Nové výstřely v obchodní válce. USA a Čína ohlásily další uvalení cel

Peking - Čínská státní média píšou, že se Peking nenechá americkými hrozbami zastrašit. Komentáře k další fázi celní a obchodní války jsou ovšem tentokrát o něco mírnější. Na začátku týdne se tisk uchýlil až k osobním útokům vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Naposledy Washington v noci na dnešek oznámil, že od 23. srpna začne vybírat clo 25 procent na zboží z Číny, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 16 miliard dolarů (352,4 miliardy Kč). 

Čínská média poplatná komunistické vládě varují před bezohledným zvyšováním cel a uvádějí, že Čína může zvládnout současnou bouři, avšak upustila od přímého zmiňování amerického prezidenta, upozornila agentura Reuters.

Všechna hlavní média zveřejnila na titulní stránce dlouhý komentář oficiální tiskové agentury Nová Čína nazvaný "prohlášení". Komentář mimo jiné uvádí, že Číňané v minulosti překonali strádání a krize díky své odolnosti a postupují vpřed směrem k prosperitě. Upozorňuje, že světová ekonomika je propojená a nikdo se nemůže izolovat.

Cla oznámená v noci na dnešek nejsou překvapením. Již v dubnu americká vláda uvedla, že plánuje zavést cla na 1333 produktů z Číny, jejichž roční hodnota dovozu dosahuje 50 miliard USD. Po veřejných konzultacích změnila počet výrobků a 6. července začala vláda vybírat clo na 818 produktů v hodnotě 34 miliard USD. Po dalších veřejných konzultacích pak nalezla další zboží v objemu 16 miliard USD, na které začne nově vybírat clo.

Celkem je v novém seznamu 279 položek. Patří mezi ně hlavně průmyslové zboží, jako parní turbíny a železné nosníky. Jsou v něm také polovodiče, přestože mnoho základních čipů v těchto produktech pochází z USA, Tchaj-wanu a Jižní Koreje. Cla se dále dotknou třeba elektroniky, umělých hmot, chemikálií či železničního vybavení.

Peking uvalí dodatečná cla ve výši 25 procent na americké zboží, jehož roční dovoz do Číny dosahuje 16 miliard dolarů (352,8 miliardy Kč). Oznámilo to dnes čínské ministerstvo obchodu.

Témata: Čína | clo | USA | Ekonomika | USD | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facebook řeší nový obří skandál. Roky nechránil uživatelská hesla

21.03.2019 22:31 Aktualizováno Facebook léta ukládal miliony přístupových hesel svých uživatelů na interních serverech v…

Boeing umístí do strojů 737 Max nový alarm pro piloty

21.03.2019 16:53 Americký výrobce letadel Boeing umístí do svých strojů 737 MAX v reakci na dvě nedávné nehody nové…

Boeing 737 MAX se dočkal zastání, americké aerolinky jím budou létat i…

21.03.2019 13:59 Americké aerolinky budou létat Boeingem 737 MAX i nadále, přestože jiné země tyto stroje nechaly na…

Fed letos úroky nezvedne, příští rok jen jednou

20.03.2019 22:02 Měnový výbor americké centrální banky (Fed) dnes podle očekávání nechal základní úrokovou sazbu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama