Globální přímé zahraniční investice v pololetí klesly, jsou na nejnižší úrovni od roku 2005

Globální přímé zahraniční investice se v letošním prvním pololetí propadly o 41 procent na 470 miliard dolarů (zhruba 10,5 bilionu Kč). Dostaly se tak na nejnižší úroveň od roku 2005. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Hlavní příčinou tohoto poklesu je podle UNCTAD daňová reforma ve Spojených státech, v jejímž důsledku americké podniky stahovaly do USA nahromaděné zisky svých zahraničních divizí.

Přidejte svůj názor

Burza NYSE v New Yorku

"Investiční toky jsou nyní více řízeny politikou a méně ekonomickým cyklem," uvedl investiční šéf UNCTAD James Zhan s odkazem na daňovou reformu v USA a liberalizaci ekonomiky v Číně. "Celkový obrázek je chmurný a vyhlídky nejsou příliš optimistické," dodal.

Příliv přímých zahraničních investic do Evropy se v pololetí propadl o 93 procent. Výrazný odliv investic zažilo Irsko, které je evropskou základnou řady amerických podniků s mezinárodními aktivitami.

Největším příjemcem přímých zahraničních investic byla v pololetí Čína. Příliv přímých zahraničních investic do Číny se zvýšil o šest procent na 70 miliard dolarů. Na druhém místě byla Británie (66 miliard dolarů), za kterou následovaly Spojené státy (46,5 miliardy dolarů). Celkově přilákaly rozvíjející se země zhruba dvakrát tolik přímých zahraničních investic než vyspělé ekonomiky.

Přímé zahraniční investice zahrnují převzetí zahraničních podniků, přeshraniční vnitropodnikové půjčky či investice do nově vznikajících podnikatelských projektů v zahraničí. Jsou považovány za jeden z ukazatelů globalizace, napsala agentura Reuters.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonsko obnovilo dovoz ropy z Íránu, na plavbu se vydá obří tanker…

21.01.2019 12:01 Japonsko obnovilo dovoz ropy z Íránu, který zastavilo kvůli americkým sankcím. Agentuře Reuters to…

Na WEF do Davosu míří nejmocnější lidé světa. Rostou obavy z ekonomické a…

21.01.2019 10:57 Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF),…

Propast mezi chudými a bohatými živí globální hněv. Oxfam vydal alarmující…

21.01.2019 10:32 Prohlubující se propast mezi chudými a bohatými a podfinancované veřejné služby posilují hněv…

Čínská ekonomika rostla nejpomaleji za 28 let. Hrozba pro celý svět,…

21.01.2019 09:03 Aktualizováno Čínská ekonomika v loňském roce rostla jen o 6,6 procenta, což byl nejnižší růst od roku 1990.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama