Saúdové podepsali dohody za 50 miliard dolarů. "Davos v poušti" mnoho firem bojkotovalo

Saúdská Arábie podepsala na investiční konferenci Future Investment Initiative (FII) v Rijádu dohody v hodnotě 50 miliard dolarů (1,12 bilionu Kč). Podle saúdské státní televize jsou mezi signatáři společnosti Trafigura, Total, Hyundai, Norinco, Schlumberger, Halliburton a Baker Hughes. Třídenní konference, která dnes začala a která je označovaná za pouštní Davos, se měli účastnit představitelé ze 140 firem, zhruba 40 jich ale odřeklo kvůli vraždě saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášukdžího.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Saúdská Arábie

Země podepsala celkem 25 dohod o investicích do ropného a plynárenského sektoru a infrastruktury s firmami jako Trafigura, Total, Hyundai, Norinco, Schlumberger, Halliburton a Baker Hughes. Největší saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco uzavřela 15 předběžných dohod, tzv. memorand o porozumění, v celkové hodnotě 34 miliard USD.

Cílem FII, která je duchovním dítětem korunního prince Muhammada bin Salmána, je získat zahraniční investice a podpořit tvorbu zoufale potřebných pracovních míst. V loňském roce konference dostala zemi na výsluní zájmu světových podnikatelů, letos se ale mnoho jednotlivců a organizací rozhodlo kvůli Chášukdžímu akci bojkotovat.

Korunní princ dorazil na konferenci později, protože se spolu s králem Salmánem v paláci setkal a kondoloval synovi a bratrovi zabitého novináře Chášukdžího. Mnoho z 2000 účastníků mu po jeho příchodu zatleskalo. Princ novinářům řekl, že je spokojen a označil konferenci za skvělou.

V posledních dnech účast odřekli mimo jiné ministři z USA, Británie, Nizozemska a Francie, šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová či britský miliardář Richard Branson nebo americký technologický investor Steve Case. Přestože americký ministr financí Steven Mnuchin se konference nezúčastnil, v pondělí se v Rijádu sešel s korunním princem bin Salmánem.

Nejvyšší představitelé některých západních bank a firem sice odřekli svoji účast na konferenci kvůli obavám, že by mohly přijít o významné obchody, však firmy poslaly do Rijádu alespoň vedoucí pracovníky na nižších úrovních. Na to upozornil i zpravodaj BBC pro Blízký východ Sebastian Usher. Podle něj jsou jednání mezi delegáty pragmatické, protože v Saúdské Arábii je v sázce ohromná budoucnost a překážka v podobě kauzy Chášukdží - jakkoli je šokující - bude nakonec překonána.

Největší delegaci vyslalo do Saúdské Arábie Rusko, v čele s šéfem státního investičního fondu RDIF Kirillem Dmitrijevem. Ten uvedl, že Chášukdžího smrt je třeba vyšetřit a potrestat viníka, nelze ale ignorovat snahy země o hospodářské a sociální reformy. "Reformy Saúdské Arábie jsou důležité a stojí za to je podpořit," řekl agentuře Reuters.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vietnamské aerolinky získaly povolení k létům do USA. Nastane potíž,…

15.02.2019 14:44 Vietnamské aerolinky budou moci nově létat do Spojených států a podílet se na sdílení kódu s…

Facebook se pořádně prohne? V USA mu hrozí bezprecedentní pokuta

15.02.2019 08:41 Sociální síť Facebook jedná s americkou Federální komisí pro obchod (FTC) o urovnání sporu kvůli…

Google investuje 13 miliard USD do datových center a kanceláří

14.02.2019 03:56 Americká společnost Google ze skupiny Alphabet hodlá v letošním roce investovat přes 13 miliard…

Ford svolává v Severní Americe 1,5 milionu dodávek kvůli převodovce

13.02.2019 20:48 Automobilka Ford Motor svolává v Severní Americe k úpravě téměř 1,5 milionu dodávkových vozů F-150…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama