Fiat Chrysler prodá divizi Magneti Marelli, která působí i v Česku

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se dohodla, že prodá divizi pro výrobu součástek Magneti Marelli za 6,2 miliardy eur (zhruba 160 miliard Kč) japonské společnosti Calsonic Kansei. Oznámily to dnes firmy. Magneti Marelli vlastní jihlavskou společnost Automotive Lighting, která na Vysočině vyrábí světlomety pro přední světové automobilky a zaměstnává kolem 2500 lidí.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Spojením firem Magneti Marelli a Calsonic Kansei vznikne podnik s ročními tržbami přes 15 miliard eur (přes 387 miliard Kč), který bude patřit mezi deset největších nezávislých dodavatelů automobilových součástek na světě. Dokončení transakce, kterou ještě musejí schválit regulátoři, se očekává v první polovině příštího roku.

Prodej divize Magneti Marelli je podle agentury Reuters prvním velkým rozhodnutím nového šéfa automobilky Fiat Chrysler Mikea Manleyho, který v červenci nahradil dlouholetého generálního ředitele Sergia Marchionneho. Ten se potýkal se zdravotními problémy a krátce po odchodu z čela automobilky zemřel.

Automotive Lighting Jihlava byla založena v roce 1997, původně pod německým výrobcem automobilových součástek Bosch. V roce 1999 do firmy vstoupila společnost Magneti Marelli, která je od roku 2003 výhradním vlastníkem jihlavského závodu.

Fiat chtěl Magneti Marelli prodat již před lety, o společnost byl ale malý zájem. Firma proslulá i v odvětví automobilového sportu byla založena v roce 1919. V současnosti má provozovny ve dvou desítkách zemí a zaměstnává zhruba 43.000 lidí.

"Při pečlivém zkoumání řady variant s cílem umožnit Magneti Marelli plné využití potenciálu v další fázi vývoje se spojení s Calsonic Kansei ukázalo ideální příležitostí ke zrychlení budoucího růstu Magneti Marelli," uvedl Manley. "Sloučený podnik bude dál patřit mezi nejdůležitější obchodní partnery FCA," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

General Motors mění strategii. Stahuje se z Austrálie, Nového Zélandu a…

17.02.2020 10:26 Americká automobilka General Motors se rozhodla stáhnout z Austrálie, Nového Zélandu a Thajska.…

Co k Valentýnu? Dezinfekci. Koronavirus srazil prodejcům květin tržby

14.02.2020 14:00 Prodejci květin v Hongkongu si stěžují, že jejich tržby ve srovnání s loňským rokem poklesly až o…

Covid-19 přeměnil dopravu ve světě, roste zájem o soukromé lety

14.02.2020 08:32 Rušení pravidelných linek z pevninské Číny a Hongkongu kvůli epidemii nového typu koronaviru vedlo…

Dopady koronaviru na ekonomiku zatím nelze vyčíslit

13.02.2020 22:27 Kolem nového koronaviru je zatím příliš mnoho nejistot, aby bylo možné odhadnout jeho dopad na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama