Pohroma pro globální ekonomiku? Trump zase vyhrožuje WTO, navezl se i do Fedu

Washington - Americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro agenturu Bloomberg kritizoval Světovou obchodí organizaci (WTO). Chce z ní vystoupit, pokud se nebude ke Spojeným státům chovat lépe.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Americký dolar (USD)

"Pokud se nezačne chovat rozumně, vystoupím z WTO," řekl Trump. Odchod USA z organizace, která sídlí v Ženevě, by vážně narušil mnohostranný obchodní systém, který USA pomohly po druhé světové válce vybudovat.

Podle obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera bylo v roce 2001 chybou umožnit Číně vstup do WTO. Lighthizer už dlouho apeluje, aby Spojené státy vůči WTO zaujaly agresivnější postoj, protože organizace není schopna vypořádat se s netržní ekonomikou, jakou je Čína. 

Spojené státy blokují jmenování soudců u odvolacího orgánu WTO, čímž vyvstává možnost, že v příštích letech přestane fungovat, píše Bloomberg.

Trump v rozhovoru dále uvedl, že nelituje, že do čela centrální banky (Fed) jmenoval Jeroma Powella. "Dosadil jsem tam muže, který se mi líbí a kterého respektuji," uvedl šéf Bílého domu. Nedávno se nicméně na soukromé akci nechal slyšet, že předpokládal, že Powell bude podporovat nízké úrokové sazby. Na twitteru napsal, že ze zpřísňováním měnové politiky není nadšený.

Oblast, kde prezident není s centrální bankou spokojený, jsou obchodní spory. Má za to, že Fed by mu měl ve sporech těchto střetech s Čínou či EU pomáhat, jako to podle něho dělají ve svých zemích jiné centrální banky.

Jeho komentář porušil precedens posledních více než dvaceti let, kdy se prezidenti z úcty k nezávislosti Fedu komentování měnové politiky vyhýbali. "Nejsem si jist, zda by měna neměla být řízena politikem," míní Trump.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Nissanu Ghosn zůstává ve vazbě. Žaloba hrozí celé automobilce

21.11.2018 14:26 Aktualizováno Šéf japonské automobilky Nissan Motor Carlos Ghosn, který je podezřelý z finančních podvodů,…

Napětí před summitem G20 roste. Čína neférové praktiky nezměnila, zlobí se…

21.11.2018 09:46 Čína své nespravedlivé obchodní praktiky víceméně nezměnila. Na základě aktualizace březnové zprávy…

Čína schválila firmě Disney převzetí aktivit Foxu

19.11.2018 18:50 Čínské úřady schválily mediální firmě Walt Disney bezpodmínečné převzetí filmových a televizních…

Zemětřesení v Nissanu: Šéf správní rady Ghosn luxoval firemní kasu, byl…

19.11.2018 15:20 Aktualizováno Japonská automobilka Nissan Motor hodlá odvolat předsedu své správní rady Carlose Ghosna. Viní ho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama