Klid zbraní v obchodní válce? Přímé jednání mezi USA a Čínou bude v lednu

Čína a Spojené státy v lednu plánují přímé jednání o obchodu, které má vyřešit měsíce trvající obchodní válku. Uvedlo to dnes čínské ministerstvo obchodu, které slíbilo také větší otevření čínské ekonomiky. Peking rovněž představil návrh zákona, který zakazuje nucený přesun technologií do země a nelegální zásahy vlády do podnikání zahraničních firem, který souvisí s obchodním sporem s USA.

Přidejte svůj názor

Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Mluvčí ministerstva obchodu Kao Feng řekl novinářům, že nadále pokračují "intenzivní" jednání po telefonu a navzdory vánočním svátkům v USA rozhovory stabilně pokračují.

Mluvčí však nepotvrdil informace agentury Bloomberg, podle které má dorazit americká obchodní delegace na jednání do Číny v týdnu od 7. ledna. "Obě strany skutečně učinily specifické přípravy na konzultace tváří v tvář v lednu, kromě pokračujících intenzivních telefonních konzultací," uvedl mluvčí, dále však své prohlášení nerozvedl.

Čína také po řadě stížností a poklesu zahraničních investic pokračuje ve slibech, že více otevře svůj rozsáhlý domácí trh zahraničním investorům, a lépe ochrání jejich práva. V úterý vydala tzv. negativní seznam, který upřesňuje odvětví, ve kterých jsou investice, domácí nebo zahraničí, omezené nebo zakázané. Jednotný seznam je považován za další krok v řešení obav mezi západními investory, podle kterých nejsou v Číně rovné podmínky.

Kao uvedl, že Čína do konce března zcela odstraní veškerá omezení přístupu pro zahraniční investory do oblastí, které nebyly dříve označené za negativní pro zahraniční investice. Ministerstvo obchodu podle něj pracuje na zlepšení přístupu zahraničních investorů do telekomunikací, vzdělávání, zdravotnictví a kultury. Investice do sektorů, která vláda označuje za klíčové, však stále zůstávají zakázané.

Čína také ve středu představila návrh zahraničního investičního zákona, který obsahuje zákaz nuceného přesunu technologií a nelegálních zásahů vlády do operací zahraničních firem. Tyto skutečnosti se dostaly do popředí v rámci obchodní války. Návrh zákona vyhrazuje i právo Číny na odvetu proti zemím, které diskriminují čínské investice, "odpovídajícími" opatřeními.

Návrh bude muset projít několika čteními, než bude předložen parlamentu pro formální schválení. To by mohlo trvat další rok nebo i déle, uvedla agentura Reuters.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Centrální banky nejsou na krizi připravené, varují experti. Čechům vyslali…

20.01.2019 10:53 Minulá ekonomická krize bude hrát velkou roli při té následující. Naznačil to prestižní americký…

V USA zvažují rekordní pokutu pro Facebook

19.01.2019 06:07 Americké dozorčí orgány zvažují, že uloží internetové společnosti Facebook rekordní pokutu za…

Ghosn prý obdržel nepatřičné platby, miliony eur přišly z Nizozemí

18.01.2019 10:10 Bývalý předseda správních rad japonských automobilek Nissan Motor a Mitsubishi Motors Carlos Ghosn…

Huawei během pěti let zdvojnásobí tržby, avizuje zakladatel firmy

18.01.2019 09:42 Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei během příštích pěti let pravděpodobně zdvojnásobí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama