Kanada zavádí odvetná cla na zboží z USA, dotknou se i kečupu nebo whiskey

Ottawa - Kanadská vláda zveřejnila konečný seznam výrobků, kterých se při dovozu z USA dotknou odvetná cla. Zároveň představila podpůrný balíček pro domácí průmysl zasažený americkými cly. Opatření vyjdou na dvě miliardy kanadských dolarů (33,8 miliardy Kč).

Přidejte svůj názor

Kanada
doporučujeme

Na vybrané americké zboží dovážené do Kanady v celkové hodnotě 16,6 miliardy kanadských dolarů (281 miliard Kč) se od 1. července budou vztahovat cla ve výši deset až 25 procent. Většinou půjde o výrobky z oceli a hliníku, ale dotknou se například i kávy, kečupu nebo whiskey. "Nebudeme (tu záležitost) eskalovat a nebudeme ustupovat," řekla kanadská ministryně zahraničních věcí Chrystia Freelandová. 

Podpůrný balíček sestává až do výše 1,7 miliardy kanadských dolarů z firemních úvěrů a pojištění pro společnosti podnikající v ocelářství, hliníkárenství a v příbuzných odvětvích.

Spojené státy zavedly cla na dovoz oceli a hliníku pro Kanadu stejně jako pro Evropskou unii k 1. červnu s argumentem ochrany americké národní bezpečnosti. Kanada kvůli jejich uvalení podala na Washington obratem stížnost u Světové obchodní organizace (WTO).

Také Rusko podalo u WTO stížnost na americká cla. Moskva předložila WTO žádost o konzultace s USA, což je první krok k řešení sporů na půdě této organizace, napsala agentura Reuters.

Rusko v květnu uvedlo, že pro jeho export budou americká cla znamenat dodatečnou celní zátěž v hodnotě 538 milionů dolarů (12 miliard Kč) ročně. Ministr hospodářského rozvoje Maxim Oreškin tento měsíc prohlásil, že Rusko vytvoří seznam odvetných cel, která budou nastavena tak, aby neohrozila domácí ekonomiku.

Témata: Kanada | clo | USA | Rusko | wto | EuroZprávy.cz | Ekonomika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Země se brzy upeče? Emise oxidu uhličitého byly loni rekordní

26.03.2019 08:01 Globální emise oxidu uhličitého (CO2) související s energií loni stouply o 1,7 procenta na…

McDonald's se digitalizuje. Koupil izraelskou firmu Dynamic Yields

26.03.2019 07:51 Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's koupí izraelskou technologickou…

Macron vyjednal stamiliardový obchod. Čína koupí od Airbusu 300 letadel

25.03.2019 20:49 Evropský výrobce letadel Airbus podepsal s čínskou společností China Aviation Supplies Holding…

Krize na obzoru? Ekonomové to vidí s USA bledě, Trump přitom hlásá opak

25.03.2019 13:57 Hospodářský růst ve Spojených státech bude podle ekonomů v letošním a příštím roce zpomalovat,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama