Google odmítl sporný kontrakt od Pentagonu za miliardy, hrozila vzpoura

Google už nebude usilovat o získání kontraktu na cloudové služby od Pentagonu v hodnotě deseti miliard dolarů (225 miliard Kč). Internetový gigant to v pondělí zdůvodnil mimo jiné etickými pochybnostmi o zakázce ze strany části svých zaměstnanců. Po projektu Maven jde již o druhý kontrakt ministerstva obrany USA, který si společnost nechala ujít.

Přidejte svůj názor

Logo společnosti Google

Favoritem pro získání smlouvy na několikaletý projekt Joint Enterprise Defense Infrastructure (JEDI) byl pro Pentagon konkurenční Amazon, kterému Google svým rozhodnutím uvolnil cestu. Firma, jíž by úřad svěřil svá digitální data, by si přitom posléze snáze získala důvěru jiných velkých společností. Google přesto nakonec dospěl k závěru, že smlouva by mohla být v rozporu s jeho firemními hodnotami.

Podle francouzského listu Les Echos se firma pravděpodobně obávala další interní vzpoury zaměstnanců. Když se letos na jaře vyjednávalo o projektu Maven, který měl americké armádě pomoci identifikovat cíle pro nálety, podepsaly 4000 z 80.000 zaměstnanců Googlu petici za ukončení veškeré spolupráce s Pentagonem právě kvůli etickým pochybnostem.

Do sporu se zaměstnanci se společnost vlastněná skupinou Alphabet dostala i v létě kvůli utajovanému projektu na cenzurovanou verzi svého vyhledávače určenou pro Čínu přezdívanému Dragonfly (Vážka). Na protest ji tehdy opustili někteří vedoucí pracovníci.

Americké ministerstvo obrany má vyhlásit vítěze výběrového řízení, do kterého se přihlásily rovněž firmy Microsoft a Oracle, 12. října. Kongres by jeho rozhodnutí měl potvrdit 14. listopadu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nechcete 200 tisíc tun kešu ořechů? Tanzanie marně hledá kupce

22.02.2019 16:43 Vláda Tanzanie se snaží najít kupce pro 200.000 tun kešu ořechů, které v listopadu vykoupila od…

Rok Huawei. Dokáže čínská společnost zopakovat loňský prodejní úspěch?

21.02.2019 18:34 Celosvětový prodej chytrých telefonů v loňském roce stoupl o 1,2 procenta na 1,56 miliardy…

Japonci jsou pesimističtí a omezují výrobu. Tamní ekonomice hrozí další…

21.02.2019 17:24 Japonský zpracovatelský průmysl v únoru poprvé od roku 2016 zaznamenal pokles. Továrny omezují…

Sankce USA jsou pro Venezuelu zdrcující. Palivo vozí z Evropy a Ruska,…

21.02.2019 09:06 Venezuela, která čelí americkým sankcím, je teď nucena dovážet paliva z Ruska a z Evropy. Účet za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama