Ghosn prý obdržel nepatřičné platby, miliony eur přišly z Nizozemí

Bývalý předseda správních rad japonských automobilek Nissan Motor a Mitsubishi Motors Carlos Ghosn obdržel "nepatřičné platby" ve výši 7,8 milionu eur (zhruba 200 milionů Kč) od jejich společného podniku sídlícího v Nizozemsku. Oznámily to dnes firmy na základě společného vyšetřování.

Přidejte svůj názor

Mitsubishi logo
doporučujeme

Ghosn (64) byl v listopadu zadržen kvůli obviněním, že využíval firemní peníze pro vlastní účely a že podhodnocoval osobní příjmy ve finančních výkazech. Vazba už mu byla několikrát prodloužena. Ghosn jakékoli pochybení popírá.

Společné vyšetřování firem Nissan a Mitsubishi podle dnešních informací ukázalo, že Ghosn dostal peníze od nizozemského společného podniku bez konzultací s ostatními členy vedení. Nissan uvedl, že prozkoumá možnosti, jak tyto peníze získat od Ghosna zpět.

Automobilky Nissan a Mitsubishi Ghosna po jeho zadržení odvolaly z čela svých správních rad. Ghosn je však nadále předsedou správní rady i výkonným ředitelem francouzské automobilky Renault, se kterou Nissan a Mitsubishi tvoří alianci. Francouzská vláda, která je největším akcionářem Reanultu, nicméně tento týden vyzvala ke Ghosnově výměně.

Renault v současnosti vlastní v Nissanu podíl přes 43 procent, zatímco Nissan má v Renaultu zhruba 15procentní podíl. Nissan rovněž vlastní zhruba třetinový podíl v Mitsubishi a má nad touto japonskou automobilkou faktickou kontrolu. Ghosnovo zadržení vyvolalo obavy ohledně budoucnosti aliance Renault-Nissan-Mitsubishi.

Ghosn minulý týden při soudním slyšení prohlásil, že byl "křivě obviněn a nespravedlivě zadržen na základě bezcenných a nepodložených nařčení".

Podle jeho právních zástupců je pravděpodobné, že Ghosn zůstane ve vazbě až do procesu, který může začít až za šest měsíců. Ghosnovi hrozí až deset let vězení a pokuta deset milionů jenů (přes dva miliony Kč).

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman v Číně hájil Huawei, české firmy podepsaly dohody o letectví či těžbě

26.04.2019 15:02 Aktualizováno České firmy dnes na česko-čínském hospodářském fóru v Pekingu podepsaly téměř desítku dohod a…

loading...

Nissan odbyl Francouze, holding s automobilkou Renault nevznikne

26.04.2019 13:46 Japonská automobilka Nissan Motor i japonská vláda odmítly návrh francouzské automobilky Renault,…

Nebezpečí pro svět: Prohrává Čína bitvu proti nevyléčitelnému moru prasat?

26.04.2019 13:02 V Číně se značně rozšířil Africký mor prasat. Problematické onemocnění pro všechny chovy vepřů…

Průzkum finanční gramotnosti odhalil znepokojivé výsledky. Jak byste…

26.04.2019 12:29 Mladí lidé jsou často staršími generacemi kritizováni, že mají jen nízkou finanční gramotnost.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama