Obchodní dohoda s Kanadou bude podle amerických požadavků, tvrdí Trump

Washington - Šéf Bílého domu Donald Trump tento týden řekl neoficiálně agentuře Bloomberg, že případná obchodní dohoda s Kanadou bude zcela vycházet z požadavků Spojených států. Napsal to dnes list Toronto Star s odvoláním na záznam, který má k dispozici.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump

Trump dnes večer svá slova potvrdil. "Aspoň teď Kanada zná můj postoj," napsal na twitteru. Na 22:30 SELČ ohlásila tiskovou konferenci kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová.

USA se již dohodly s Mexikem na znění nové obchodní dohody, která má nahradit Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) a nyní jednají s Kanadou, jestli se k dohodě připojí. Podle zdroje agentury Reuters, která se odvolává na jednoho z kanadských vyjednavačů, již rozhovory skončily; podrobnosti o výsledku nejsou k dispozici.

Mluvčí Bílého domu Lindsay Waltersová uvedla, že vyjednávači z Kanady a USA usilují o dohodu, která bude prospěšná oběma stranám.

Freelandová, která vede jednání za kanadskou stranu, dříve během dnešního dne na dotaz novinářů uvedla, že zatím nebyly vyřešeny rozdílné názory na podobu nové dohody. "Chceme dobrou dohodu, ne jen nějakou dohodu. A budeme souhlasit pouze s dohodou, která bude pro Kanadu dobrá. Ale ještě tam nejsme," prohlásila.

Trump stanovil dnešní den jako konečný termín pro jednání s Kanadou o NAFTA. Podle listu Globe and Mail však zástupci Kanady vyjádřili obavy, že závěrečná dohoda dnes nebude dokončena. Hlavní vyjednavač USA, americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer, prý odmítl ústupky, navzdory snahám Freelandové nabídnout ústupky u mléčných produktů, což je jeden ze sporných bodů důležitý pro Kanadu. Mluvčí Úřadu obchodního zmocněnce USA (USTR) však prohlásila, že Kanada neučinila žádné ústupky ohledně zemědělství, včetně mlékárenského průmyslu.

Analytici upozorňují, že udržet Kanadu v dohodě je důležité. Mnoho výrobců si totiž vybudovalo životně důležité dodavatelské procesy, které jsou závislé na volném překračování hranic všech tří zemí NAFTA. Pohyb obrovského objemu zboží mezi těmito třemi zeměmi a integrace činností jsou nezbytné pro uzavření třístranné dohody.

Pro udržení Kanady v regionálním obchodním bloku existují i politické důvody. Podle některých by pro Mexiko bylo obtížné prosadit "Trumpovu dohodu" doma, pokud by Kanada nesouhlasila s tím, že je to dobrá dohoda. Také Mexiko prohlásilo, že chce, aby Kanada byla součástí nové dohody.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facebook se u Trumpa spálil, zaměstnanci už nebudou asistovat v kampaních

21.09.2018 07:58 San Francisco - Společnost Facebook ve čtvrtek oznámila, že už nebude své zaměstnance posílat před…

Asistentka Alexa od Amazonu bude polidštěna

21.09.2018 00:34 Seattle (USA) - Amazon chce polidštit svou digitální asistentku Alexu a učinit ji uživatelsky…

Prognóza: Turecká ekonomika prudce spadne. Erdogan jí dává ránu za ranou

20.09.2018 21:10 Ankara - Turecko výrazně snížilo odhad růstu ekonomiky na letošní i příští rok. Ministr financí…

USA uvalily sankce na čínskou agenturu. Koupila zbraně z Ruska včetně…

20.09.2018 20:46 Washington - Spojené státy dnes uvalily sankce na čínskou armádní agenturu a jejího ředitele kvůli…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama