Washington zakázal dodávat zboží čínskému výrobci čipů

Vláda Spojených států zakázala dodávat americké součástky, software a další zboží čínskému výrobci čipů Fujian Jinhua Integrated Circuit. Podle vlády existuje vážné nebezpečí, že se čínský podnik zapojí do aktivit, které jsou "v rozporu s národními zájmy Spojených států". Uvedla to dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Dovoz a vývoz zboží

Washington se obává, že nové výrobní kapacity čínského podniku pro výrobu paměťových čipů ohrozí životaschopnost amerických dodavatelů takovýchto čipů pro vojenské systémy.

Embargo na dodávky amerického zboží společnosti Fujian Jinhua Integrated Circuit pravděpodobně posílí napětí mezi Pekingem a Washingtonem, protože firma stojí v centru čínského programu na rozvoj nových odvětví zaměřených na špičkové technologie.

Podobný zákaz dodávek amerického zboží letos téměř dohnal k bankrotu čínského výrobce telekomunikačních zařízení ZTE. Ten si nakonec zajistil obnovení dodávek z USA, když se dohodl na zaplacení pokuty ve výši jedné miliardy dolarů (asi 22 miliard Kč) a splnění dalších podmínek stanovených Spojenými státy. Embargo na ZTE bylo vydáno v polovině dubna v souvislosti s kauzou nelegálních dodávek amerického zboží a technologií do Íránu a KLDR.

Spojené státy a Čína na sebe letos v důsledku obchodních sporů vzájemně uvalují cla na zboží v hodnotě stovek miliard dolarů. Bílý dům se pomocí cel na dovoz čínského zboží snaží vytvořit tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Tato cla jsou také reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků. Peking na americká cla reaguje odvetnými cly na dovoz z USA.

Americký výrobce čipů Micron Technology koncem loňského roku obvinil firmu Fujian Jinhua a tchajwanskou společnost United Microelectronics (UMC), že mu ukradly plány čipů. Touto kauzou se stále zabývá soud v Kalifornii, upozorňuje Reuters.

Americký ministr obchodu Wilbur Ross dnes uvedl, že čínská továrna firmy Fujian Jinhua zřejmě těží z technologií pocházejících z USA a že by mohla ohrozit dlouhodobou životaschopnost amerických výrobců čipů. Embargo podle ministra "sníží schopnost čínského podniku ohrozit dodavatelský řetězec zajišťující součástky nezbytné pro naše vojenské systémy".

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trh s ropou se otřese v základech? Svět může čelit hluboké krizi, obává se…

13.11.2018 09:38 Automobily na elektrický pohon a účinnější technologie spotřeby paliv sníží poptávku po ropě do…

Další hřebík do rakve Wii: Nintendo končí s podporou streamování na této…

13.11.2018 08:33 Japonská společnost Nintendo v závěru ledna ukončí všechny videostreamovací služby placené televize…

USA varují ostatní země před íránskými tankery: Porušení sankcí povede ke…

08.11.2018 07:29 Spojené státy ve středu varovaly ostatní země, aby nepovolovaly íránským ropným tankerům vstup do…

Americké ministerstvo obchodu uvalí cla na čínské hliníkové plechy

07.11.2018 22:01 Americké ministerstvo obchodu zavede konečná antidumpingová a antisubvenční cla v rozmezí od 96,3…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama