Kauza firmy Huawei zaměstnává světovou politiku. Čína podnikala kyberútoky?

Zatčení finanční ředitelky čínské telekomunikační firmy Huawei a údajné praktiky společnosti začínají po finančních trzích zaměstnávat i světové politiky. Zatímco kanadský premiér politický motiv zatčení popřel, ruský ministr zahraničí akt označil za ukázku arogance zahraniční politiky Spojených států. Eurokomisař pro digitální trh zmínil nebezpečí možného napojení Huawei na čínské tajné služby. Japonsko a Británie chystají opatření, která mají případné průmyslové špionáži ze strany čínských technologických firem zamezit. Informují o tom světové agentury a list Financial Times.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Meng Wan-čou

Obavy z nebezpečí hrozícího evropskému průmyslu ze strany Huawei a dalších čínských firem dnes vyjádřil komisař EU pro digitální trh Andrus Ansip. "Před těmito firmami se musíme mít na pozoru," řekl dnes na tiskové konferenci v Bruselu. Dodal, že se obává, že čínské technologické firmy jsou nuceny spolupracovat s čínskými tajnými službami. Podle něj vyrábějí čipy, které dokážou "získat naše tajemství".

Japonsko se chystá vyloučit z vládních nákupů příslušenství dodávané Huawei a firmou ZTE. Podle zdrojů agentury Reuters a japonského deníku Jomiuri tokijská vláda plánuje upravit odpovídajícím způsobem podmínky výběrových řízení. Následuje tak rozhodnutí Washingtonu.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí vyjádřil ze zprávy o chystaných opatřeních Japonska obavy. Mluvčí japonského kabinetu ji odmítl komentovat, dodal ale, že jeho země úzce komunikuje se Spojenými státy v celé řadě témat, včetně kybernetické bezpečnosti. Podle zdrojů Reuters vláda nehodlá jména obou firem přímo zmínit, se změnou pravidel ale má přijít už v pondělí.

Společnost Huawei, jež je po jihokorejském Samsungu druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě, již ztratila přístup na americký trh. Austrálie a Nový Zéland jí neumožnily podílet se na výstavbě bezdrátové sítě 5G. Huawei opakovaně zdůrazňuje, že Peking na ni nemá žádný vliv.

Washington nyní žádá vydání finanční ředitelky Huawei Meng Wan-čou, která byla v sobotu zatčena v Kanadě. V USA je obviněna z porušování protiíránských sankcí a obcházení embarga, které Spojené státy vyhlásily na obchod s Íránem. Čínská média viní USA, že se tak snaží potlačit globální expanzi Huawei.

Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odmítl, že by jeho vláda měla na zatčení vysoké manažerky firmy podíl. Za ukázku "arogantní" zahraniční politiky USA dnes označil zatčení finanční ředitelky Huawei v Kanadě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Washington tak podle něj prosazuje své zákony mimo vlastní jurisdikci.

Huawei nicméně učinila ústupek Británii. Podle dnešních informací listu Financial Times souhlasila po schůzce se zástupci britského Národního střediska kybernetické bezpečnosti (NCSC) se sérií technických úprav, jejichž cílem je změnit její praktiky ve Spojeném království.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do důchodu v 65? Ani náhodou. Odborníci spočítali, kdy půjdeme do penze,…

09.12.2018 22:27 Aktualizováno Populace stárne a věk odchodu do důchodu se neustále zvyšuje. Hrozí nám proto, že budeme pracovat…

Mengová se z vězení nedostane? Finanční ředitelce z Huawei hrozí obří…

07.12.2018 22:23 Americká prokuratura viní finanční ředitelku čínské firmy Huawei Technologies Meng Wan-čou (známá…

Čína: USA se snaží potlačit Huawei a omezit jeho globální expanzi

07.12.2018 04:49 Spojené státy se snaží potlačit čínskou technologickou společnost Huawei Technologies a omezit její…

V Kanadě zadrželi finanční ředitelku firmy Huawei, Čína se záhy ohradila

06.12.2018 21:43 Aktualizováno Kanadská policie zadržela finanční ředitelku čínské firmy Huawei Technologies, která je po…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama