Kanada zavádí odvetná cla na zboží z USA, dotknou se i kečupu nebo whiskey

Ottawa - Kanadská vláda zveřejnila konečný seznam výrobků, kterých se při dovozu z USA dotknou odvetná cla. Zároveň představila podpůrný balíček pro domácí průmysl zasažený americkými cly. Opatření vyjdou na dvě miliardy kanadských dolarů (33,8 miliardy Kč).

Přidejte svůj názor

Kanada

Na vybrané americké zboží dovážené do Kanady v celkové hodnotě 16,6 miliardy kanadských dolarů (281 miliard Kč) se od 1. července budou vztahovat cla ve výši deset až 25 procent. Většinou půjde o výrobky z oceli a hliníku, ale dotknou se například i kávy, kečupu nebo whiskey. "Nebudeme (tu záležitost) eskalovat a nebudeme ustupovat," řekla kanadská ministryně zahraničních věcí Chrystia Freelandová. 

Podpůrný balíček sestává až do výše 1,7 miliardy kanadských dolarů z firemních úvěrů a pojištění pro společnosti podnikající v ocelářství, hliníkárenství a v příbuzných odvětvích.

Spojené státy zavedly cla na dovoz oceli a hliníku pro Kanadu stejně jako pro Evropskou unii k 1. červnu s argumentem ochrany americké národní bezpečnosti. Kanada kvůli jejich uvalení podala na Washington obratem stížnost u Světové obchodní organizace (WTO).

Také Rusko podalo u WTO stížnost na americká cla. Moskva předložila WTO žádost o konzultace s USA, což je první krok k řešení sporů na půdě této organizace, napsala agentura Reuters.

Rusko v květnu uvedlo, že pro jeho export budou americká cla znamenat dodatečnou celní zátěž v hodnotě 538 milionů dolarů (12 miliard Kč) ročně. Ministr hospodářského rozvoje Maxim Oreškin tento měsíc prohlásil, že Rusko vytvoří seznam odvetných cel, která budou nastavena tak, aby neohrozila domácí ekonomiku.

Témata: Kanada | clo | USA | Rusko | wto | EuroZprávy.cz | Ekonomika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomika Pásma Gazy je ve volném pádu. Bezprostředně hrozí kolaps

25.09.2018 09:07 Jeruzalém - Ekonomika Pásma Gazy je ve volném pádu a Izrael a mezinárodní společenství by měly…

Návrat komerčních nadzvukových letadel? V USA už jim umetají cestu

24.09.2018 17:43 Washington - Nový letecký zákon ve Spojených státech vydláždí cestu k návratu komerčních letů…

USA šikanují a zastrašují ostatní země, hromuje Čína

24.09.2018 10:46 Aktualizováno Peking - Spojené státy se dopouštějí obchodní šikany a zaváděním opatření jako jsou cla zastrašují…

Cynický kapitalismus? Na internetu se strhla mela kvůli botám

23.09.2018 07:52 Washington - Italská značka Golden Goose se po uvedení luxusních tenisek přelepených širokou páskou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama