Trump prodloužil rozhovory s Čínou, vzápětí ožily burzy v Asii a Evropě

Nedělní oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že prodlouží termín pro zvýšení cel na čínský dovoz dosud stanovený na 1. března, povzbudilo část asijských akciových trhů i čínský jüan. Index šanghajské burzy Shanghai Composite si kolem 7:45 SEČ připsal 5,5 procenta na 2954,43 bodu a je nejvýše za více než půl roku. Čínský jüan stoupl vůči dolaru na tzv. onshorovém, tedy domácím, trhu o 0,6 procenta na 66730 CNY za dolar. Byl tak na svém sedmiměsíčním maximu.

Přidejte svůj názor

Čínská měna
doporučujeme

Akcie na čínských trzích v reakci na zprávu přidávaly téměř pět procent. Hlavní index japonských akcií Nikkei 225 si dnes připsal 0,48 procenta na 21.528,23 bodu. Obchodování tak uzavřel vůbec nejvýše od 13. prosince. Naproti tomu burza v Soulu podle indexu Kospi uzavřela téměř beze změny na 2232,56 bodu, tedy pouze o 0,09 procenta výše.

Trump na twitteru potvrdil, že odloží uvalování nových cel na čínské zboží, neboť podle něj bylo dosaženo podstatného pokroku v jednáních o vzájemném obchodu. Potvrdil také, že v případě dalšího pokroku se chystá sejít se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem ve svém floridském letovisku Mar-a-Lago.

Spojené státy a Čína spolu po velkou část loňského roku vedly obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalovaly cla. To narušilo výměnu zboží mezi oběma největšími ekonomikami světa a vyvolalo obavy ohledně vývoje globálního hospodářství.

V prosinci se Washington a Peking dohodly na 90denním příměří s tím, že se během této doby budou snažit o vyřešení obchodních sporů a nebudou na sebe uvalovat další cla. Příměří platí do pátku 1. března, poté chtěl Trump v případě krachu jednání zvýšit cla na čínské zboží na 25 ze současných deseti procent. Už dříve však dal opakovaně najevo, že by se tento termín mohl posunout.

Bílý dům se pomocí cel snažil vyvinout tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Cla jsou i reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků. Peking na postup Washingtonu reagoval odvetnými cly na dovoz z USA.

Trumpův odklad zvýšení cel poslal výše evropské akcie

Daří se především automobilkám a těžařům. Index německých akcií DAX přidával po 10:00 SEČ 0,5 procenta na 11.512 bodů a je na ročním maximu. Panevropský index STOXX 600 zpevnil o 0,2 procenta na 373,18 bodu a byl nejvýše od 10. října.

Akcie výrobců automobilů a firem dodávajících základní suroviny přidaly 1,1 procenta. Právě tyto společnosti by totiž na případném zvýšení cel a s ním spojeným zpomalením světového obchodu tratily nejvíce. Výrazně si polepšily akcie výrobců automobilových součástek Valeo a Faurecia, které přidávaly až 2,6 procenta. Přes dvě procenta si připisovaly i ocelářské firmy Arcelormittal a Norsk Hydro a se surovinami obchodující společnost Glencore.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rekord na burze. Saudi Aramco je největší firmou světa dle tržní…

11.12.2019 13:25 Akcie ropné společnosti Saudi Aramco zahájily obchodování na burze v Rijádu růstem o deset procent,…

Zemřel spoluautor čárového kódu George Laurer, "změnil hru" ve světovém…

11.12.2019 13:06 Americký inženýr George Laurer, který přispěl k rozšíření čárového kódu v obchodech po celé planetě…

Armáda USA hodlá rozšířit pole působnosti, rozjede neobvyklý byznys

11.12.2019 10:43 Americká armáda plánuje financovat výstavbu závodu na zpracování kovů vzácných zemin, aby si tak…

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové obchodní smlouvě

10.12.2019 21:53 Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama