Trump chce odchod Spojených států z WTO, ve světě by nastal chaos

Washington - USA za úřadování prezidenta Donalda Trumpa už opustily několik světových organizací nebo alespoň seškrtaly členské příspěvky a odvolaly řadu smluv. Šéf Bílého domu nyní chce, aby Spojené státy odešly ze světové obchodní organizace (WTO).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump, 45. prezident USA

Takovýto krok by podle serveru Axiomu uvrhl světový obchod do velkých zmatků. S odchodem z WTO ovšem musí souhlasit americký Kongres, je tak nepravděpodobné, že Trump tento svůj záměr zrealizuje.

"Nevím, proč tam jsme. WTO je zbytkem světa nastavena tak, aby poškozovala Spojené státy," citoval prezidenta jeden ze zdrojů Axiomu.

Americký ministr financí Steven Mnuchin zprávu označil za falešnou. "Je to zveličování," prohlásil. 

Trump už při volební kampani útočil na WTO, když organizaci označil za "katastrofu". Prezident sice podle Mnuchina jasně dává najevo své pochybnosti ohledně WTO, cílem Spojených států však zůstává volný obchod a odstraňování obchodních bariér. "Domnívá se, že (WTO) v některých aspektech není spravedlivá. Domnívá se, že Čína a některé další státy ji používají ve svůj vlastní prospěch," uvedl Mnuchin.

WTO vznikla v roce 1995 jako nástupce Všeobecné dohody o clech a obchodu (GATT). Je nejvyšším orgánem k urovnávání sporů mezi obchodními partnery a má zabraňovat diskriminaci malých zemí. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Saúdové podepsali dohody za 50 miliard dolarů. "Davos v poušti" mnoho…

23.10.2018 14:59 Aktualizováno Saúdská Arábie podepsala na investiční konferenci Future Investment Initiative (FII) v Rijádu…

Ropná blokáda? Saúdská Arábie vyhrožovala západním zemím, teď mění názor

22.10.2018 14:13 Saúdská Arábie nehodlá uvalit na západní země ropné embargo jako v roce 1973, ropu a politiku od…

Saúdskoarabské akcie padají. Investoři mají obavy z důsledků vraždy…

22.10.2018 11:49 Saúdskoarabské akcie dnes oslabují, vliv mají přetrvávající obavy investorů z negativních důsledků…

Fiat Chrysler prodá divizi Magneti Marelli, která působí i v Česku

22.10.2018 09:52 Aktualizováno Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se dohodla, že prodá divizi pro výrobu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama