Čína a USA se zavázaly vyřešit obchodní spory dialogem

Peking - Čína a Spojené státy dosáhly shody v některých oblastech svých obchodních sporů, stále však přetrvávají relativně velké neshody v oblastech jiných. S odvoláním na informace čínského ministerstva obchodu to dnes uvedla tisková agentura Nová Čína, podrobnosti však neposkytla. Obě strany se podle ní zavázaly vyřešit obchodní spory prostřednictvím dialogu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Čínská měna

Zástupci obou zemí jednali o zvýšení vývozu z USA do Číny, o obchodu se službami, ochraně práv duševního vlastnictví a o tom, jak vyřešit používání cel a necelních opatření, tedy jiných opatření než cel, která omezují obchod mezi zeměmi.

"Obě strany si uvědomují, že v některých otázkách existují stále velké rozdíly a že musejí pokračovat v práci, aby dosáhly dalšího pokroku," řekl po setkání čínský vicepremiér Liou Che. Nyní by měl být vytvořen postup pro další jednání o příslušných tématech.

"Dosavadní dílčí informace naznačují, že zatím neexistují konkrétní kroky, které by bylo možné podniknout ke zmírnění obchodního napětí. V tomto ohledu jednání (mezi Čínou a USA) nezmírňuje obavu ohledně růstu regionu," komentoval výsledky analytik Andy Ji z Commonwealth Bank of Australia. Hlavní konzultant společnosti Agriculture Consultancy Shanghai Li Čchiang ale označil zprávy v zásadě za vítězství, protože je to lepší než obchodní válka.

Americký ministr financí Steven Mnuchin novinářům po schůzce řekl, že jednání s čínskými zástupci bylo velmi dobré. Víc se ale nechtěl k situaci vyjadřovat.

Americký prezident Donald Trump kritizuje Čínu za údajné krádeže amerického duševního vlastnictví a vysoké obchodní přebytky. Hrozí, že uvalí cla na dovoz čínského zboží do USA v hodnotě kolem 150 miliard dolarů (3,2 bilionu Kč) ročně. Peking již představil své plány na odvetná opatření a na finančních trzích panují obavy, že spor mezi těmito dvěma největšími ekonomikami světa přeroste v obchodní válku.

List The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na dokumenty vydané před jednáním uvedl, že americká delegace žádala Čínu, aby do roku 2020 snížila obchodní přebytek se Spojenými státy o 200 miliard USD a snížila cla na všechny produkty na úroveň, která nebude překračovat výši cel uvalených Spojenými státy. Delegace také požádala Čínu, aby zastavila subvence pro vyspělé technologie. Podle WSJ čínští představitelé považují návrh za nepoctivý.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zasáhne svět v příštím roce globální ekonomická krize? Mezi odborníky to…

10.12.2018 14:50 Světová ekonomika zažívá skvělé časy. Po propadu zapříčiněném ekonomickou krizí, která začala v…

Další rána pro Nissan: Ghosn zůstane ve vazbě, obviněna je celá automobilka

10.12.2018 10:29 Tokijská prokuratura dnes oficiálně obvinila bývalého šéfa automobilky Nissan Motor Carlose Ghosna…

Léčivo, nebo hřích? Svět tápe s definicí konopného průmyslu

10.12.2018 10:18 Je marihuana lék, nebo neřest? S touto otázkou bojují americké sociálně zodpovědné investiční fondy…

Rusko se stalo druhým největším výrobcem zbraní, sesadilo Británii

10.12.2018 08:51 Rusko se loni stalo druhým největším výrobcem zbraní za Spojenými státy měřeno tržbami zbrojovek.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama