Ghosn prý obdržel nepatřičné platby, miliony eur přišly z Nizozemí

Bývalý předseda správních rad japonských automobilek Nissan Motor a Mitsubishi Motors Carlos Ghosn obdržel "nepatřičné platby" ve výši 7,8 milionu eur (zhruba 200 milionů Kč) od jejich společného podniku sídlícího v Nizozemsku. Oznámily to dnes firmy na základě společného vyšetřování.

Přidejte svůj názor

Mitsubishi logo

Ghosn (64) byl v listopadu zadržen kvůli obviněním, že využíval firemní peníze pro vlastní účely a že podhodnocoval osobní příjmy ve finančních výkazech. Vazba už mu byla několikrát prodloužena. Ghosn jakékoli pochybení popírá.

Společné vyšetřování firem Nissan a Mitsubishi podle dnešních informací ukázalo, že Ghosn dostal peníze od nizozemského společného podniku bez konzultací s ostatními členy vedení. Nissan uvedl, že prozkoumá možnosti, jak tyto peníze získat od Ghosna zpět.

Automobilky Nissan a Mitsubishi Ghosna po jeho zadržení odvolaly z čela svých správních rad. Ghosn je však nadále předsedou správní rady i výkonným ředitelem francouzské automobilky Renault, se kterou Nissan a Mitsubishi tvoří alianci. Francouzská vláda, která je největším akcionářem Reanultu, nicméně tento týden vyzvala ke Ghosnově výměně.

Renault v současnosti vlastní v Nissanu podíl přes 43 procent, zatímco Nissan má v Renaultu zhruba 15procentní podíl. Nissan rovněž vlastní zhruba třetinový podíl v Mitsubishi a má nad touto japonskou automobilkou faktickou kontrolu. Ghosnovo zadržení vyvolalo obavy ohledně budoucnosti aliance Renault-Nissan-Mitsubishi.

Ghosn minulý týden při soudním slyšení prohlásil, že byl "křivě obviněn a nespravedlivě zadržen na základě bezcenných a nepodložených nařčení".

Podle jeho právních zástupců je pravděpodobné, že Ghosn zůstane ve vazbě až do procesu, který může začít až za šest měsíců. Ghosnovi hrozí až deset let vězení a pokuta deset milionů jenů (přes dva miliony Kč).

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miliardář Buffett má trable. Berkshire Hathaway vykázala vysokou ztrátu,…

23.02.2019 18:27 Americká investiční společnost Berkshire Hathaway má za čtvrté čtvrtletí čistou ztrátu 25,4…

Exšéf zkrachovalého Enronu je na svobodě, za mřížemi strávil 12 let

23.02.2019 16:42 Bývalý šéf kdysi vlivné energetické společnosti Enron Jeffrey Skilling byl po 12 letech propuštěn z…

Nechcete 200 tisíc tun kešu ořechů? Tanzanie marně hledá kupce

22.02.2019 16:43 Vláda Tanzanie se snaží najít kupce pro 200.000 tun kešu ořechů, které v listopadu vykoupila od…

Rok Huawei. Dokáže čínská společnost zopakovat loňský prodejní úspěch?

21.02.2019 18:34 Celosvětový prodej chytrých telefonů v loňském roce stoupl o 1,2 procenta na 1,56 miliardy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama