Čína zareaguje na cla USA odvetou. První výstřel ale nevypálíme, ujišťuje Peking

Peking - Agentura Reuters dnes přišla s informací, že Peking začne od pátku uplatňovat cla na dovoz zboží z USA v ročním objemu 34 miliard dolarů (760 miliard Kč). Čína na zprávu reagovala prohlášení, že určitě nebude tou zemí, která v obchodní válce se Spojenými státy jako první zavede dovozní cla.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Čínská vlajka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Washington už dříve oznámil, že od pátku začne vybírat clo na dovoz z Číny také v objemu 34 miliard USD. Odvetu podle Reuters chystá Peking na stejný den, ale vzhledem k 12hodinovému časovému rozdílu by ve skutečnosti cla zavedl dříve.

"Naše opatření jsou rovnocenná. A rovnocenná znamená, že pokud Spojené státy začnou 6. července, začneme také 6. července," uvedl zdroj agentury Reuters. "Zavedení všech opatření začíná o půlnoci."

Ministerstvo financí později reagovalo krátkým prohlášením. "Stanovisko čínské vlády zaznělo už mnohokrát. Rozhodně nebudeme tím, kdo vypálí první výstřel, a nezavedeme celní opatření dříve, než to udělají Spojené státy," uvedlo bez dalšího vysvětlení ministerstvo. Reuters podotýká, že mluvčí ministerstva zahraničí Lu Kchang dříve prohlásil, že Čína je připravena jednat. Termín, kdy začne uplatňovat cla, ale nepotvrdil.

Americký prezident Donald Trump pohrozil, že obchodní spor může ještě vyostřit a začít na čínské zboží uplatňovat cla až do objemu 400 miliard dolarů (8,9 bilionu Kč), pokud Peking zavede odvetu proti americkým clům, jež mají začít platit v pátek.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize přichází? Amerika se poprvé po deseti letech dostává do recese

23.03.2019 13:17 Aktualizováno Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů dnes poprvé od krize před deseti lety klesl pod…

Obří zakázka Boeingu padla. Aerolinky nechtějí nebezpečné 737 MAX

22.03.2019 19:10 Indonéská letecká společnost Garuda zruší objednávku na letadla Boeing 737 MAX. Jako důvod uvedla…

Čínský prezident jedná v Itálii o Hedvábné stezce, Západ je znepokojen

22.03.2019 14:44 Itálie a Čína chtějí prohloubit vzájemné obchodní vazby a posílit investice, řekl dnes při návštěvě…

Cena ropy klesá, ale benzín je stále drahý: Trhu s ropou nikdo nerozumí

22.03.2019 09:28 Vědci zkoumali změny na trhu s ropou způsobené získáváním suroviny z břidlice. Ceny ropy se vymkly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama