Trump vychladl? USA zvou Čínu k dalším obchodním rozhovorům

Washington/Peking - Spojené státy pozvaly Čínu k novému kolu obchodních rozhovorů. Zprávu, kterou přinesl list The Wall Street Journal, potvrdil ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow. Čína pozvánku obdržela a vítá ji, uvedl dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Naděje na zmírnění napětí ve vztazích mezi oběma největšími světovými ekonomikami přichází poté, co americký prezident Donald Trump veřejně pohrozil, že zostří obchodní válku s Čínou dalším rozšířením cel na čínské zboží.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Obnovení obchodních jednání s Čínou navrhl americký ministr financí Steven Mnuchin. Existují náznaky, že čínské vedení je takovým rozhovorům nakloněno, řekl Kudlow ve středečním rozhovoru s televizní sítí Fox Business Network.

"Myslím, že většina z nás je toho názoru, že je lepší spolu mluvit než nemluvit, a čínská vláda jednat chce," uvedl Kudlow. Podle zdrojů agentury Reuters obdržel Mnuchinovu pozvánku k rozhovorům v příštích týdnech mimo jiné i čínský vicepremiér Liou Che. Mluvčí čínského ministerstva obchodu dnes podle agentury Reuters uvedl, že obě strany byly ohledně obchodních vztahů v neustálém kontaktu a že aktuálně probírají detaily budoucích rozhovorů.

Trump vyjádřil minulý týden ochotu zavést kromě již předem avizovaných cel na čínské zboží v celkové roční hodnotě 200 miliard dolarů (4,4 bilionu Kč) ještě další protičínská cla, tentokrát na zboží v roční hodnotě 267 miliard dolarů. Cly by tak mohl být zatížen prakticky veškerý dovoz z Číny do USA. Čína oznámila, že zavede protiopatření. V současnosti platí americká cla na dovážené čínské zboží v celkové roční hodnotě 50 miliard dolarů a současně cla na dovoz oceli a hliníku.

Některé americké firmy kvůli obavám z napětí v mezinárodních obchodních vztazích omezují či odkládají investice, upozornila ve středu americká centrální banka (Fed) ve své pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky nazvané Béžová kniha.

Americko-čínskou obchodní válkou se cítí být zasaženy dvě třetiny amerických firem podnikajících v Číně. Podle agentury AP to dnes uvedly dvě americké obchodní komory působící v Číně, které zároveň vyzvaly Peking a Washington k dalšímu jednání.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchodní válka zuří naplno: Trump spustil nová cla na Čínu, zastrašuje…

18.09.2018 16:46 Aktualizováno Washington/Peking - Spojené státy zavedou od začátku příštího týdne nová cla na čínské zboží, jehož…

Google se spojuje s aliancí Renault-Nissan-Mitsubishi, dodá do aut systém…

18.09.2018 09:52 San Francisco - Automobilová aliance Renault-Nissan-Mitsubishi si vybrala společnost Google ze…

Vynálezce Linuxu si dává pauzu. Nezvládal vztek, urážel kolegy

18.09.2018 08:09 San Francisco - Vynálezce operačního systému Linux se rozhodl pro pauzu ve svém pracovním životě.…

Uber se zaměřil na arabský svět, jedná o převzetí silného konkurenta

17.09.2018 20:17 New York - Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies v rámci své expanze na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama