Sedíte v práci vedle kolegy? Podle odborníků můžete dostat výpověď

Zaměstnanci by měli v práci vždy podávat co nejlepší výkon, není to ale jediným kritériem proto, aby si udrželi práci. To platí zejména v kolektivu, na který oni sami nějak působí, a který má naopak vliv na jejich jednání, chování i výsledky. To je však mnohdy podceňováno, přitom může podle odborníků z Northwestern University v Evanstonu vést negativní vliv až ke ztrátě zaměstnání.

Přidejte svůj názor

Zaměstnání, ilustrační foto

Odborníci zjistili, že nejvýkonnější pracovníci ve velkých technologických firmách dokáží zvýšit produktivitu svých kolegů až o 15 procent. Takoví lidé jsou pro společnost velmi cenní a zaměstnavatel by tak měl zohlednit nejen jejich výkon, ale i vliv na kolektiv.

Horší je to v opačném případě. Takzvaní toxičtí zaměstnanci jsou pro firmu doslova pohromou. Ukázalo se totiž, že jejich chování má až dvojnásobný vliv na lidi, kterým sedí nejblíže.

Tito zaměstnanci také způsobují společnosti velké finanční ztráty, které převažují výnosy lidí, kteří přístupem k práci povzbuzují k vyšší produktivitě ostatní zaměstnance.

Negativně působící zaměstnanec totiž dokáže své nálady velmi rychle přenést na kolegy. "Pokud se v práci objeví toxická osoba, hrozí, že se jí stanete i vy," tvrdí Dylan Minor, jeden z autorů studie.

Zajímavé je, že zatímco pozitivní vliv se šíří pouze v užším okruhu firmy, negativní vliv toxických zaměstnanců se může rozšířit na firmu celou. Podle odborníků je to proto, že negativní emoce má na člověka větší vliv než pozitivní. 

Mezi tyto toxické zaměstnance mnohdy patří lidé, kterým hrozí, že dostanou výpověď, kteří se ji sami chystají podat, nebo kteří jsou ve výpovědní lhůtě. Odborníci tvrdí, že pokud sedíte vedle někoho takového, je velmi pravděpodobné, že se vám stane něco podobného, tedy že si svým chováním budete také koledovat o výpověď.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rok Huawei. Dokáže čínská společnost zopakovat loňský prodejní úspěch?

21.02.2019 18:34 Celosvětový prodej chytrých telefonů v loňském roce stoupl o 1,2 procenta na 1,56 miliardy…

Japonci jsou pesimističtí a omezují výrobu. Tamní ekonomice hrozí další…

21.02.2019 17:24 Japonský zpracovatelský průmysl v únoru poprvé od roku 2016 zaznamenal pokles. Továrny omezují…

Sankce USA jsou pro Venezuelu zdrcující. Palivo vozí z Evropy a Ruska,…

21.02.2019 09:06 Venezuela, která čelí americkým sankcím, je teď nucena dovážet paliva z Ruska a z Evropy. Účet za…

Technická revoluce: Samsung představil ohebný telefon a S10, nejlepší…

20.02.2019 23:17 Aktualizováno Jihokorejský výrobce spotřební elektroniky Samsung Electronics dnes představil několik nových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama