Obchodní dohoda s Kanadou bude podle amerických požadavků, tvrdí Trump

Washington - Šéf Bílého domu Donald Trump tento týden řekl neoficiálně agentuře Bloomberg, že případná obchodní dohoda s Kanadou bude zcela vycházet z požadavků Spojených států. Napsal to dnes list Toronto Star s odvoláním na záznam, který má k dispozici.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump

Trump dnes večer svá slova potvrdil. "Aspoň teď Kanada zná můj postoj," napsal na twitteru. Na 22:30 SELČ ohlásila tiskovou konferenci kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová.

USA se již dohodly s Mexikem na znění nové obchodní dohody, která má nahradit Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) a nyní jednají s Kanadou, jestli se k dohodě připojí. Podle zdroje agentury Reuters, která se odvolává na jednoho z kanadských vyjednavačů, již rozhovory skončily; podrobnosti o výsledku nejsou k dispozici.

Mluvčí Bílého domu Lindsay Waltersová uvedla, že vyjednávači z Kanady a USA usilují o dohodu, která bude prospěšná oběma stranám.

Freelandová, která vede jednání za kanadskou stranu, dříve během dnešního dne na dotaz novinářů uvedla, že zatím nebyly vyřešeny rozdílné názory na podobu nové dohody. "Chceme dobrou dohodu, ne jen nějakou dohodu. A budeme souhlasit pouze s dohodou, která bude pro Kanadu dobrá. Ale ještě tam nejsme," prohlásila.

Trump stanovil dnešní den jako konečný termín pro jednání s Kanadou o NAFTA. Podle listu Globe and Mail však zástupci Kanady vyjádřili obavy, že závěrečná dohoda dnes nebude dokončena. Hlavní vyjednavač USA, americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer, prý odmítl ústupky, navzdory snahám Freelandové nabídnout ústupky u mléčných produktů, což je jeden ze sporných bodů důležitý pro Kanadu. Mluvčí Úřadu obchodního zmocněnce USA (USTR) však prohlásila, že Kanada neučinila žádné ústupky ohledně zemědělství, včetně mlékárenského průmyslu.

Analytici upozorňují, že udržet Kanadu v dohodě je důležité. Mnoho výrobců si totiž vybudovalo životně důležité dodavatelské procesy, které jsou závislé na volném překračování hranic všech tří zemí NAFTA. Pohyb obrovského objemu zboží mezi těmito třemi zeměmi a integrace činností jsou nezbytné pro uzavření třístranné dohody.

Pro udržení Kanady v regionálním obchodním bloku existují i politické důvody. Podle některých by pro Mexiko bylo obtížné prosadit "Trumpovu dohodu" doma, pokud by Kanada nesouhlasila s tím, že je to dobrá dohoda. Také Mexiko prohlásilo, že chce, aby Kanada byla součástí nové dohody.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smír v obchodní válce? Do USA přijede jednat čínský vicepremiér

17.01.2019 10:53 Do Spojených států přijede ve dnech 30. a 31. ledna jednat o čínsko-amerických obchodních vztazích…

USA vyšetřují Huawei kvůli krádeži obchodních tajemství, na začátku byl…

17.01.2019 09:30 Spojené státy vyšetřují čínskou telekomunikační společnost Huawei kvůli krádeži obchodních…

Airbus expanduje v USA: V novém závodu bude montovat letadla A220

16.01.2019 20:54 Evropský výrobce letecké techniky Airbus je připraven zahájit výstavbu nového závodu na montáž…

Babiš podpořil snahu Thajska o obchodní dohodu s EU, nabízí české zbraně

16.01.2019 15:05 Andrej Babiš podporuje úsilí Thajska vyjednat s Evropskou unií dohodu o volném obchodu. Novinářům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama