Trump nečekaně otočil? Jeho vyjádření na twitteru potěšilo šéfa Huawei

Šéf komunikační firmy Huawei se dnes pochvalně vyjádřil o slovech amerického prezidenta Donalda Trumpa, která média vykládají jako zmírnění ostrého amerického přístupu k čínské technologické společnosti. Kuo Pching zároveň podotkl, že firma podezíraná západními státy z napojení na čínský stát a snah o špionáž může ve světě uspět i bez USA. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Huawei, ilustrační foto
doporučujeme

Trump ve čtvrtek na twitteru napsal, že USA by se měly v přístupu k novým sítím 5G zaměřit na konkurenční boj a ne na "blokování v současnosti vyspělejších technologií". Ačkoli čínskou společnost přímo nezmínil, jeho slova jsou obecně chápána jako zjemnění dosud velmi rázné rétoriky.

Podle Kua si Trump "uvědomil, že USA v tomto ohledu (5G sítí) zaostávají" a jeho poselství bylo "jasné a správné". Manažer, který v současnosti zastává rotující funkci předsedy představenstva firmy, novinářům v Barceloně před pondělním zahájením Světového mobilního kongresu řekl, že jeho společnost bude bezpochyby jedním z hlavních témat tohoto telekomunikačního veletrhu.

Na dotazy, zda má na Huawei nějaký přímý vliv vedení komunistického státu, odpověděl, že stoprocentními vlastníky akcií jsou současní a bývalí zaměstnanci firmy. Zopakoval rovněž dlouhodobé tvrzení managementu firmy, že Huawei by nikdy neumožnila žádnému státu, aby do jejích technologií umístil špionážní software či jiné prvky ohrožující kybernetickou bezpečnost.

Spojené státy jsou již delší dobu ostražité v souvislosti s obavami z možné špionáže ze strany velkých čínských firem. Vztahy mezi Washingtonem a Huawei se vyostřily poté, co Kanada v prosinci na americkou žádost zadržela finanční ředitelku a dceru zakladatele firmy Meng Wan-čou. USA stejně jako několik dalších západních zemí vyřadily Huawei z dodávek zařízení pro chystané sítě 5G. Nedávno se pak vynořily informace o tom, že by Trump mohl vydat dekret úplně zakazující prodej výrobků firmy v USA.

"Doufám, že USA budou postupovat v duchu vlády práva," řekl dnes Kou podle Reuters s tím, že pro podobný výnos nevidí žádný rozumný důvod a že by poškodil i další telekomunikační firmy.

Kuo dodal, že USA nepředstavují celý svět a že jeho firma případně dokáže být úspěšná i bez amerického trhu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku je 18. nejdražší ulice světa. Uhádnete, která to je?

14.11.2019 18:49 Pražská ulice Na Příkopě se umístila na 18. místě v žebříčku 68 nejdražších ulic světa. Vyplývá to…

Japonská ekonomika má značné potíže, ke dnu ji táhne spor USA s Čínou

14.11.2019 09:20 Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí pokračovala čtvrtý kvartál za sebou v růstu, který byl však…

Google míří do bankovnictví, bude nabízet běžné účty

13.11.2019 17:16 Internetový gigant Google ze skupiny Alphabet plánuje v příštím roce začít nabízet osobní běžné…

Další rána pro německou ekonomiku. Důvodem je situace v Číně

13.11.2019 08:32 Zpomalující růst čínské ekonomiky má negativní dopad na německé podniky působící na čínském trhu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama