Jaké jsou výhody uprchlíků? Studie poukázala na zajímavou skutečnost

Jedním z často uváděných důvodů, proč uprchlíky vůbec nepřipustit, je jejich údajná neschopnost až lenost, která zamezuje jejich úspěšné ekonomické integraci. Podle odpůrců uprchlíků naopak jsou spíše ekonomickou zátěží. Podle studie uskutečněné neziskovými organizacemi Tent Foundation a Fiscal Policy Institute však uprchlíci v porovnání s „běžnými“ pracovníky vykazují některé vlastnosti díky kterým jsou zajímaví pro potencionální zaměstnavatele, především mnohem větší míru loajality a ochoty setrvat u dané firmy.

Přidejte svůj názor 1 komentář

zaměstnanci

Studie zkoumala trendy zaměstnanosti ve čtyřech oblastech, které jsou hlavními centry přesídlování uprchlíků. Tyto oblasti byly Atlanta, Phoenix, New York a střední Nebraska. Výzkum zjistil, že uprchlíci mají mnohem větší míru setrvání u svého zaměstnavatele než je obecný průměr. Ukázalo se v 73% z 26 oslovených firem.

Určité rozdíly panovaly v oblastech, kde uprchlíci nejčastěji pracují.  Ve výrobním sektoru je průměrná míra odchodu od zaměstnavatele okolo 11%. Naproti tomu jen 4% uprchlíků zaměstnaných v této oblasti odchází jinam. Podle odhadů pracuje ve výrobním sektoru okolo 15% uprchlíků v USA.

V hotelnictví je průměrná míra odchodu 36%, u uprchlíků je to číslo o něco menší-29%. Výraznější rozdíl panuje v oblasti masového balení. Zatímco v průměru 40% zaměstnanců nevydrží velmi těžké a hektické pracovní podmínky spojených s balením a posíláním zboží, v případě uprchlíků je spojena pouze 25% míra odchodu.

Podle studie menší ochota uprchlíků odejít od svého zaměstnavatele souvisí s ochotou úsilím zaměstnavatele integrovat uprchlíky do pracovního prostředí. Uprchlíci si cení těch zaměstnavatelů, kteří jim poskytli možnost ve vůči nim přívětivém, vítacím prostředí. Zároveň jsou loajální k zaměstnavatelům, kteří jim poskytly příležitost pracovat i přes jejich chabou znalost angličtiny a kteří jim dali možnost si jazyk postupně, během pracovní doby, osvojit.

Uprchlíci též rádi pracují s ostatními uprchlíky a jsou tedy věrnější té firmě, která zaměstnává  více jejich souputníků a krajanů. O firmě referují svým dalším známým, kteří se i díky tomu nechají zde zaměstnat. Firma tímto způsobem může si zajistit přísun poměrně loajálních pracovníků. Pro zaměstnance se nicméně vyplatí investovat spíše do jedné etnické skupiny uprchlíků než do vícero skupin, kdy je obtížnější zvládnout jazykové rozdíly (např. vytvářením instruktážních videí v jazyce uprchlíků).

Výhody uprchlíků pro zaměstnavatele

V porovnáním s ostatními žadateli o práci uprchlíci mají jednu výhodu, která může vyvážit i jejich chybějící jazykové a pracovní znalosti. Většinou nemají problém zvládnout testy na drogy. V USA, která čelí tzv. opiové krizi a kde zaměstnavatelé musí vydávat značné částky na zdravotní výdaje pro své na opiátech závislé zaměstnance, se jedná o kompetitivní výhodu pro uprchlíky, protože právě tyto testy mohou být stopkou pro více kvalifikované uchazeče.

Samotná loajalita uprchlíků směrem k zaměstnavateli je ještě větší výhodou na pracovním trhu pro uprchlíky. Zaučování nových pracovníků podle analýzy Center for American Progress z roku 2012 (citované ve studii) náhrada stojí podniky kolem jedné pětiny ročního platu pracovníka.

Zaměstnavatelům se proto vyplatí zaměstnávat uprchlíky z ekonomickým důvodů. Jedná se o levnou pracovní sílu, která je ochotná zůstat i navzdory pracovním podmínkám a malému platu, které vyhání "normální" pracovníky. Jedna nejmenovaná firma specializující se na produkci špičkových produktů si pochvala, že kromě benefitů vyplývajících z menší míry odchodu (2% proti 13% pro všechny zaměstnance) se integrace uprchlíků do pracovního procesu vyplatila z kvalitativního hlediska v podobě lepších produkčních výsledků. Jedna pětina z jejích 150 zaměstnanců jsou uprchlíci.

Někteří zaměstnavatelé kromě ekonomických ukazatelů zmiňují též morální hledisko a dokonce se odkazují na vlasteneckou povinnost a cítění. Mají za to, že umožňují uprchlíkům prožít si jejich vlastní „americký sen“ a stát se dobrými americkými občany. Jeden zaměstnavatel např. odkazoval na svého dlouhodobého zaměstnance, který získal americké občanství a na fotkách hrdě nese americkou vlajku. „ Pokud tohle vás neučiní být hrdým na to, že jste Američan…“, řekl.

Server Quarz upozorňuje, že Tent Foundation není zcela nestranná. Spolupracuje s firmami jako kavárenský gigant Starbucks na najímání a zaučování uprchlíků a jejím zakladatelem je Hamdi Ulukaya, miliardář kurdského původu, který vyrábí jogurt č. 1 na americkém trhu, Chobani. Ulukaya je z největších advokátů pomoci uprchlíkům ze strany firem.   

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sankce USA? Známe trik, jak se jim vyhnout, pochlubil se íránský ministr…

15.12.2018 18:16 Americké sankce nebudou mít dopad na íránskou politiku doma či v zahraničí. Na konferenci v…

Nissan žaluje Ghosnovu sestru, dle automobilky se neoprávněně obohatila

13.12.2018 18:40 Japonská automobilka Nissan zažalovala u brazilského soudu sestru bývalého předsedy správní rady…

Zasáhne svět v příštím roce globální ekonomická krize? Mezi odborníky to…

10.12.2018 14:50 Světová ekonomika zažívá skvělé časy. Po propadu zapříčiněném ekonomickou krizí, která začala v…

Další rána pro Nissan: Ghosn zůstane ve vazbě, obviněna je celá automobilka

10.12.2018 10:29 Tokijská prokuratura dnes oficiálně obvinila bývalého šéfa automobilky Nissan Motor Carlose Ghosna…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama