Trump couvá? Další cla USA na čínské zboží nejsou ještě pevně daná

Americký prezident Donald Trump ještě pevně nerozhodl o zavedení dalších cel na čínské zboží a může některá zrušit, pokud se budou vyvíjet slibně jednání s Čínou. Řekl to v rozhovoru se CNBC ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow.

Přidejte svůj názor

Americký dolar

Podrobnosti jednání mezi Trumpem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na konci listopadu v Buenos Aires ještě nejsou podle Kudlowa zcela dořešeny. Rozhovory však vypadají slibně.

Na dotaz, zda Trump přikročí k dalším clům, pokud se nepodaří na setkání zmírnit obchodní napětí, Kudlow prohlásil, že zatím není nic "vytesáno do kamene". Upozornil, že Trump již dříve uvedl, že pokud dojde k přátelské dohodě s Čínou, může být velká část těchto cel zrušena.

Agentura Bloomberg v pondělí s odvoláním na zdroje uvedla, že Trumpova vláda připravuje oznámení o zavedení dalších cel na zbývající dovoz čínského zboží v hodnotě zhruba 257 miliard USD (5,8 bilionu Kč), pokud se na jednání nepodaří zmírnit obchodní válku mezi USA a Čínou. Kudlow však prohlásil, že není přesně stanoven přesný okamžik, který rozhodne o zavedení dalších cel na čínské zboží. Vše se bude odvíjet od toho, jak pokročí politická jednání.

Trump již dlouho hrozí zavedením cel na veškerý čínský dovoz, který loni činil více než 505 miliard USD, pokud Peking nesplní jeho požadavky na rozsáhlé změny politiky týkající se ochrany duševního vlastnictví, přesunu technologií, průmyslových dotací a přístupu na místní trh, napsala agentura Reuters.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonsko obnovilo dovoz ropy z Íránu, na plavbu se vydá obří tanker…

21.01.2019 12:01 Japonsko obnovilo dovoz ropy z Íránu, který zastavilo kvůli americkým sankcím. Agentuře Reuters to…

Na WEF do Davosu míří nejmocnější lidé světa. Rostou obavy z ekonomické a…

21.01.2019 10:57 Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF),…

Propast mezi chudými a bohatými živí globální hněv. Oxfam vydal alarmující…

21.01.2019 10:32 Prohlubující se propast mezi chudými a bohatými a podfinancované veřejné služby posilují hněv…

Čínská ekonomika rostla nejpomaleji za 28 let. Hrozba pro celý svět,…

21.01.2019 09:03 Aktualizováno Čínská ekonomika v loňském roce rostla jen o 6,6 procenta, což byl nejnižší růst od roku 1990.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama