Washington zakázal dodávat zboží čínskému výrobci čipů

Vláda Spojených států zakázala dodávat americké součástky, software a další zboží čínskému výrobci čipů Fujian Jinhua Integrated Circuit. Podle vlády existuje vážné nebezpečí, že se čínský podnik zapojí do aktivit, které jsou "v rozporu s národními zájmy Spojených států". Uvedla to dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Dovoz a vývoz zboží
doporučujeme

Washington se obává, že nové výrobní kapacity čínského podniku pro výrobu paměťových čipů ohrozí životaschopnost amerických dodavatelů takovýchto čipů pro vojenské systémy.

Embargo na dodávky amerického zboží společnosti Fujian Jinhua Integrated Circuit pravděpodobně posílí napětí mezi Pekingem a Washingtonem, protože firma stojí v centru čínského programu na rozvoj nových odvětví zaměřených na špičkové technologie.

Podobný zákaz dodávek amerického zboží letos téměř dohnal k bankrotu čínského výrobce telekomunikačních zařízení ZTE. Ten si nakonec zajistil obnovení dodávek z USA, když se dohodl na zaplacení pokuty ve výši jedné miliardy dolarů (asi 22 miliard Kč) a splnění dalších podmínek stanovených Spojenými státy. Embargo na ZTE bylo vydáno v polovině dubna v souvislosti s kauzou nelegálních dodávek amerického zboží a technologií do Íránu a KLDR.

Spojené státy a Čína na sebe letos v důsledku obchodních sporů vzájemně uvalují cla na zboží v hodnotě stovek miliard dolarů. Bílý dům se pomocí cel na dovoz čínského zboží snaží vytvořit tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Tato cla jsou také reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků. Peking na americká cla reaguje odvetnými cly na dovoz z USA.

Americký výrobce čipů Micron Technology koncem loňského roku obvinil firmu Fujian Jinhua a tchajwanskou společnost United Microelectronics (UMC), že mu ukradly plány čipů. Touto kauzou se stále zabývá soud v Kalifornii, upozorňuje Reuters.

Americký ministr obchodu Wilbur Ross dnes uvedl, že čínská továrna firmy Fujian Jinhua zřejmě těží z technologií pocházejících z USA a že by mohla ohrozit dlouhodobou životaschopnost amerických výrobců čipů. Embargo podle ministra "sníží schopnost čínského podniku ohrozit dodavatelský řetězec zajišťující součástky nezbytné pro naše vojenské systémy".

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blíží se další velká ekonomická krize? Ekonomové očekávají problémy už…

24.03.2019 23:36 Aktualizováno Na trhu se nyní hodně hovoří o možné ziskové recesi v USA. Tomu, že se opravdu blíží, podle ekonomů…

Krize přichází? Amerika se poprvé po deseti letech dostává do recese

23.03.2019 13:17 Aktualizováno Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů dnes poprvé od krize před deseti lety klesl pod…

Obří zakázka Boeingu padla. Aerolinky nechtějí nebezpečné 737 MAX

22.03.2019 19:10 Indonéská letecká společnost Garuda zruší objednávku na letadla Boeing 737 MAX. Jako důvod uvedla…

Čínský prezident jedná v Itálii o Hedvábné stezce, Západ je znepokojen

22.03.2019 14:44 Itálie a Čína chtějí prohloubit vzájemné obchodní vazby a posílit investice, řekl dnes při návštěvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama