Exmanažer Nissanu Kelly byl propuštěn z vazby, zaplatil vysokou kauci

Někdejší vysoce postavený manažer japonské automobilky Nissan Motor Greg Kelly opouští na kauci vazbu. Dnes mu to umožnil soud v Tokiu, který jako kauci stanovil 70 milionů jenů (14,4 milionu Kč). Kelly už částku v hotovosti zaplatil, informovala agentura Reuters. Kelly byl blízkým spolupracovníkem bývalého předsedy správní rady Nissanu Carlose Ghosna, obviněného z finančních pochybení. Ghosn ve vazbě zůstává.

Přidejte svůj názor

Věznice, ilustrační fotografie

Ghosn byl zadržen 19. listopadu kvůli podezření, že v letech 2011 až 2015 uvedl o polovinu nižší částku svých kompenzací, než bylo skutečných deset miliard jenů (dvě miliardy Kč). Stejnému podezření čelí i Kelly. Prokuratura také prověřuje, zda Ghosn neprováděl finanční machinace i v pozdějších letech, v této souvislosti zatím obvinění vznesena nebyla.

Ghosn ve vazbě zůstane přinejmenším do 1. ledna. Prokuratura se domnívá, že Ghosn i Kelly se v případě propuštění mohou pokusit o útěk. Kelly proto po opuštění vazby bude muset dodržovat soudem nařízený režim, jenž omezuje jeho pohyb. I tak se prokuratura proti rozhodnutí o kauci odvolala, což ale soud později během dneška zamítl.

Očekává se, že Kelly po propuštění, kterému již nic nebrání, odjede do nemocnice, kde si chce léčit problémy s krční páteří. Jeho žena Dona uvedla, že potřebuje operaci.

Správní rada Nissanu Ghosna krátce po jeho zadržení odvolala z postu předsedy. Ghosn však nadále zastává funkce předsedy správní rady i výkonného ředitele ve francouzské automobilce Renault, se kterou tvoří Nissan alianci.

Renault v současnosti vlastní v Nissanu podíl přes 43 procent, zatímco Nissan má v Renaultu zhruba 15procentní podíl. Nissan rovněž vlastní zhruba třetinový podíl v Mitsubishi a má nad touto japonskou automobilkou faktickou kontrolu. Ghosnovo zadržení vyvolalo obavy ohledně budoucnosti aliance Renault-Nissan-Mitsubishi.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miliardář Buffett má trable. Berkshire Hathaway vykázala vysokou ztrátu,…

23.02.2019 18:27 Americká investiční společnost Berkshire Hathaway má za čtvrté čtvrtletí čistou ztrátu 25,4…

Exšéf zkrachovalého Enronu je na svobodě, za mřížemi strávil 12 let

23.02.2019 16:42 Bývalý šéf kdysi vlivné energetické společnosti Enron Jeffrey Skilling byl po 12 letech propuštěn z…

Nechcete 200 tisíc tun kešu ořechů? Tanzanie marně hledá kupce

22.02.2019 16:43 Vláda Tanzanie se snaží najít kupce pro 200.000 tun kešu ořechů, které v listopadu vykoupila od…

Rok Huawei. Dokáže čínská společnost zopakovat loňský prodejní úspěch?

21.02.2019 18:34 Celosvětový prodej chytrých telefonů v loňském roce stoupl o 1,2 procenta na 1,56 miliardy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama