Pohroma pro globální ekonomiku? Trump zase vyhrožuje WTO, navezl se i do Fedu

Washington - Americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro agenturu Bloomberg kritizoval Světovou obchodí organizaci (WTO). Chce z ní vystoupit, pokud se nebude ke Spojeným státům chovat lépe.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Americký dolar (USD)

"Pokud se nezačne chovat rozumně, vystoupím z WTO," řekl Trump. Odchod USA z organizace, která sídlí v Ženevě, by vážně narušil mnohostranný obchodní systém, který USA pomohly po druhé světové válce vybudovat.

Podle obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera bylo v roce 2001 chybou umožnit Číně vstup do WTO. Lighthizer už dlouho apeluje, aby Spojené státy vůči WTO zaujaly agresivnější postoj, protože organizace není schopna vypořádat se s netržní ekonomikou, jakou je Čína. 

Spojené státy blokují jmenování soudců u odvolacího orgánu WTO, čímž vyvstává možnost, že v příštích letech přestane fungovat, píše Bloomberg.

Trump v rozhovoru dále uvedl, že nelituje, že do čela centrální banky (Fed) jmenoval Jeroma Powella. "Dosadil jsem tam muže, který se mi líbí a kterého respektuji," uvedl šéf Bílého domu. Nedávno se nicméně na soukromé akci nechal slyšet, že předpokládal, že Powell bude podporovat nízké úrokové sazby. Na twitteru napsal, že ze zpřísňováním měnové politiky není nadšený.

Oblast, kde prezident není s centrální bankou spokojený, jsou obchodní spory. Má za to, že Fed by mu měl ve sporech těchto střetech s Čínou či EU pomáhat, jako to podle něho dělají ve svých zemích jiné centrální banky.

Jeho komentář porušil precedens posledních více než dvaceti let, kdy se prezidenti z úcty k nezávislosti Fedu komentování měnové politiky vyhýbali. "Nejsem si jist, zda by měna neměla být řízena politikem," míní Trump.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Diskriminace těhotných zaměstnankyň? Obchodní řetězec je v maléru

22.09.2018 07:55 New York - Americká Federální komise pro rovné příležitosti v zaměstnání (EEOC) zažalovala…

Čína bouchla do stolu. Nové kolo obchodních rozhovorů s USA nebude

22.09.2018 07:51 Šanghaj - Čína zrušila obchodní rozhovory se Spojenými státy, které se měly uskutečnit během…

Facebook se spálil při volebních kampaních. Mění pravidla pro zaměstnance

21.09.2018 07:58 San Francisco - Společnost Facebook ve čtvrtek oznámila, že už nebude své zaměstnance posílat před…

Asistentka Alexa od Amazonu bude polidštěna

21.09.2018 00:34 Seattle (USA) - Amazon chce polidštit svou digitální asistentku Alexu a učinit ji uživatelsky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama