Sedíte v práci vedle kolegy? Podle odborníků můžete dostat výpověď

Zaměstnanci by měli v práci vždy podávat co nejlepší výkon, není to ale jediným kritériem proto, aby si udrželi práci. To platí zejména v kolektivu, na který oni sami nějak působí, a který má naopak vliv na jejich jednání, chování i výsledky. To je však mnohdy podceňováno, přitom může podle odborníků z Northwestern University v Evanstonu vést negativní vliv až ke ztrátě zaměstnání.

Přidejte svůj názor

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

Odborníci zjistili, že nejvýkonnější pracovníci ve velkých technologických firmách dokáží zvýšit produktivitu svých kolegů až o 15 procent. Takoví lidé jsou pro společnost velmi cenní a zaměstnavatel by tak měl zohlednit nejen jejich výkon, ale i vliv na kolektiv.

Horší je to v opačném případě. Takzvaní toxičtí zaměstnanci jsou pro firmu doslova pohromou. Ukázalo se totiž, že jejich chování má až dvojnásobný vliv na lidi, kterým sedí nejblíže.

Tito zaměstnanci také způsobují společnosti velké finanční ztráty, které převažují výnosy lidí, kteří přístupem k práci povzbuzují k vyšší produktivitě ostatní zaměstnance.

Negativně působící zaměstnanec totiž dokáže své nálady velmi rychle přenést na kolegy. "Pokud se v práci objeví toxická osoba, hrozí, že se jí stanete i vy," tvrdí Dylan Minor, jeden z autorů studie.

Zajímavé je, že zatímco pozitivní vliv se šíří pouze v užším okruhu firmy, negativní vliv toxických zaměstnanců se může rozšířit na firmu celou. Podle odborníků je to proto, že negativní emoce má na člověka větší vliv než pozitivní. 

Mezi tyto toxické zaměstnance mnohdy patří lidé, kterým hrozí, že dostanou výpověď, kteří se ji sami chystají podat, nebo kteří jsou ve výpovědní lhůtě. Odborníci tvrdí, že pokud sedíte vedle někoho takového, je velmi pravděpodobné, že se vám stane něco podobného, tedy že si svým chováním budete také koledovat o výpověď.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zuckerberg uklidňoval Kongres ohledně digitální měny

23.10.2019 19:51 Šéf Facebooku Mark Zuckerberg se dnes snažil ujistit skeptické americké zákonodárce, že firmou…

Ve firmě Boeing padají hlavy. Končí manažer, který dohlížel na výrobu 737…

23.10.2019 10:46 Americká společnost Boeing vymění manažera, který dohlížel na výrobu letadel 737 MAX. Kevina…

Obchodní válka přes Atlantik zatím nebude? USA zvažují jiný postup vůči EU

23.10.2019 10:37 Spojené státy by se místo zavedení cel na dovoz aut a automobilových součástek příští měsíc mohly…

Porážka pro USA: Číňanů je mezi nejbohatšími lidmi víc než Američanů

22.10.2019 17:41 Hodnota majetku domácností v celém světě se zvýšila o 2,6 procenta na 360 bilionů dolarů (8,3…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama