Ukázkové pokrytectví? Trumpův motorkář má co vysvětlovat

Washington - Donald Trump rozpoutal tvrdou obchodní válku s příslibem napravení údajně pro USA špatně nastaveného tržního modelu. Americký prezident chce, aby americké společnosti vyráběly doma, nikoliv v zahraničí za nižší náklady. Jeho plánu ale vystavují stopku i jeho podporovatelé. New York Times referuje o výrobci protrumpovských triček, který se rozhodl přesunout výrobu na Haiti.

Donald Trump, 45. prezident USA

Chris Cox je oddaným Trumpovým podporovatelem. O tom svědčí nejenom to, že je zakladatelem skupiny Bikers for Trump (Motorkáři pro Trumpa), ale též, že je výrobcem a prodavačem protrumpovských triček. Má to však jeden háček. Tyto trička nejsou vyráběny v USA, ale na Haiti. „ Pokud bych dělal trička v USA, stálo by to o 8 dolarů víc,“ vysvětluje své rozhodnutí.  

Cox je přitom jeden z nejhlasitějších kritiků rozhodnutí známé motorkářské společnosti Harley-Davidson přesunout část výroby z USA do Evropy. Společnost tak učinila kvůli Trumpem rozpoutaným válkám, respektive clům, které uvalil na dovoz oceli a hliníku. Kvůli nim a vyšší výrobní ceně by motorky stály asi o 2000 dolarů víc, odhaduje server The Hill. Podle společnosti přesun výroby se týká pouze motorek určených pro evropský trh, ty určené pro americký trh se budou stále budou vyrábět v USA.

Mnozí Trumpovi příznivci, kteří se zároveň řadí k milovníkům legendárních strojů, však toto vysvětlení neuspokojuje. Podle nich společnost uvádí cla jen jako výmluvu pro uskutečnění kroku, o kterém bylo rozhodnuto již dříve. Tento pocit s nimi sdílí i samotný Trump, podle něhož se firma rozhodla přesunout výrobu do Thajska předtím, než cla vůbec vešly v platnost.

„ Harley-Davidson by stoprocentně měl zůstat v Americe, s lidmi, kteří vám zajistili úspěch. Tolik jsem toho pro vás učinil, a teď tohle. Jiné společnosti se vrací, tam kam patří. Nezapomene, a ani vaši zákazníci nebo vaši nyní velmi ŠŤASTNÍ konkurenti,“ napsal Trump na Twitteru. V snášení „ohně a hněvu“ na americkou společnost pokračoval i dále v nedělním tweetu, který podle stanice CNN je jasnou výzvou k bojkotu společnosti. „Mnozí majitelé @harleydavidson mají úmyslu bojkotovat společnost, pokud bude vyrábět v zahraničí. Skvělé!“

Trump tento tweet napsal po setkání s Motorkáři pro Trumpa. Americký prezident je pozval za jejich loajálnost a podporu. Cox během prezidentských voleb silně agitoval za zvolení Trumpa prezidentem v motorkářských kruzích. Jeho slova padla na úrodnou půdu. Američtí motorkáři -  a zvláště ti jezdící na stojích značky Harley-Davidson – se převážně rekrutují z starších členů (50 a více let) pracující třídy a z válečných veteránů. S Harley- Davidsonem se identifikují jako se symbolem specifického a v jejich srdcích speciálního amerického životního stylu. Představa, že tradičně americký produkt nebude plně americký, je pro mnohé z nich zcela nepředstavitelná.

Cox tento sentiment ilustruje historkou z dob po ukončení Vietnamské války. Podle jeho zkušenosti se mnozí motorkáři rozhodli skrývat svá Harley tetování poté, co se dozvěděli, že některé komponenty jsou vyráběny ve Vietnamu. V případě současné „svatokrádeže“ se Cox snaží získat co nejvíce podpisů na petici požadují finanční kompenzaci pracovník firmy, kteří ztratí svá místa v důsledku přesunu výroby.

Těžké rozhodnutí

Firma se nyní nachází ve velmi nelehké situaci. Svým krokem si činí nepřátele u některých svých kmenových zákazníků, na které však v dlouhodobějším horizontu vzhledem k jejich stáří nemůže více spoléhat. V posledních letech se společnosti nedaří přitáhnout mladší zákazníky a její prodeje v USA již třetím rokem klesají. Jedním z důvodu je cena. Průměrná cena motorky je okolo 20 000 dolarů, což z ní činí luxusní komoditu pro toho, kdo nehodlá stroj používat jako hlavní dopravní prostředek.

Zatímco v USA prodeje klesají, v Evropě naopak se drží na stále stejné hladině, případně mírně stoupají. Pro firmu tak představuje Evropa velmi přitažlivý trh, na kterém by její postavení mohlo být vlivem zvýšení výrobní – a tedy i konečné- ceny mohlo být méně silné,což vzhledem k vysoké konkurenci na trhu může být fatální nevýhodou. Rozhodnutí firmy je tak z ekonomického hlediska zcela pochopitelné. Nezdá se však, že by to Trump a jeho nejvěrnější podporovatelé brali příliš v potaz – a to i když se jako Cox potýkají se stejným problém jako výrobce legendárních motorek. 

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Rusko je odpovědné za zavraždění Alexandra Litviněnka, rozhodl evropský…

21.09.2021 11:38 Rusko je odpovědné za smrt zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Švédská matrika zamítla žádost páru, který chtěl pojmenovat dítě Vladimir…

21.09.2021 07:48 Švédská matrika odmítla žádost páru, který chtěl svého syna pojmenovat po ruském prezidentovi. …

OECD zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem státní pomoci

21.09.2021 12:18 Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před…

Pandemie omezuje poptávku po ropě. Kdy přijde zlom?

14.09.2021 11:40 Šíření koronavirové mutace delta stále omezuje poptávku po ropě, to se ale změní ke konci roku, kdy…

Recept na bytovou krizi? Zdanění prázdných bytů bohatých nic nevyřeší,…

11.09.2021 11:31 Politikům v různých částech světa se nedaří zvládnout krizi na trhu s dostupným bydlením. V…

Microsoft kvůli variantě delta ruší pevné datum návratu do kanceláří

10.09.2021 09:52 Americký softwarový gigant Microsoft zrušil kvůli šíření nakažlivější koronavirové varianty delta…

Bill Gates se stane majitelem jednoho z nejluxusnějších hotelů v Praze

09.09.2021 09:44 Investiční firma zakladatele Microsoftu Billa Gatese převezme kontrolní většinu v kanadském řetězci…

Letošní rok bude zřejmě z hlediska fúzí a akvizic rekordní

06.09.2021 10:50 Globální hodnota sjednaných fúzí a akvizic se v dosavadním průběhu letošního roku vyšplhala na…

NÁZOR: Inflace letí vzhůru a brzy může být hůř, varuje bývalý představitel…

04.09.2021 22:01 Aktualizováno Zpřísnit monetární politiku, nebo nezpřísnit monetární politiku? To je palčivá politická otázka,…

Western Union obnovuje převody peněz do Afghánistánu

02.09.2021 18:21 Americká firma Western Union oznámila, že obnovuje převody peněz do Afghánistánu. V zemi je velký…

Potraviny po dvouměsíčním poklesu cen v srpnu opět zdražily

02.09.2021 12:42 Světové ceny potravin se po dvouměsíčním poklesu vrátily v srpnu k silnému růstu. Zdražil zejména…

Pro farmaceutické společnosti je výroba vakcín proti covidu životní…

01.09.2021 15:46 Přibývající důkazy, že účinnost vakcín proti covidu-19 po určité době klesá, by pro většinu lidí…

Související:

Právě se děje

reklama