Saúdská Arábie bude Kanadě dodávat ropu, nehledě na politický spor

Rijád - Saúdská Arábie v pondělí oznámila, že se kvůli vměšování do vnitřních záležitostí rozhodla vyhostit kanadského velvyslance. Diplomatická roztržka nicméně nebude mít žádný vliv na dodávky ropy do Kanady. Oznámil to dnes saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Těžba ropy
doporučujeme

"Dodávky ropy nejsou ovlivňovány politickými faktory," řekl Fálih.

K diplomatické roztržce došlo poté, co kanadská ambasáda vyzvala Rijád k propuštění uvězněných aktivistů. Saúdská Arábie rovněž zmrazila dovozy kanadského obilí a ukončila státní vzdělávací a zdravotnické programy v Kanadě.

Bilaterální obchod mezi Kanadou a Saúdskou Arábií dosahuje téměř čtyř miliard dolarů ročně (88,3 miliardy Kč). Kanadský vývoz do Saúdské Arábie činil v roce 2017 zhruba 1,12 miliardy dolarů, neboli 0,2 procenta z celkové hodnoty kanadského exportu.

Ministr zahraničí Ádil Džubajr ve středu vyzval Ottawu, aby "opravila svou velkou chybu". Kanadský premiér Justin Trudeau později prohlásil, že Kanada bude na Saúdskou Arábii nadále tlačit, aby dodržovala občanská práva, současně ale řekl, že země v této oblasti dosáhla určitého pokroku.

Saúdská Arábie zadržela v posledních měsících řadu politických aktivistů za ženská práva, je mezi nimi i prominentní ochránkyně lidských práv Samar Badávíová, sestra blogera Raífa Badávího, který byl v Saúdské Arábii zatčen v roce 2012 a později odsouzen k deseti letům vězení a 1000 ranám bičem za svou kritiku duchovních.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Coca-Cola výrazně zvýšila zisk, výsledky překonaly očekávání

23.04.2019 15:29 Americký výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola v letošním prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk…

Twitter zaskočil analytiky: Zvýšil zisk i tržby, překvapivě vzrostl počet…

23.04.2019 14:41 Provozovatel sociální sítě Twitter v prvním čtvrtletí zvýšil čistý čtvrtletní zisk na 191 milionů…

Samořízené taxíky? Tesla chystá revoluci. Svoje auto pošlete vydělávat,…

23.04.2019 12:18 Aktualizováno Tesla chce příští rok přijít s prvními samořízenými taxíky. Uvedl to v pondělí šéf společnosti…

Trumpův kandidát na členství ve Fedu odstoupil, nevybíravě útočil na ženy

23.04.2019 09:36 Herman Cain, kterého Donald Trump označil za svého možného kandidáta na členství ve vedení americké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama