Trump vychladl? USA zvou Čínu k dalším obchodním rozhovorům

Washington/Peking - Spojené státy pozvaly Čínu k novému kolu obchodních rozhovorů. Zprávu, kterou přinesl list The Wall Street Journal, potvrdil ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow. Čína pozvánku obdržela a vítá ji, uvedl dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Naděje na zmírnění napětí ve vztazích mezi oběma největšími světovými ekonomikami přichází poté, co americký prezident Donald Trump veřejně pohrozil, že zostří obchodní válku s Čínou dalším rozšířením cel na čínské zboží.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Obnovení obchodních jednání s Čínou navrhl americký ministr financí Steven Mnuchin. Existují náznaky, že čínské vedení je takovým rozhovorům nakloněno, řekl Kudlow ve středečním rozhovoru s televizní sítí Fox Business Network.

"Myslím, že většina z nás je toho názoru, že je lepší spolu mluvit než nemluvit, a čínská vláda jednat chce," uvedl Kudlow. Podle zdrojů agentury Reuters obdržel Mnuchinovu pozvánku k rozhovorům v příštích týdnech mimo jiné i čínský vicepremiér Liou Che. Mluvčí čínského ministerstva obchodu dnes podle agentury Reuters uvedl, že obě strany byly ohledně obchodních vztahů v neustálém kontaktu a že aktuálně probírají detaily budoucích rozhovorů.

Trump vyjádřil minulý týden ochotu zavést kromě již předem avizovaných cel na čínské zboží v celkové roční hodnotě 200 miliard dolarů (4,4 bilionu Kč) ještě další protičínská cla, tentokrát na zboží v roční hodnotě 267 miliard dolarů. Cly by tak mohl být zatížen prakticky veškerý dovoz z Číny do USA. Čína oznámila, že zavede protiopatření. V současnosti platí americká cla na dovážené čínské zboží v celkové roční hodnotě 50 miliard dolarů a současně cla na dovoz oceli a hliníku.

Některé americké firmy kvůli obavám z napětí v mezinárodních obchodních vztazích omezují či odkládají investice, upozornila ve středu americká centrální banka (Fed) ve své pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky nazvané Béžová kniha.

Americko-čínskou obchodní válkou se cítí být zasaženy dvě třetiny amerických firem podnikajících v Číně. Podle agentury AP to dnes uvedly dvě americké obchodní komory působící v Číně, které zároveň vyzvaly Peking a Washington k dalšímu jednání.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka s USA na ropném trhu by byla drahá, připustil šéf ruského fondu

23.01.2019 16:41 Rusko by na trzích ropy nemělo rozpoutat cenovou válku se Spojenými státy, mělo by se držet dohody…

Deutsche Bank má další průšvih, kvůli praní špinavých peněz ji vyšetřuje…

23.01.2019 14:01 Centrální banka USA (Fed) vyšetřuje německou Deutsche Bank v souvislosti s praním špinavých peněz v…

Mladoboleslavská Škoda v problémech? Tržby jí klesly i více než o polovinu

23.01.2019 12:30 Škodě Auto podle dostupných dat vloni výrazně klesl zisk, celosvětově až o 10 procent. Výraznou…

Automobilka Subaru objevila vadný komponent, výroba vozů zastavena

23.01.2019 09:30 Japonská automobilka Subaru zastavila výrobu osobních vozů ve svém jediném závodu v Japonsku,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama