Pro podnikání je nejlepší Nový Zéland. Jak si vede Česko? Nic přeborného

Zemí s nejlepšími podmínkami pro podnikání je Nový Zéland, za kterým následují Singapur a Dánsko. Česká republika obsadila 35. příčku. Vyplývá to z každoroční zprávy Doing Business 2019, kterou dnes zveřejnila Světová banka (SB). Zpráva sleduje, jakým způsobem v jednotlivých zemích regulační opatření ovlivňují podnikatelskou aktivitu. Umístění z předchozí studie není na srovnatelné úrovni k dispozici, banka změnila metodiku zpracování dat.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Česká republika si vede dobře zejména v podmínkách pro zahraniční obchod kde jí patří první příčka. V podmínkách pro zahájení podnikání je však až na 115. místě a v podmínkách pro získání stavebního povolení dokonce až na 156. příčce.

Zpráva hodnotí také například podmínky pro získání dodávek elektřiny, pro registraci majetku, pro získání úvěru, pro placení daní či pro řešení platební neschopnosti.

Zpráva Doing Business zahrnuje celkem 190 států. V rámci zemí visegrádské čtyřky si nejlépe vede Polsko, kterému patří 33. místo. Slovensko obsadilo 42. příčku a Maďarsko 53.

Česká republika se v celkovém žebříčku nachází například před Švýcarskem, Japonskem, Izraelem či Itálií. Zaostává však mimo jiné za Ruskem, Rwandou, Kazachstánem nebo Ázerbájdžánem.

České firmy loni strávily vyplňováním daňových přiznání a plněním všech daňových předpisů v průměru 230 hodin ročně, což je o šest hodin méně než o rok dříve. V placení daní, které rovněž zahrnuje daňovou zátěž firem a další ukazatele, ČR skončila na 45. místě ze 190 zemí světa.

"Těší mě, že pozitivní efekty kroků jako postupná elektronizace či zjednodušování daňových formulářů převýšily efekty dílčího zvýšení administrativy v důsledku kontrolního hlášení. Přestože nás aktuální umístění řadí do nejlepší čtvrtiny z hodnocených zemí, zůstává zjednodušování daňového systému mou jednoznačnou prioritou," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní zásadní snížení administrativy nastane v souvislosti s realizací projektu MOJE Daně. "Spustíme ho v roce 2020," dodala.

Slovensko se umístilo v placení daní podle studie na 48. místě a tamní podniky stráví plněním daňových povinností 192 hodin. Rakousko skončilo na 40. místě se 131 hodinami, Polsko na 69. místě s 334 hodinami a Maďarsko na 86. místě s 277 hodinami. Celkové daňové zatížení v České republice podle Světové banky kleslo z 50 procent zisku na 46,1 procenta zisku, upozornilo ministerstvo financí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka s USA na ropném trhu by byla drahá, připustil šéf ruského fondu

23.01.2019 16:41 Rusko by na trzích ropy nemělo rozpoutat cenovou válku se Spojenými státy, mělo by se držet dohody…

Deutsche Bank má další průšvih, kvůli praní špinavých peněz ji vyšetřuje…

23.01.2019 14:01 Centrální banka USA (Fed) vyšetřuje německou Deutsche Bank v souvislosti s praním špinavých peněz v…

Mladoboleslavská Škoda v problémech? Tržby jí klesly i více než o polovinu

23.01.2019 12:30 Škodě Auto podle dostupných dat vloni výrazně klesl zisk, celosvětově až o 10 procent. Výraznou…

Automobilka Subaru objevila vadný komponent, výroba vozů zastavena

23.01.2019 09:30 Japonská automobilka Subaru zastavila výrobu osobních vozů ve svém jediném závodu v Japonsku,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama