Centrální banky nejsou na krizi připravené, varují experti. Čechům vyslali nepříjemný vzkaz

Minulá ekonomická krize bude hrát velkou roli při té následující. Naznačil to prestižní americký server, který analyzoval kroky mnoha světových centrálních bank. Svými závěry přitom nepotěší ani české občany, kterých se případná recese dotkne výrazněji, než se čekalo.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Česká národní banka

Někde za horizontem už na světovou ekonomiku pomalu číhá další recese a centrální banky na ní podle všeho nejsou adekvátně připraveny. Na minulou ekonomickou krizi reagovaly dramatickými a neortodoxními kroky, osekaly úrokové sazby a v dalších letech utratily stovky miliard za dluhopisy.

Nyní však centrální banky začínají vše vracet do původního stavu. Úrokové sazby, které dlouho zůstávaly neuvěřitelně nízko, se opět zvyšují. Jen Česká národní banka je za uplynulý rok zvedla hned pětkrát, za dvanáct měsíců stoupla sazba o více než procento. Americká Fed už dokonce uvolňuje i nakoupené dluhopisy.

Otázkou však je, zdali s podobným procesem nezačaly banky moc pozdě. „Pokud nastane recese, bude horší, než je obvyklé,“ říká profesor Kenneth Rogoff z Harvardské univerzity a dodává: „Bude mnohem těžší na ni jakýmkoliv způsobem reagovat.“

Výhled světové ekonomiky do budoucna už přitom jednu zásadní ránu dostal. Napětí v globálním obchodě totiž způsobilo zpomalení růstu v Číně nebo Německu. Právě zpomalení ekonomiky u našeho západního souseda, který je naším nejdůležitějším obchodním partnerem, bezpochyby zasáhne i českou ekonomiku.

To vše se projevilo i v odhadech Mezinárodního měnového fondu nebo Světové banky. Experti se obávají především pokračujících obchodních konfliktů i geopolitického vývoje, jehož příkladem je například brexit.

Nikdo sice neočekával, že ekonomiky porostou navždy, pomalá odezva centrálních bank však může přispět k tomu, že další krize bude horší, než být musela. „Představte si auto, které jede po hrbolaté cestě bez rezervy,“ popisuje současnou situaci hlavní ekonomický poradce banky Allianz Mohamed El-Erian.

Akutním ohrožením, nikoliv snad v České republice, je v řadě zemí i snaha některých politiků zasahovat do činnosti centrálních bank. I tato otázka nutí experty k formulaci názoru, že další recesi nebude jednoduché čelit. Ani vhodná monetární politika nemusí být dostatečným řešením v případě krize.

„Veřejnosti by se nemělo nalhávat, že jsme schopni vyřešit veškeré možné problémy,“ vzkazuje závěrem šéf jedné poradenské firmy Ed Yardeni.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firma Apple uvedla na trh nový iPad Air, můžete začít objednávat

18.03.2019 16:12 Americká společnost Apple dnes uvedla na trh nový iPad Air s úhlopříčkou 10,5 palce (26,67…

Japonská ekonomika na prahu recese? Export se dostal do značných potíží

18.03.2019 09:03 Vývoz z Japonska v únoru třetí měsíc za sebou klesl. Japonská ekonomika, která je závislá na…

USA hrozí Rakousku sankcemi kvůli plynovodu Nord Stream 2

17.03.2019 18:53 Rakouské ropné a plynárenské společnosti OMV i dalším firmám podílejícím se na plynovodu Nord…

Americké firmy vítají uvolnění restrikcí investic v Číně

16.03.2019 22:48 Americká podniková sdružení vítají nový čínský zákon, který zmírňuje restrikce zahraničních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama