Globální přímé zahraniční investice v pololetí klesly, jsou na nejnižší úrovni od roku 2005

Globální přímé zahraniční investice se v letošním prvním pololetí propadly o 41 procent na 470 miliard dolarů (zhruba 10,5 bilionu Kč). Dostaly se tak na nejnižší úroveň od roku 2005. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Hlavní příčinou tohoto poklesu je podle UNCTAD daňová reforma ve Spojených státech, v jejímž důsledku americké podniky stahovaly do USA nahromaděné zisky svých zahraničních divizí.

Přidejte svůj názor

Burza NYSE v New Yorku
doporučujeme

"Investiční toky jsou nyní více řízeny politikou a méně ekonomickým cyklem," uvedl investiční šéf UNCTAD James Zhan s odkazem na daňovou reformu v USA a liberalizaci ekonomiky v Číně. "Celkový obrázek je chmurný a vyhlídky nejsou příliš optimistické," dodal.

Příliv přímých zahraničních investic do Evropy se v pololetí propadl o 93 procent. Výrazný odliv investic zažilo Irsko, které je evropskou základnou řady amerických podniků s mezinárodními aktivitami.

Největším příjemcem přímých zahraničních investic byla v pololetí Čína. Příliv přímých zahraničních investic do Číny se zvýšil o šest procent na 70 miliard dolarů. Na druhém místě byla Británie (66 miliard dolarů), za kterou následovaly Spojené státy (46,5 miliardy dolarů). Celkově přilákaly rozvíjející se země zhruba dvakrát tolik přímých zahraničních investic než vyspělé ekonomiky.

Přímé zahraniční investice zahrnují převzetí zahraničních podniků, přeshraniční vnitropodnikové půjčky či investice do nově vznikajících podnikatelských projektů v zahraničí. Jsou považovány za jeden z ukazatelů globalizace, napsala agentura Reuters.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KLDR drtí sankce. Zahraniční obchod země byl loni nejnižší za deset let

19.07.2019 17:00 Celkový objem zahraničního obchodu KLDR, tedy vývoz a dovoz dohromady, se loni snížil o 48,8…

Toyota vyvinula pro olympiádu speciální elektromobil, sveze sportovce i…

19.07.2019 13:41 Japonská automobilka Toyota vyvinula pro nadcházející olympijské hry v Tokiu, které se budou konat…

Boeing 4,9 miliardy dolarů, kvůli problémům s letadly 737 MAX

19.07.2019 09:47 Kvůli problémům s letouny 737 MAX se americký výrobce letecké techniky Boeing rozhodl odepsat 4,9…

Příjmy Microsoftu překonaly očekávání, hitem je cloudová služba

19.07.2019 07:25 Americké společnosti Microsoft vzrostly příjmy ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí o 12 procent na 33,72…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama