Blíží se největší krize za posledních 50 let, varuje prestižní JPMorgan. Kdy udeří?

New York - Před deseti lety došlo k ekonomické krizi, z níž se svět vzpamatovával dlouhé roky. Krach investiční banky Lehman Brothers způsobil otřes napříč celým světem. Ekonomika se zpomalila, došlo k propouštění zaměstnanců, firmám klesaly tržby i objednávky a schopnost splácet úvěry byla stále horší a horší. Podle prestižní finanční společnosti JPMorgan Chase & Co. je další krize za dveřmi. A způsobí katastrofu.

Přidejte svůj názor 47 komentářů

Ekonomická krize, ilustrační foto

Před 10 lety způsobil Lehman Brothers globální finanční a hospodářskou krizi, na kterou vlády i centrální banky reagovaly mimořádnými opatřeními. Stratégové společnosti JPMorgan Chase & Co. nyní vytvořili model, který předpovídá načasování a rozsah budoucí finanční krize. Ta má přijít v roce 2020.

Podle ekonomů bude tato krize zřejmě méně bolestivá, než ta před deseti lety. Přesto bude rozsáhlá a nachystá půdu pro další, o mnoho silnější krizi. Likvidita finančního trhu se totiž od imploze v roce 2008 zmenšila a není zcela jasné, jaký to bude mít vliv na následující krize, tedy té, která přijde po roce 2020.

Analytik Marko Kolanovič tvrdí, že další finanční krize by mohla být vyvolána náhlými prodeji akcií prostřednictvím počítačových obchodních systémů. "Další krize pravděpodobně povede k sociálnímu napětí podobnému tomu, které bylo zaznamenáno před 50 lety v roce 1968," varuje Kolanovič.

Akcie spadnou, ceny porostou

Jak bude vypadat krize v příštím desetiletí je otázkou, podle ekonomů ale rozhodně přijde a bude mohutnější než jakákoliv, kterou jsme zatím zažili. O té dřívější krizi, která má přijít v roce 2020, ale mají odborníci poměrně jasnou představu.

JPMorgan Chase & Co. uvádí, že americké akcie by měly spadnout přibližně o 20 %, ceny energií o 35 %. Riziková přirážka na dluhopisy rozvíjejících se zemí stoupne o 2,79 procentního bodu, akcie na rozvíjejících se trzích spadnou o 48 % a měny rozvíjejících se zemí oslabí o 14,4 %.

Prognóza ekonomů navazuje na slova guvernéra Bank of England Marka Carneyho, který varoval, že tvrdý brexit by mohl vést k finanční krizi tak silné, jako v roce 2008. Británie má opustit EU v březnu 2019, což podle ekonomů ještě více napne současný ekonomický stav. Ceny porostou nahoru a ekonomika se stane dlouhodobě neudržitelnou.

Vstupte do diskuze (47)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jedna velká lež o uprchlících? Ekonomové se podívali na slova politiků a…

14.10.2018 22:35 Aktualizováno Migrační krize není levnou záležitostí a projevuje se to zejména v Německu, které ze všech zemí EU…

Zmizení novináře Chášakdžího zasáhlo i byznys. Miliardáři bojkotují Rijád,…

12.10.2018 15:49 Aktualizováno Účast na nadcházející investiční konferenci v saúdskoarabské metropoli Rijádu dnes kvůli zmizení…

Nejdelší komerční let přistál v New Yorku. Trasu zvládl rychleji, než se…

12.10.2018 13:18 Nejdelší komerční let bez mezipřistání na světě na lince Singapur-New York dorazil dnes dopoledne…

Odstartoval nejdelší přímý let, pasažéři mají k dispozici i postel

11.10.2018 21:58 Aktualizováno Společnost Singapore Airlines dnes zahájila nejdelší komerční lety bez mezipřistání na světě na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama