Blíží se ekonomická krize? Ředitelé světových firem ztrácejí optimismus

Podle průzkumu poradenské společnosti PwC očekávají v roce 2019 tři z deseti oslovených generálních ředitelů (29 %) zpomalení růstu. To je nejvíc od roku 2013. V minulém roce předpovídalo takový vývoj jen 5 % dotázaných.

Přidejte svůj názor

Ekonomická krize
doporučujeme

Výsledky průzkumu byly představeny na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Společnost PwC zpovídala již po dvaadvacáté více než 1300 generálních ředitelů z celého světa. Ti se nejčastěji obávají nadměrné regulace, politické nestability, poklesu růstu HDP a nedostatku kvalifikovaných pracovníků v oboru zpracování dat a umělé inteligence.

V pozitivní vývoj světové ekonomiky věří pouze 42 % generálních ředitelů, v loňském roce to přitom bylo 57 %. Počet „pesimistů“ stoupl meziročně o 25 %. Nejčastěji tento názor sdílejí lídři ze Středního východu a Severní Ameriky. Podle společnosti PwC to lze částečně vysvětlit narůstajícím napětím v oblasti obchodu.

„Počet generálních ředitelů, kteří se domnívají, že ekonomika letos neporoste, je v porovnání s rokem 2018 vyšší v každém zkoumaném regionu,“ upřesnil výsledky Jiří Moser, řídící partner PwC ČR. „Dotázaní lídři také vyjadřují nižší důvěru v růst návratnosti zisku jejich společnosti, a to jak v krátkodobém, tak ve střednědobém výhledu.“

Zásadním faktorem, který může za zpomalení ekonomiky, je podle oslovených ředitelů především sílící populismus a nacionalismus. S tím souvisejí konkrétní ekonomické hrozby, jako jsou obchodní konflikty, protekcionismus nebo kybernetická bezpečnost. Ty letos na prvních příčkách vystřídaly vloni dominující obavy z klimatických změn nebo terorismu. Vůbec největší ohrožení pro růst obchodu vidí ředitelé v přílišné národní regulaci.

Podle Boba Moritze, globálního ředitele PwC, cítí „generální ředitelé nejistotu a mají obavy z vývoje světové ekonomiky vzhledem ke vzrůstajícímu obchodnímu napětí a protekcionismu.“

Respondenti si také častěji stěžovali na nedostatek kvalitních zaměstnanců. Oproti roku 2012 vzrostl o 19 % počet generálních ředitelů, kteří obtížně shánějí nové pracovníky. Celkem 62 % dnes považuje nábor vhodných uchazečů za obtížnější.

Průzkum, kterého se zúčastnilo 1378 ředitelů z 91 světových zemí, zkoumal také možnosti expanze firem na zahraniční trhy. Jako nejlukrativnější se z tohoto hlediska ukázaly Spojené státy americké následované Čínou. Oproti loňskému roku by však do těchto zemí expandovalo méně generálních ředitelů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce sexuálních útoků ve vozech Uberu? Firma řeší skandál

06.12.2019 09:38 Uber dostal v letech 2017 a 2018 téměř 6000 hlášení o sexuálních útocích ve svých vozech ve…

Obchodní válka polevuje? Čína částečně zruší cla na sóju a vepřové z USA

06.12.2019 09:33 Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské…

Ruští hackeři připravili banky o miliardy, stačil škodlivý program

05.12.2019 18:08 Aktualizováno Banky v desítkách zemí měla o více než 100 milionů dolarů (asi 2,3 miliard Kč) s použitím…

Jeden z hlavních inženýrů firmy Boeing jde do důchodu, řešil krizi letadel…

05.12.2019 10:20 Hlavní inženýr divize komerčních letadel americké společnosti Boeing John Hamilton, který měl na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama