Globální přímé zahraniční investice v pololetí klesly, jsou na nejnižší úrovni od roku 2005

Globální přímé zahraniční investice se v letošním prvním pololetí propadly o 41 procent na 470 miliard dolarů (zhruba 10,5 bilionu Kč). Dostaly se tak na nejnižší úroveň od roku 2005. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Hlavní příčinou tohoto poklesu je podle UNCTAD daňová reforma ve Spojených státech, v jejímž důsledku americké podniky stahovaly do USA nahromaděné zisky svých zahraničních divizí.

Přidejte svůj názor

Burza NYSE v New Yorku

"Investiční toky jsou nyní více řízeny politikou a méně ekonomickým cyklem," uvedl investiční šéf UNCTAD James Zhan s odkazem na daňovou reformu v USA a liberalizaci ekonomiky v Číně. "Celkový obrázek je chmurný a vyhlídky nejsou příliš optimistické," dodal.

Příliv přímých zahraničních investic do Evropy se v pololetí propadl o 93 procent. Výrazný odliv investic zažilo Irsko, které je evropskou základnou řady amerických podniků s mezinárodními aktivitami.

Největším příjemcem přímých zahraničních investic byla v pololetí Čína. Příliv přímých zahraničních investic do Číny se zvýšil o šest procent na 70 miliard dolarů. Na druhém místě byla Británie (66 miliard dolarů), za kterou následovaly Spojené státy (46,5 miliardy dolarů). Celkově přilákaly rozvíjející se země zhruba dvakrát tolik přímých zahraničních investic než vyspělé ekonomiky.

Přímé zahraniční investice zahrnují převzetí zahraničních podniků, přeshraniční vnitropodnikové půjčky či investice do nově vznikajících podnikatelských projektů v zahraničí. Jsou považovány za jeden z ukazatelů globalizace, napsala agentura Reuters.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firma Apple uvedla na trh nový iPad Air, můžete začít objednávat

18.03.2019 16:12 Americká společnost Apple dnes uvedla na trh nový iPad Air s úhlopříčkou 10,5 palce (26,67…

Japonská ekonomika na prahu recese? Export se dostal do značných potíží

18.03.2019 09:03 Vývoz z Japonska v únoru třetí měsíc za sebou klesl. Japonská ekonomika, která je závislá na…

USA hrozí Rakousku sankcemi kvůli plynovodu Nord Stream 2

17.03.2019 18:53 Rakouské ropné a plynárenské společnosti OMV i dalším firmám podílejícím se na plynovodu Nord…

Americké firmy vítají uvolnění restrikcí investic v Číně

16.03.2019 22:48 Americká podniková sdružení vítají nový čínský zákon, který zmírňuje restrikce zahraničních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama