Nové výstřely v obchodní válce. USA a Čína ohlásily další uvalení cel

Peking - Čínská státní média píšou, že se Peking nenechá americkými hrozbami zastrašit. Komentáře k další fázi celní a obchodní války jsou ovšem tentokrát o něco mírnější. Na začátku týdne se tisk uchýlil až k osobním útokům vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Naposledy Washington v noci na dnešek oznámil, že od 23. srpna začne vybírat clo 25 procent na zboží z Číny, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 16 miliard dolarů (352,4 miliardy Kč). 

Čínská média poplatná komunistické vládě varují před bezohledným zvyšováním cel a uvádějí, že Čína může zvládnout současnou bouři, avšak upustila od přímého zmiňování amerického prezidenta, upozornila agentura Reuters.

Všechna hlavní média zveřejnila na titulní stránce dlouhý komentář oficiální tiskové agentury Nová Čína nazvaný "prohlášení". Komentář mimo jiné uvádí, že Číňané v minulosti překonali strádání a krize díky své odolnosti a postupují vpřed směrem k prosperitě. Upozorňuje, že světová ekonomika je propojená a nikdo se nemůže izolovat.

Cla oznámená v noci na dnešek nejsou překvapením. Již v dubnu americká vláda uvedla, že plánuje zavést cla na 1333 produktů z Číny, jejichž roční hodnota dovozu dosahuje 50 miliard USD. Po veřejných konzultacích změnila počet výrobků a 6. července začala vláda vybírat clo na 818 produktů v hodnotě 34 miliard USD. Po dalších veřejných konzultacích pak nalezla další zboží v objemu 16 miliard USD, na které začne nově vybírat clo.

Celkem je v novém seznamu 279 položek. Patří mezi ně hlavně průmyslové zboží, jako parní turbíny a železné nosníky. Jsou v něm také polovodiče, přestože mnoho základních čipů v těchto produktech pochází z USA, Tchaj-wanu a Jižní Koreje. Cla se dále dotknou třeba elektroniky, umělých hmot, chemikálií či železničního vybavení.

Peking uvalí dodatečná cla ve výši 25 procent na americké zboží, jehož roční dovoz do Číny dosahuje 16 miliard dolarů (352,8 miliardy Kč). Oznámilo to dnes čínské ministerstvo obchodu.

Témata: Čína | clo | USA | Ekonomika | USD | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ghosn rezignoval na funkce v Renaultu. Kdo ho nahradí?

24.01.2019 08:06 Carlos Ghosn, bývalý předseda správní rady japonské automobilky Nissan Motor, dnes v noci…

Válka s USA na ropném trhu by byla drahá, připustil šéf ruského fondu

23.01.2019 16:41 Rusko by na trzích ropy nemělo rozpoutat cenovou válku se Spojenými státy, mělo by se držet dohody…

Deutsche Bank má další průšvih, kvůli praní špinavých peněz ji vyšetřuje…

23.01.2019 14:01 Centrální banka USA (Fed) vyšetřuje německou Deutsche Bank v souvislosti s praním špinavých peněz v…

Mladoboleslavská Škoda v problémech? Tržby jí klesly i více než o polovinu

23.01.2019 12:30 Škodě Auto podle dostupných dat vloni výrazně klesl zisk, celosvětově až o 10 procent. Výraznou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama