Blíží se ekonomická krize? Ředitelé světových firem ztrácejí optimismus

Podle průzkumu poradenské společnosti PwC očekávají v roce 2019 tři z deseti oslovených generálních ředitelů (29 %) zpomalení růstu. To je nejvíc od roku 2013. V minulém roce předpovídalo takový vývoj jen 5 % dotázaných.

Přidejte svůj názor

Ekonomická krize
doporučujeme

Výsledky průzkumu byly představeny na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Společnost PwC zpovídala již po dvaadvacáté více než 1300 generálních ředitelů z celého světa. Ti se nejčastěji obávají nadměrné regulace, politické nestability, poklesu růstu HDP a nedostatku kvalifikovaných pracovníků v oboru zpracování dat a umělé inteligence.

V pozitivní vývoj světové ekonomiky věří pouze 42 % generálních ředitelů, v loňském roce to přitom bylo 57 %. Počet „pesimistů“ stoupl meziročně o 25 %. Nejčastěji tento názor sdílejí lídři ze Středního východu a Severní Ameriky. Podle společnosti PwC to lze částečně vysvětlit narůstajícím napětím v oblasti obchodu.

„Počet generálních ředitelů, kteří se domnívají, že ekonomika letos neporoste, je v porovnání s rokem 2018 vyšší v každém zkoumaném regionu,“ upřesnil výsledky Jiří Moser, řídící partner PwC ČR. „Dotázaní lídři také vyjadřují nižší důvěru v růst návratnosti zisku jejich společnosti, a to jak v krátkodobém, tak ve střednědobém výhledu.“

Zásadním faktorem, který může za zpomalení ekonomiky, je podle oslovených ředitelů především sílící populismus a nacionalismus. S tím souvisejí konkrétní ekonomické hrozby, jako jsou obchodní konflikty, protekcionismus nebo kybernetická bezpečnost. Ty letos na prvních příčkách vystřídaly vloni dominující obavy z klimatických změn nebo terorismu. Vůbec největší ohrožení pro růst obchodu vidí ředitelé v přílišné národní regulaci.

Podle Boba Moritze, globálního ředitele PwC, cítí „generální ředitelé nejistotu a mají obavy z vývoje světové ekonomiky vzhledem ke vzrůstajícímu obchodnímu napětí a protekcionismu.“

Respondenti si také častěji stěžovali na nedostatek kvalitních zaměstnanců. Oproti roku 2012 vzrostl o 19 % počet generálních ředitelů, kteří obtížně shánějí nové pracovníky. Celkem 62 % dnes považuje nábor vhodných uchazečů za obtížnější.

Průzkum, kterého se zúčastnilo 1378 ředitelů z 91 světových zemí, zkoumal také možnosti expanze firem na zahraniční trhy. Jako nejlukrativnější se z tohoto hlediska ukázaly Spojené státy americké následované Čínou. Oproti loňskému roku by však do těchto zemí expandovalo méně generálních ředitelů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boeing se potýká s propadem zisku, firmě zavařil letoun 737 MAX

24.04.2019 16:00 Čistý zisk amerického výrobce letadel Boeing v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 13 procent na 2…

loading...

Aféra Ghosn táhne Nissan ke dnu, automobilka čeká prudký pokles zisku

24.04.2019 10:31 Japonský výrobce automobilů Nissan Motor zhoršil odhad zisku za uplynulý finanční rok. Podle nové…

Šéf SoftBank doplatil na bitcoiny, prodělal přes 130 milionů dolarů

24.04.2019 07:58 Zakladatel a generální ředitel japonské společnosti SoftBank Masajoši Son prodělal více než 130…

Česká zbrojovka postaví v Arkansasu továrnu, dostala sérii pobídek

24.04.2019 07:46 Uherskobrodský výrobce zbraní Česká zbrojovka chce přes dceřinou firmu CZ-USA postavit v Arkansasu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama