Google odmítl sporný kontrakt od Pentagonu za miliardy, hrozila vzpoura

Google už nebude usilovat o získání kontraktu na cloudové služby od Pentagonu v hodnotě deseti miliard dolarů (225 miliard Kč). Internetový gigant to v pondělí zdůvodnil mimo jiné etickými pochybnostmi o zakázce ze strany části svých zaměstnanců. Po projektu Maven jde již o druhý kontrakt ministerstva obrany USA, který si společnost nechala ujít.

Přidejte svůj názor

Logo společnosti Google

Favoritem pro získání smlouvy na několikaletý projekt Joint Enterprise Defense Infrastructure (JEDI) byl pro Pentagon konkurenční Amazon, kterému Google svým rozhodnutím uvolnil cestu. Firma, jíž by úřad svěřil svá digitální data, by si přitom posléze snáze získala důvěru jiných velkých společností. Google přesto nakonec dospěl k závěru, že smlouva by mohla být v rozporu s jeho firemními hodnotami.

Podle francouzského listu Les Echos se firma pravděpodobně obávala další interní vzpoury zaměstnanců. Když se letos na jaře vyjednávalo o projektu Maven, který měl americké armádě pomoci identifikovat cíle pro nálety, podepsaly 4000 z 80.000 zaměstnanců Googlu petici za ukončení veškeré spolupráce s Pentagonem právě kvůli etickým pochybnostem.

Do sporu se zaměstnanci se společnost vlastněná skupinou Alphabet dostala i v létě kvůli utajovanému projektu na cenzurovanou verzi svého vyhledávače určenou pro Čínu přezdívanému Dragonfly (Vážka). Na protest ji tehdy opustili někteří vedoucí pracovníci.

Americké ministerstvo obrany má vyhlásit vítěze výběrového řízení, do kterého se přihlásily rovněž firmy Microsoft a Oracle, 12. října. Kongres by jeho rozhodnutí měl potvrdit 14. listopadu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ropná blokáda? Saúdská Arábie vyhrožovala západním zemím, teď mění názor

22.10.2018 14:13 Saúdská Arábie nehodlá uvalit na západní země ropné embargo jako v roce 1973, ropu a politiku od…

Saúdskoarabské akcie padají. Investoři mají obavy z důsledků vraždy…

22.10.2018 11:49 Saúdskoarabské akcie dnes oslabují, vliv mají přetrvávající obavy investorů z negativních důsledků…

Fiat Chrysler prodá divizi Magneti Marelli, která působí i v Česku

22.10.2018 09:52 Aktualizováno Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se dohodla, že prodá divizi pro výrobu…

Jak by mohla EU těžit z obchodní války mezi USA a Čínou?

21.10.2018 15:31 Pod tlakem USA se Peking snaží navazovat nové obchodní vztahy. Cílem čínských obchodních ambicí je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama