Google odmítl sporný kontrakt od Pentagonu za miliardy, hrozila vzpoura

Google už nebude usilovat o získání kontraktu na cloudové služby od Pentagonu v hodnotě deseti miliard dolarů (225 miliard Kč). Internetový gigant to v pondělí zdůvodnil mimo jiné etickými pochybnostmi o zakázce ze strany části svých zaměstnanců. Po projektu Maven jde již o druhý kontrakt ministerstva obrany USA, který si společnost nechala ujít.

Přidejte svůj názor

Logo společnosti Google

Favoritem pro získání smlouvy na několikaletý projekt Joint Enterprise Defense Infrastructure (JEDI) byl pro Pentagon konkurenční Amazon, kterému Google svým rozhodnutím uvolnil cestu. Firma, jíž by úřad svěřil svá digitální data, by si přitom posléze snáze získala důvěru jiných velkých společností. Google přesto nakonec dospěl k závěru, že smlouva by mohla být v rozporu s jeho firemními hodnotami.

Podle francouzského listu Les Echos se firma pravděpodobně obávala další interní vzpoury zaměstnanců. Když se letos na jaře vyjednávalo o projektu Maven, který měl americké armádě pomoci identifikovat cíle pro nálety, podepsaly 4000 z 80.000 zaměstnanců Googlu petici za ukončení veškeré spolupráce s Pentagonem právě kvůli etickým pochybnostem.

Do sporu se zaměstnanci se společnost vlastněná skupinou Alphabet dostala i v létě kvůli utajovanému projektu na cenzurovanou verzi svého vyhledávače určenou pro Čínu přezdívanému Dragonfly (Vážka). Na protest ji tehdy opustili někteří vedoucí pracovníci.

Americké ministerstvo obrany má vyhlásit vítěze výběrového řízení, do kterého se přihlásily rovněž firmy Microsoft a Oracle, 12. října. Kongres by jeho rozhodnutí měl potvrdit 14. listopadu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nissan žaluje Ghosnovu sestru, dle automobilky se neoprávněně obohatila

13.12.2018 18:40 Japonská automobilka Nissan zažalovala u brazilského soudu sestru bývalého předsedy správní rady…

Zasáhne svět v příštím roce globální ekonomická krize? Mezi odborníky to…

10.12.2018 14:50 Světová ekonomika zažívá skvělé časy. Po propadu zapříčiněném ekonomickou krizí, která začala v…

Další rána pro Nissan: Ghosn zůstane ve vazbě, obviněna je celá automobilka

10.12.2018 10:29 Tokijská prokuratura dnes oficiálně obvinila bývalého šéfa automobilky Nissan Motor Carlose Ghosna…

Léčivo, nebo hřích? Svět tápe s definicí konopného průmyslu

10.12.2018 10:18 Je marihuana lék, nebo neřest? S touto otázkou bojují americké sociálně zodpovědné investiční fondy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama