když původně tvrdili, že je to závadný komunistický výmysl. Pro katolickou církev je 1. květen od roku 1955 dnem "Sv. Josefa dělníka".

Největší slávy se pochopitelně první máj dočkal v socialistických zemích. Díky dělnickému kultu v nich patřil k nejvýznamnějším svátkům. Jeho oslavy probíhaly v typických kulisách průvodů, budovatelských hesel a projevů komunistických funkcionářů. Událost na akcích bývala povinná a kdo neuposlechl, mohl si způsobit značné potíže v zaměstnání nebo ve škole.

V někdejším Československu spadaly oslavy prvního máje do jakéhosi květnového slavnostního bloku. Byly totiž blízko 5. a 9. květnu, čili datům, kdy se slavila výročí Pražského povstání, respektive konce druhé světové války v Evropě. Oslavy se tak často spojovaly a jejich společným jmenovatelem bylo utužování československo-sovětského přátelství, adorace SSSR a oslava socialistického zřízení.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ropná blokáda? Saúdská Arábie vyhrožovala západním zemím, teď mění názor

22.10.2018 14:13 Saúdská Arábie nehodlá uvalit na západní země ropné embargo jako v roce 1973, ropu a politiku od…

Saúdskoarabské akcie padají. Investoři mají obavy z důsledků vraždy…

22.10.2018 11:49 Saúdskoarabské akcie dnes oslabují, vliv mají přetrvávající obavy investorů z negativních důsledků…

Fiat Chrysler prodá divizi Magneti Marelli, která působí i v Česku

22.10.2018 09:52 Aktualizováno Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se dohodla, že prodá divizi pro výrobu…

Jak by mohla EU těžit z obchodní války mezi USA a Čínou?

21.10.2018 15:31 Pod tlakem USA se Peking snaží navazovat nové obchodní vztahy. Cílem čínských obchodních ambicí je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama