Evropa a Asie jsou připraveny k reformě WTO, má se stát "rovným hřištěm"

Pět desítek zemí Evropy a Asie se dnes v Bruselu na společném summitu shodlo, že jsou připraveny pracovat na reformě Světové obchodní organizace (WTO) tak, aby mohla účinněji reagovat na výzvy současnosti. Vyplývá to z vyjádření účastníků schůzky i z komuniké zveřejněného na závěr setkání. To bylo podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze jasným signálem podpory multilateralismu, volného obchodu a světového pořádku založeného na sdílených pravidlech, v jehož jádru stojí Organizace spojených národů (OSN).

Přidejte svůj názor

Ekonomika, ilustrační fotografie

"Potřebujeme svobodný, rovnoprávný, na společných pravidlech postavený mezinárodní obchod, ze kterého budou mít prospěch všichni zúčastnění," poznamenal rakouský kancléř na závěrečné tiskové konferenci. Jeho země až do konce roku Evropské unii předsedá. Kurz připomněl také potřebu společného postupu při řešení otázek klimatických změn ve světle zvyšující se energetické spotřeby v Evropě i v Asii.

Když setkání Evropa-Asie (ASEM), které se koná každé dva roky, dnes oslovil předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker, zdůraznil, že stále věří v multilaterální uspořádání světa, neboť jen spolupráce zemí z různých konců planety umožní čelit stávajícím globálním výzvám. Schůzka, na jejíž okraj se koná i řada dvoustranných jednání, by měla zdůraznit i potřebu ochrany ovzduší a význam dohody z klimatické konference v Paříži.

Summitu se vedle vrcholných evropských politiků - nejen z EU, ale i ze zemí jako je Švýcarsko či Norsko - účastní například premiéři Číny, Japonska či Ruska Li Kche-čchiang, Šinzó Abe a Dmitrij Medveděv. Setkání je chápáno jako výraz snahy Evropské unie o podporu volného a na pravidlech založeného mezinárodního obchodu v době, kdy Spojené státy za administrativy prezidenta Donalda Trumpa stupňují své ochranářské tendence.

"Měli bychom reformovat WTO, aby její pravidla lépe odrážela novou realitu," poznamenal Juncker. Podobně se dnes při příchodu vyjádřila i německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní je setkání výrazným signálem, že dvě třetiny světa podporují multilateralismus a volný obchod založený na všemi uznávaných pravidlech. V dvoustranných rozhovorech je podle ní také třeba zmiňovat otázku dodržování lidských práv.

Text závěrečného prohlášení schůzky připomíná potřebu posílení a reformy WTO, která by zlepšila její transparentnost, monitorovací možnosti i mechanismy urovnávání mezinárodních sporů a také samotného určování obchodních pravidel.

Lídři evropských a asijských zemí jsou podle textu odhodláni zasadit se o svobodný a otevřený obchod, "rovné hřiště" pro všechny a bojovat se všemi formami protekcionismu, včetně jednostranných ochranářských opatření a nespravedlivých obchodních praktik.

Účastníci dnešního bruselského jednání opakovaně zdůrazňovali, že Evropa a Asie dohromady představují 55 procent světového obchodu, 60 procent světové populace, 65 procent světového hrubého domácího produktu a 75 procent globální turistiky.

Představitelé EU dnes na okraj rozsáhlé schůzky podepisují obchodní dohodu se Singapurem.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facebook řeší nový obří skandál. Roky nechránil uživatelská hesla

21.03.2019 22:31 Aktualizováno Facebook léta ukládal miliony přístupových hesel svých uživatelů na interních serverech v…

Boeing umístí do strojů 737 Max nový alarm pro piloty

21.03.2019 16:53 Americký výrobce letadel Boeing umístí do svých strojů 737 MAX v reakci na dvě nedávné nehody nové…

Boeing 737 MAX se dočkal zastání, americké aerolinky jím budou létat i…

21.03.2019 13:59 Americké aerolinky budou létat Boeingem 737 MAX i nadále, přestože jiné země tyto stroje nechaly na…

Fed letos úroky nezvedne, příští rok jen jednou

20.03.2019 22:02 Měnový výbor americké centrální banky (Fed) dnes podle očekávání nechal základní úrokovou sazbu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama