Sedíte v práci vedle kolegy? Podle odborníků můžete dostat výpověď

Zaměstnanci by měli v práci vždy podávat co nejlepší výkon, není to ale jediným kritériem proto, aby si udrželi práci. To platí zejména v kolektivu, na který oni sami nějak působí, a který má naopak vliv na jejich jednání, chování i výsledky. To je však mnohdy podceňováno, přitom může podle odborníků z Northwestern University v Evanstonu vést negativní vliv až ke ztrátě zaměstnání.

Přidejte svůj názor

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

Odborníci zjistili, že nejvýkonnější pracovníci ve velkých technologických firmách dokáží zvýšit produktivitu svých kolegů až o 15 procent. Takoví lidé jsou pro společnost velmi cenní a zaměstnavatel by tak měl zohlednit nejen jejich výkon, ale i vliv na kolektiv.

Horší je to v opačném případě. Takzvaní toxičtí zaměstnanci jsou pro firmu doslova pohromou. Ukázalo se totiž, že jejich chování má až dvojnásobný vliv na lidi, kterým sedí nejblíže.

Tito zaměstnanci také způsobují společnosti velké finanční ztráty, které převažují výnosy lidí, kteří přístupem k práci povzbuzují k vyšší produktivitě ostatní zaměstnance.

Negativně působící zaměstnanec totiž dokáže své nálady velmi rychle přenést na kolegy. "Pokud se v práci objeví toxická osoba, hrozí, že se jí stanete i vy," tvrdí Dylan Minor, jeden z autorů studie.

Zajímavé je, že zatímco pozitivní vliv se šíří pouze v užším okruhu firmy, negativní vliv toxických zaměstnanců se může rozšířit na firmu celou. Podle odborníků je to proto, že negativní emoce má na člověka větší vliv než pozitivní. 

Mezi tyto toxické zaměstnance mnohdy patří lidé, kterým hrozí, že dostanou výpověď, kteří se ji sami chystají podat, nebo kteří jsou ve výpovědní lhůtě. Odborníci tvrdí, že pokud sedíte vedle někoho takového, je velmi pravděpodobné, že se vám stane něco podobného, tedy že si svým chováním budete také koledovat o výpověď.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na ohebný mobil si ještě počkáme. Samsung odložil zahájení prodeje Galaxy…

22.04.2019 21:20 Aktualizováno Jihokorejská společnost Samsung Electronics se po zprávách o problémech s displejem rozhodla, že…

Tlak na Teherán roste: USA zrušily všechny výjimky ze sankcí na íránskou…

22.04.2019 17:23 Aktualizováno Americké sankce na obchodování s íránskou ropou budou od května platit bez výjimky. Bílý dům dnes…

V Číně explodoval vůz Tesla. Automobilka prověřuje záhadné VIDEO

22.04.2019 17:13 Americký výrobce elektromobilů Tesla vyslal vyšetřovací tým, aby prozkoumal videozáznam sdílený na…

Gigant Huawei výrazně zvýšil tržby, navzdory tlaku ze strany USA

22.04.2019 17:00 Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei v prvním čtvrtletí zvýšil tržby meziročně o 39…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama