Obchodní dohoda s Kanadou bude podle amerických požadavků, tvrdí Trump

Washington - Šéf Bílého domu Donald Trump tento týden řekl neoficiálně agentuře Bloomberg, že případná obchodní dohoda s Kanadou bude zcela vycházet z požadavků Spojených států. Napsal to dnes list Toronto Star s odvoláním na záznam, který má k dispozici.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump
doporučujeme

Trump dnes večer svá slova potvrdil. "Aspoň teď Kanada zná můj postoj," napsal na twitteru. Na 22:30 SELČ ohlásila tiskovou konferenci kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová.

USA se již dohodly s Mexikem na znění nové obchodní dohody, která má nahradit Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) a nyní jednají s Kanadou, jestli se k dohodě připojí. Podle zdroje agentury Reuters, která se odvolává na jednoho z kanadských vyjednavačů, již rozhovory skončily; podrobnosti o výsledku nejsou k dispozici.

Mluvčí Bílého domu Lindsay Waltersová uvedla, že vyjednávači z Kanady a USA usilují o dohodu, která bude prospěšná oběma stranám.

Freelandová, která vede jednání za kanadskou stranu, dříve během dnešního dne na dotaz novinářů uvedla, že zatím nebyly vyřešeny rozdílné názory na podobu nové dohody. "Chceme dobrou dohodu, ne jen nějakou dohodu. A budeme souhlasit pouze s dohodou, která bude pro Kanadu dobrá. Ale ještě tam nejsme," prohlásila.

Trump stanovil dnešní den jako konečný termín pro jednání s Kanadou o NAFTA. Podle listu Globe and Mail však zástupci Kanady vyjádřili obavy, že závěrečná dohoda dnes nebude dokončena. Hlavní vyjednavač USA, americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer, prý odmítl ústupky, navzdory snahám Freelandové nabídnout ústupky u mléčných produktů, což je jeden ze sporných bodů důležitý pro Kanadu. Mluvčí Úřadu obchodního zmocněnce USA (USTR) však prohlásila, že Kanada neučinila žádné ústupky ohledně zemědělství, včetně mlékárenského průmyslu.

Analytici upozorňují, že udržet Kanadu v dohodě je důležité. Mnoho výrobců si totiž vybudovalo životně důležité dodavatelské procesy, které jsou závislé na volném překračování hranic všech tří zemí NAFTA. Pohyb obrovského objemu zboží mezi těmito třemi zeměmi a integrace činností jsou nezbytné pro uzavření třístranné dohody.

Pro udržení Kanady v regionálním obchodním bloku existují i politické důvody. Podle některých by pro Mexiko bylo obtížné prosadit "Trumpovu dohodu" doma, pokud by Kanada nesouhlasila s tím, že je to dobrá dohoda. Také Mexiko prohlásilo, že chce, aby Kanada byla součástí nové dohody.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize přichází? Amerika se poprvé po deseti letech dostává do recese

23.03.2019 13:17 Aktualizováno Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů dnes poprvé od krize před deseti lety klesl pod…

Obří zakázka Boeingu padla. Aerolinky nechtějí nebezpečné 737 MAX

22.03.2019 19:10 Indonéská letecká společnost Garuda zruší objednávku na letadla Boeing 737 MAX. Jako důvod uvedla…

Čínský prezident jedná v Itálii o Hedvábné stezce, Západ je znepokojen

22.03.2019 14:44 Itálie a Čína chtějí prohloubit vzájemné obchodní vazby a posílit investice, řekl dnes při návštěvě…

Cena ropy klesá, ale benzín je stále drahý: Trhu s ropou nikdo nerozumí

22.03.2019 09:28 Vědci zkoumali změny na trhu s ropou způsobené získáváním suroviny z břidlice. Ceny ropy se vymkly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama