Trump uvaluje cla díky zákonu z roku 1962. Kongres to chce zarazit

Washington - V Kongresu USA roste nespokojenost s tím, že se administrativa prezidenta Donalda Trumpa při řešení obchodních sporů spoléhá na uvalování cel. Jeden z klíčových republikánských senátorů pohrozil, že bude prosazovat právní úpravu, která omezí prezidentské pravomoci v oblasti zahraničního obchodu.

Přidejte svůj názor

Federální Kongres Spojených států amerických

"Pokud bude administrativa pokračovat ve svém chybném a lehkomyslném spoléhání na cla, začnu pracovat na prosazení obchodních právních předpisů omezujících obchodní pravomoci prezidenta," uvedl republikánský předseda finančního výboru Senátu Orrin Hatch. 

Někteří jeho republikánští kolegové v Senátu, například Bob Corker, Pat Toomey či Jeff Flake, nyní podle serveru CNBC prosazují hlasování o právní úpravě, která by vyžadovala souhlas Kongresu s uvalením cel z důvodu ochrany národní bezpečnosti.

K březnovému zavedení cel na ocel a hliník využil Trump americký zákon z roku 1962, který umožňuje prezidentovi uvalit cla v případě, že dovoz ohrožuje národní bezpečnost. V květnu pak začala americká vláda vyšetřovat, jaký má na národní bezpečnost vliv dovoz automobilů, což by mohlo vést k zavedení dalších cel. Dnes navíc oznámila, že obdobné vyšetřování zahájila také u dovozu uranu.

Demokratický senátor Doug Jones a jeho republikánský kolega Lamar Alexander dnes podle agentury AP uvedli, že příští týden představí právní úpravu, která by pozastavila nynější vyšetřování dovozu automobilů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA šikanují a zastrašují ostatní země, hromuje Čína

24.09.2018 10:46 Aktualizováno Peking - Spojené státy se dopouštějí obchodní šikany a zaváděním opatření jako jsou cla zastrašují…

Cynický kapitalismus? Na internetu se strhla mela kvůli botám

23.09.2018 07:52 Washington - Italská značka Golden Goose se po uvedení luxusních tenisek přelepených širokou páskou…

Diskriminace těhotných zaměstnankyň? Obchodní řetězec je v maléru

22.09.2018 07:55 New York - Americká Federální komise pro rovné příležitosti v zaměstnání (EEOC) zažalovala…

Čína bouchla do stolu. Nové kolo obchodních rozhovorů s USA nebude

22.09.2018 07:51 Šanghaj - Čína zrušila obchodní rozhovory se Spojenými státy, které se měly uskutečnit během…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama