Nové výstřely v obchodní válce. USA a Čína ohlásily další uvalení cel

Peking - Čínská státní média píšou, že se Peking nenechá americkými hrozbami zastrašit. Komentáře k další fázi celní a obchodní války jsou ovšem tentokrát o něco mírnější. Na začátku týdne se tisk uchýlil až k osobním útokům vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Naposledy Washington v noci na dnešek oznámil, že od 23. srpna začne vybírat clo 25 procent na zboží z Číny, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 16 miliard dolarů (352,4 miliardy Kč). 

Čínská média poplatná komunistické vládě varují před bezohledným zvyšováním cel a uvádějí, že Čína může zvládnout současnou bouři, avšak upustila od přímého zmiňování amerického prezidenta, upozornila agentura Reuters.

Všechna hlavní média zveřejnila na titulní stránce dlouhý komentář oficiální tiskové agentury Nová Čína nazvaný "prohlášení". Komentář mimo jiné uvádí, že Číňané v minulosti překonali strádání a krize díky své odolnosti a postupují vpřed směrem k prosperitě. Upozorňuje, že světová ekonomika je propojená a nikdo se nemůže izolovat.

Cla oznámená v noci na dnešek nejsou překvapením. Již v dubnu americká vláda uvedla, že plánuje zavést cla na 1333 produktů z Číny, jejichž roční hodnota dovozu dosahuje 50 miliard USD. Po veřejných konzultacích změnila počet výrobků a 6. července začala vláda vybírat clo na 818 produktů v hodnotě 34 miliard USD. Po dalších veřejných konzultacích pak nalezla další zboží v objemu 16 miliard USD, na které začne nově vybírat clo.

Celkem je v novém seznamu 279 položek. Patří mezi ně hlavně průmyslové zboží, jako parní turbíny a železné nosníky. Jsou v něm také polovodiče, přestože mnoho základních čipů v těchto produktech pochází z USA, Tchaj-wanu a Jižní Koreje. Cla se dále dotknou třeba elektroniky, umělých hmot, chemikálií či železničního vybavení.

Peking uvalí dodatečná cla ve výši 25 procent na americké zboží, jehož roční dovoz do Číny dosahuje 16 miliard dolarů (352,8 miliardy Kč). Oznámilo to dnes čínské ministerstvo obchodu.

Témata: Čína | clo | USA | Ekonomika | USD | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA varují ostatní země před íránskými tankery: Porušení sankcí povede ke…

08.11.2018 07:29 Spojené státy ve středu varovaly ostatní země, aby nepovolovaly íránským ropným tankerům vstup do…

Americké ministerstvo obchodu uvalí cla na čínské hliníkové plechy

07.11.2018 22:01 Americké ministerstvo obchodu zavede konečná antidumpingová a antisubvenční cla v rozmezí od 96,3…

Čína schválila ochranné známky pro firmy spojené s Trumpem

06.11.2018 15:21 Čínská vláda v posledních dvou měsících schválila registraci 18 ochranných známek firmám spojeným s…

Ruská centrální banka skupuje ve velkém zlato

05.11.2018 14:00 Ruská centrální banka nadále mohutně navyšuje své zlaté rezervy. Ve třetím čtvrtletí přikoupila…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama