Jak by mohla EU těžit z obchodní války mezi USA a Čínou?

Pod tlakem USA se Peking snaží navazovat nové obchodní vztahy. Cílem čínských obchodních ambicí je právě Evropské unie.

Přidejte svůj názor

Evropská unie, ilustrační foto

Evropská unie a Donald Trump prošli nepříjemným začátkem. Nejdříve to vypadalo, že chce Trump vytrestat celý svět. Konfrontoval Čínu a dlouholeté spojence své země. Pak se více zaměřil pouze na Čínu. To poskytlo EU důležitou šanci, využít tlaku USA na Čínu a jasněji si stanovit pravidla spolupráce s Pekingem, píše Politico. 

Existuje mnoho důvodů, které vysvětlují Trumpovu politiku k Číně. Ty zahrnují strach ze vzestupujícího Pekingu a také vidinu toho, že čínská konkurence vzala místa amerických pracovníků ve významných hospodářských sektorech.

Trump si také uvědomil, že EU zůstává důležitým americkým spojencem, navzdory obchodnímu deficitu, který podle jeho slov mají Spojené státy s mnoha zeměmi EU. Vzájemným vztahům také pomohla diplomatická schůzka předsedy Evropské komise Jean Claude Junckera s Donaldem Trumpem. Navzdory všemu zůstává příměří mezi EU a USA křehké. Otázkou zůstává: Jak může EU těžit z napjetí mezi Čínou a USA?

Na první pohled to nevypadá dobře. Z obchodních válek nejen že se dá lehko ztratit, ale bývají příčinou obrovských škod ve společnostech ve třetích zemích, protože globální dodavatelské řetězce jsou velmi úzce propojeny. Starosti z obchodní války mezi USA a Činou například projevila německá automobilka Daimler.

Ale obchodní válka může přinést určité možnosti pro firmy a sektory ve třetích zemích. Například vývozy evropského zemědělství do Číny by mohly vzrůst, kdyby evropské výrobky nahradily ty výrobky, které byly původně z USA. Taky evropské společnosti vyrábějící spotřební zboží by mohly těžit z rostoucích vývozních příležitostí v Americe.

Pod tlakem obchodní války s USA je také Peking ochoten vytvářet nové aliance. Peking tudíž aktivně zasahuje v Bruselu. Snaží se rozvinout rozhovory o bilaterálních investicích a usiluje o zahájení jednání o obchodních dohodách. Čína by také ráda viděla EU jako strategického partnera ve WTO.

Evropské investice v Číně klesají po mnoho let, protože přístup na trh se stával obtížnějším. EU nyní musí zajistit, aby Peking zacházel s evropskými společnostmi na rovné úrovni jako s domácími. Čína samozřejmě zásadně nezmění svůj ekonomický model. Existuje však důvod se domnívat, že je připravena dělat ústupky.

Evropští vůdci se také musí soustřeďovat na čínské investice doma. Vzhledem k tomu, že pro Čínu je složitější investovat v USA, přesunula své investiční úsilí do Evropy, zejména investice v oblasti technologií. Evropské společnosti a politici pozorovali vzestup čínských investic s rozporuplnými pocity. Nicméně čínské investice jsou vesměs vítány.

Stále ohledně obchodů s Čínou existují obavy, že Čína využívá obchodu k manipulaci a chce nakoupit firmy za neférové ceny. Je teď na EU, aby stanovila jasná pravidla pro obchod s Čínou a důkladně přezkoumala všechny obchodní příležitosti.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vietnamské aerolinky získaly povolení k létům do USA. Nastane potíž,…

15.02.2019 14:44 Vietnamské aerolinky budou moci nově létat do Spojených států a podílet se na sdílení kódu s…

Facebook se pořádně prohne? V USA mu hrozí bezprecedentní pokuta

15.02.2019 08:41 Sociální síť Facebook jedná s americkou Federální komisí pro obchod (FTC) o urovnání sporu kvůli…

Google investuje 13 miliard USD do datových center a kanceláří

14.02.2019 03:56 Americká společnost Google ze skupiny Alphabet hodlá v letošním roce investovat přes 13 miliard…

Ford svolává v Severní Americe 1,5 milionu dodávek kvůli převodovce

13.02.2019 20:48 Automobilka Ford Motor svolává v Severní Americe k úpravě téměř 1,5 milionu dodávkových vozů F-150…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama