Obchodní dohoda s Kanadou bude podle amerických požadavků, tvrdí Trump

Washington - Šéf Bílého domu Donald Trump tento týden řekl neoficiálně agentuře Bloomberg, že případná obchodní dohoda s Kanadou bude zcela vycházet z požadavků Spojených států. Napsal to dnes list Toronto Star s odvoláním na záznam, který má k dispozici.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump

Trump dnes večer svá slova potvrdil. "Aspoň teď Kanada zná můj postoj," napsal na twitteru. Na 22:30 SELČ ohlásila tiskovou konferenci kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová.

USA se již dohodly s Mexikem na znění nové obchodní dohody, která má nahradit Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) a nyní jednají s Kanadou, jestli se k dohodě připojí. Podle zdroje agentury Reuters, která se odvolává na jednoho z kanadských vyjednavačů, již rozhovory skončily; podrobnosti o výsledku nejsou k dispozici.

Mluvčí Bílého domu Lindsay Waltersová uvedla, že vyjednávači z Kanady a USA usilují o dohodu, která bude prospěšná oběma stranám.

Freelandová, která vede jednání za kanadskou stranu, dříve během dnešního dne na dotaz novinářů uvedla, že zatím nebyly vyřešeny rozdílné názory na podobu nové dohody. "Chceme dobrou dohodu, ne jen nějakou dohodu. A budeme souhlasit pouze s dohodou, která bude pro Kanadu dobrá. Ale ještě tam nejsme," prohlásila.

Trump stanovil dnešní den jako konečný termín pro jednání s Kanadou o NAFTA. Podle listu Globe and Mail však zástupci Kanady vyjádřili obavy, že závěrečná dohoda dnes nebude dokončena. Hlavní vyjednavač USA, americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer, prý odmítl ústupky, navzdory snahám Freelandové nabídnout ústupky u mléčných produktů, což je jeden ze sporných bodů důležitý pro Kanadu. Mluvčí Úřadu obchodního zmocněnce USA (USTR) však prohlásila, že Kanada neučinila žádné ústupky ohledně zemědělství, včetně mlékárenského průmyslu.

Analytici upozorňují, že udržet Kanadu v dohodě je důležité. Mnoho výrobců si totiž vybudovalo životně důležité dodavatelské procesy, které jsou závislé na volném překračování hranic všech tří zemí NAFTA. Pohyb obrovského objemu zboží mezi těmito třemi zeměmi a integrace činností jsou nezbytné pro uzavření třístranné dohody.

Pro udržení Kanady v regionálním obchodním bloku existují i politické důvody. Podle některých by pro Mexiko bylo obtížné prosadit "Trumpovu dohodu" doma, pokud by Kanada nesouhlasila s tím, že je to dobrá dohoda. Také Mexiko prohlásilo, že chce, aby Kanada byla součástí nové dohody.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonská ekonomika se propadla, důvodem jsou i tajfuny a zemětřesení

14.11.2018 08:18 Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla v celoročním přepočtu o 1,2 procenta, více než se…

Trh s ropou se otřese v základech? Svět může čelit hluboké krizi, obává se…

13.11.2018 09:38 Automobily na elektrický pohon a účinnější technologie spotřeby paliv sníží poptávku po ropě do…

Další hřebík do rakve Wii: Nintendo končí s podporou streamování na této…

13.11.2018 08:33 Japonská společnost Nintendo v závěru ledna ukončí všechny videostreamovací služby placené televize…

USA varují ostatní země před íránskými tankery: Porušení sankcí povede ke…

08.11.2018 07:29 Spojené státy ve středu varovaly ostatní země, aby nepovolovaly íránským ropným tankerům vstup do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama