První ve frontách na nový iPad2 byli hlavně překupníci, zájem mají i "bilionáři"

San Francisco - Ve frontách zájemců o nový tablet iPad2 společnosti Apple, které tvoří obvykle fanoušci dychtivý nového výrobku firmy, byli hlavně překupníci plánující novinku co nejdříve opět prodat do zahraničí. Uvedla to v sobotu agentura Bloomberg.

doporučujeme

Například 20letý Dennis Ng dostal 10 dolarů (cca 180 korun) na hodinu aby se do fronty na nový iPad2 postavil ještě před pátou hodinou ranní. Agentuře Bloomberg sdělil, že je ve skupině dalších přibližně 35 většinou čínských imigrantů, kteří čekají, aby mohli iPad2 koupit pro někoho jiného.

"Čekám tu proto, abych si vydělal nějaké peníze," řekl Ng, který žije ve San Francisku a pracuje v obchodě s oděvy. Agentuře nechtěl sdělit, kdo ho na "brigádu" najal. "Mnozí z Číňanů, které tu vidíte, potřebuji práci a peníze, takže berou i takovouhle," dodal.

iPad2 se začal ve Spojených státech prodávat v pátek vpodvečer a na trhy dalších 26 zemí se má dostat až 25. března. Země jako Čína a Rusko budou muset ale čekat ještě déle, což vytváří trh pro ty, kteří jsou schopni jej do daných zemí dovézt a přeprodat. Podle odhadů analytičky Flory Wu ze společnosti BDA China se podobným způsobem přeprodá téměř polovina všech iPhonu prodaných v Číně.

Poptávka po nových produktech společnosti Apple také mění typ lidí čekajících na zahájení prodeje. V roce 2007, kdy se začal prodávat první iPhone, stáli ve frontách převážně fanoušci filmů Star Wars. Podle některých tito lidé vytvářeli určitou komunitu.

"Teď už ten pocit vytváření komunity vyprchal," prohlásil Kurt Collins, který čekal ve frontě za skupinou Denise Ng. "Obvykle by na prvních místech byli fanoušci nových technologií," dodal.

Nový iPad2 má dosud nejrychlejší procesor, který zlepšuje výkon i grafickou kvalitu zobrazování. Tablet má také přední i zadní kameru, což umožňuje pořádání videokonferencí. Je také o 15 procent lehčí a o 33 procent užší než předchozí model.

Ceny jsou stejné, jako v době, kdy se začínal prodávat původní model a začínají na 499 dolarech (8832 korun) za základní model s 16 gigabitovou pamětí.

Mezi čekajícími ve frontě v kalifornském městě Burlingame byl i 19letý student Esteban Kelly z College of San Mateo a dalších jeho sedm přátel. Každý z nich za čekání ve froně a nákup 16gigabitového iPadu dostane 100 dolarů (1770 korun). Jejich zaměstnavatel je podle Kellyho slov jistý "bžilionář".

"Můj rozpočet je teď trochu napjatý," řekl Kelly na otázku, co ho přesvědčilo k tomu, aby 20 hodin čekal ve frontě za pět dolarů na hodinu.

Středoškolský učitel se San Lorenza v Kalifornii Brian Williams řekl, že celá záležitost je prostou otázkou nabídky a poptávky. "Jsem učitel ekonomie," řekl Williams, který čekal před obchodem v San Franciscu. "Pokud jsou lidé, kteří nechtějí čekat ve frontě a dokážou si za takovou službu zaplatit, pak se najdou lidé, kteří to za ně udělají," dodal.

Témata: apple computers | USA
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomika USA rostla rekordním tempem, analytici ale kvůli pandemii…

25.11.2020 16:27 Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v ročním přepočtu o rekordních 33,1 procenta. Ve…

Konec příměří? Francie žádá po velkých technologických firmách z USA…

25.11.2020 14:36 Francouzský daňový úřad už začal po amerických technologických firmách vyžadovat miliony eur v…

Letadla Boeing 737 MAX se připravují k provozu. Je to ohromný úkol, říká…

25.11.2020 08:50 Budoucnost letadel Boeing 737 MAX, která získala povolení vrátit se po určitých úpravách do provozu…

Zisk firmy Dell prudce stoupl, poptávka po počítačích v době epidemie roste

25.11.2020 08:25 Americké počítačové společnosti Dell Technologies vzrostl ve fiskálním třetím čtvrtletí čistý zisk…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama