Analytici očekávají ve sporu mezi USA a EU o cla kompromis

Praha - Kompromisní řešení očekávají analytici oslovení ČTK po prodloužení dočasné výjimky na placení cel na dovoz hliníku a ocele z EU do USA. Spojené státy prodloužily výjimku EU, Kanadě, Mexiku či Austrálii o měsíc v noci na dnešek. Evropská komise poté sdělila, že toto dočasné opatření protahuje nejistotu na trhu a že unie chce být z celního režimu trvale vyňata.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Nic se tím ovšem neřeší. Nakonec se ale kaše nebude jíst tak horká, jak ji prezident USA Donald Trump navařil. Zároveň ovšem Trump nebude chtít ztratit tvář. Takže se zřejmě dočkáme nějakého kompromisního řešení. Například může dojít k nahrazení tarifů kvótami, jak s nimi již souhlasila Jižní Korea," řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Analytik společnosti Chytrý Honza Karel Kotoun očekává, že USA zmiňovaná cla neuvalí na státy, které jsou pro ně strategicky důležité s ohledem na vyjednávání o íránském nukleárním programu a na plánované mistrovství světa ve fotbale, které má spolupořádat Kanada, USA a Mexiko. Lze tedy podle něj předpokládat, že cla mohou být uvalena na Argentinu, Austrálii a Brazílii. I z tohoto důvodu hlavní evropské trhy posílily. Na druhé straně oceánu došlo ovšem k poklesu na všech hlavní trzích z důvodu prodloužení nejistoty, dodal.

Obchodní války nemají vítěze, jen méně a více poražené, připomněl Kovanda. ČR by v případě rozpoutání světové obchodní války patřila kvůli vysoké otevřenosti své ekonomiky mezi více poražené. "Je tedy bytostným českým zájmem, aby nakonec opravdu došlo na kompromis. Trumpův odklad o jeden měsíc je příznivým signálem, že by k takovému kompromisu opravdu dojít mohlo," podotkl.

Podle březnové zprávy českého ministerstva průmyslu a obchodu by americká ochranářská opatření postihla vývoz českých firem za zhruba 200 milionů dolarů (4,2 miliardy Kč) ročně. Jde například o železné a ocelové trouby a profily. Zasažená produkce z Česka nepředstavuje vysoké procento vývozu ocelářského sektoru, pro některé konkrétní výrobky je však americký trh významný. Jde například o výrobky pro těžební sektor, který zažívá v USA boom díky těžbě ropy a plynu z břidlicových hornin, a o bezešvé a duté trubky.

Témata: USA | EU | clo | Ekonomika | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Saúdové podepsali dohody za 50 miliard dolarů. "Davos v poušti" mnoho…

23.10.2018 14:59 Aktualizováno Saúdská Arábie podepsala na investiční konferenci Future Investment Initiative (FII) v Rijádu…

Ropná blokáda? Saúdská Arábie vyhrožovala západním zemím, teď mění názor

22.10.2018 14:13 Saúdská Arábie nehodlá uvalit na západní země ropné embargo jako v roce 1973, ropu a politiku od…

Saúdskoarabské akcie padají. Investoři mají obavy z důsledků vraždy…

22.10.2018 11:49 Saúdskoarabské akcie dnes oslabují, vliv mají přetrvávající obavy investorů z negativních důsledků…

Fiat Chrysler prodá divizi Magneti Marelli, která působí i v Česku

22.10.2018 09:52 Aktualizováno Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se dohodla, že prodá divizi pro výrobu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama