Je dovoz aut pro USA bezpečnostní riziko? Trump obdržel tajný dokument

Americké ministerstvo obchodu poslalo v neděli prezidentovi Donaldu Trumpovi vyjádření, zda dovoz automobilů a automobilových součástek do země představuje riziko pro národní bezpečnost. Obsah svého stanoviska ale sdělit odmítlo. Pokud by úřad shledal, že jejich import představuje riziko pro národní bezpečnost, mohl by navrhnout i zavedení cel na toto zboží.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Volkswagen
doporučujeme

Ministerstvo se vyjádřilo k nechvalně známému paragrafu 232 obchodního zákona z roku 1962, který umožňuje prezidentovi omezit dovozy a uvalit neomezená cla, pokud je ohrožena národní bezpečnost. Trump loni v květnu uvedl, že zvažuje clo 25 procent na dovoz aut, což by se velmi dotklo evropských automobilek.

Prezident má nyní 90 dní, aby se mohl rozhodnout, zda bude jednat podle zaslaných doporučení. Podle agentury Reuters mají lidé z automobilového průmyslu za to, že ministerské stanovisko doporučení nějakého typu cla obsahuje.

Velké automobilky již loni oznámily, že clo ve výši 25 procent na dovoz aut a součástek by zvýšilo ceny automobilů v USA ročně o 83 miliard USD (1,9 bilionu Kč) a způsobilo by ztrátu stovek tisíců pracovních míst.

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) v sobotu na bezpečnostní konferenci v Mnichově prohlásila, že ji děsí, že by evropská auta měla být Spojenými státy vnímána jako ohrožení jejich národní bezpečnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínská ekonomika se zadrhla, HDP roste nejpomaleji za 27 let

15.07.2019 08:51 Aktualizováno Meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) Číny činil ve druhém čtvrtletí jen 6,2 procenta,…

Boeing 737 MAX zůstane uzemněný. Problémová letadla mají stopku do…

14.07.2019 17:02 Americké aerolinky American Airlines ponechají letouny Boeing 737 MAX mimo provoz nejméně do 2.…

Boeing podvádí pozůstalé po nehodě letounu 737 MAX? Tohle má být důkaz

14.07.2019 16:31 Americká společnost Boeing čelí nařčení pozůstalých po obětech nehody stroje 737 MAX, který je…

Kaviár z Madagaskaru? Luxusní pochoutka se vyrábí na místě, kde byste to…

14.07.2019 12:39 Lidé znají jeho čokoládu, vanilku a tučná husí játra a nyní také kaviár. Madagaskar posílil svou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama